Izlet u Piran: jeste li posjetili slovensku Istru?
Što kažete na ovu ideju: dok ste u Istri, napravite izlet u slovensku Istru?! Naš je odabir pao na šarmantni gradić Piran u Sloveniji. Nalazi se na vrhu poluotoka s kojeg pogled pada na Hrvatsku i Italiju.
Ako želite iz hrvatske Istre preko graničnog prijelaza Plovanija skoknuti na šetnju u Piran, ne treba vam vinjeta. Autom će vam od granice trebati 20-tak minuta.
Parkiranje u Piranu
Parkirali smo u garaži Arze blizu centra grada. Ima sedam razina pod zemljom i prilično je uska pa zahtjeva nešto bolje manevarske vještine. Na putu pješice do grada smo vidjeli nekoliko parkinga na otvorenom, što je u svakom slučaju bolja opcija ako sumnjate u svoje vozačke sposobnosti.
Izlet u Piran: Pronađite sirenu!
Predivna šetnica uz more ide oko cijelog poluotoka i dalje. Tu su brojni restorani i kafići, a na vrhu poluotoka je svjetionik. Dio poluotoka koji gleda prema Hrvatskoj je od valova zaštićen velikim kamenim blokovima, a vaš je zadatak među tim gromadama naći što više kamenih skulptura. Izradili su ih lokalni umjetnici. Neke je skulpture teže primjetiti, a naći ćete razna morska bića, od dupina, divovskih kornjača, pa čak i sirenu! Photosession zagarantiran!
Na vrhu poluotoka zvanom Punta, nalazi se svjetionik s kojim je spojena crkva sv. Klementa iz 13. stoljeća. Ako je otvorena, zavirite u nju.

Crkva sv. Klementa
Izgubite se u malim ulicama centra grada
Stoljećima je Piran bio pod vlašču Mletačke Republike pa ne čudi što vas arhitekture grada na trenutke prebacuje u Veneciju. Uzmite si vremena za lutanje po vijugavim uličicama i zavirite u uske prolaze. Naći ćete nekoliko manjih trgova, suvenirnice, kafiće, pekare, fontane, skulpture, male trgovine. Ako je lijepo vrijeme, na više ćete mjesta proći ispod veša koji se suši. U gradu postoji nekoliko besplatnih javnih WC-a.
Jedan od trgova na koji ćete dolutati je Trg Prvog maja ili Stari trg. Nekada je bio glavni trg Pirana pa brojne uličice vode do njega. Na sredini se nalazi velika kamena cisterna za vodu, u kojoj se u prošlosti skupljala kišnica. Izgrađena je u 18. stoljeću nakon velike suše, a voda se pumpala iz cisterne ručnom pumpom.

Na cisterni danas možete sjesti na terasu kafića. Kipovi predstavljaju Pravdu i Zakon.

Jedna od šarmantnih kuća na trgu.
Popnite se na vrh zvonika
Super pogled na grad pada s vrha 400 godina starog zvonika, koji je umanjena replika zvonika sv. Marka iz Venecije. Kao i venecijanski zvonik, izgrađen je odvojeno od crkve, a za razliku od venecijanskog, piranski nema dizalo. Nakon plaćanja ulaza ćete malo protegnuti noge po 146 stepenica. Znate li da je i zvonik u Vodnjanu rađen po uzoru na zvonik sv. Marka?
Pokraj zvonika i crkve je velika terasa/vidikovac s divnim pogledom na more, a ispred ulaza u crkvu pogled pada na krovove grada. Ako ste u Piranu predvečer, budite na ovoj terasi u vrijeme zalaska sunca. Ili još bolje, budite na zvoniku!

Zvonik je visok 45 metara, a izgrađen je 1608. godine.
Zvonik se nalazi uz crkvu posvećenu svetom Jurju, zaštitniku grada (Župnijska cerkev sv. Jurija). Najveća je i najljepša crkva u gradu pa ju zovu i katedrala. Izgrađena je u 12. stoljeću i u svojih je 800-tinjak godina više puta obnavljana i nadograđivana. Zavirite u nju i obratite pažnju na bogato ukrašen drveni strop.

Slike na drvenom stropu crkve prikazuju svetog Jurja koji ubija zmaja.
Znate li priču o svetom Jurju i zmaju koji živi u jezeru u obliku srca kraj Ogulina? Klik ovdje.
Obilazak Pirana: Tartinijev trg
Na mjestu gdje se danas nalazi Tartinijev trg, u prošlosti je bila mala ribarska luka. Početkom 19. stoljeća nasut je pijesak i stvoren je trg, na kojem su niknule sve važnije građevine Pirana. Nazvan je po najpoznatijem stanovniku Pirana, violinistu i kompozitoru Giuseppeu Tartiniu (1692.-1770.). Žuta građevina na trgu je njemu posvećen mali muzej, u kojem možete vidjeti i skladateljevu violinu.

Brončani kip iz 1896. godine predstavlja virtuoza Tartinija.
Obratite pažnju da trg ima ovalan oblik. Između 1912. i 1953. godine na njemu se nalazilo okretište tramvaja, koji je Piran povezivao s Portorožom.

Potražite na trgu i stup s krilatim lavom, još jednim dokazom da su Mlečani bili ovdje.
Na trgu se nalazi turistički ured i nekoliko starih palača, a u jednoj od njih je Muzej školjki. Jedna od najpoznatijih palača je tzv. Venecijanska kuća, koju lokalci zovu Benečanka. Legenda kaže da ju je dao izgraditi bogati mletački trgovac kako bi iskazao ljubav prema djevojci iz Pirana.

Palača s gotičkim balkonom na uglu je Benečanka. Skroz lijevo je Gradska vijećnica.
Svakog jutra se na manjem trgu iza Gradske vijećnice nalazi tržnica, a vikendom ovdje možete naći proizvode raznih lokalnih proizvođača. Za naš su pojam bili malo preskupi.
S Tartinijevog trga se izlazi u malu luku omeđenu šarenim kućama, a u jednoj je i Pomorski muzej. Možete s djecom istražiti i akvarij. U Piranu se nalazi i Muzej podvodnih aktivnosti.
Avantura na starim zidinama Pirana
S trga nekoliko uličica vodi uzbrdo prema zidinama. Piranske zidine se prvi put spominju u 7. stoljeću, rasle su kako se grad širio, a današnje datiraju iz 15. stoljeća. U grad se ulazilo kroz sedam gradskih vrata.

Jedna od starih gradskih vrata.
Za obilazak je otvoren sjeverni dio zidina na koje ulazite iz Ulice IX. Korpusa. Ulaznica se naplaćuje 2 eura po odrasloj osobi, nama za djecu (najstarije ima 10 godina) nisu ništa naplatili. Po zidinama možete prošetati i popeti se u nekoliko kula. Uz zidine je očuvano sedam tornjeva, a u neke se možete popeti. Izlet u Piran začinite obilaskom ovih zidina jer je s njih pogled na gradić teško nadmašiv.
Nakon dva sata šetnje po Piranu, idemo u auto pa u obilazak Postojnske jame i Predjamskog dvorca. Na putu smo prošli blizu fantastičnih Škocjanskih jama, u kojima se nalazi jedan od najvećih podzemnih kanjona na svijetu.
Ako možete, odvojite više od dva sata za izlet u Piran. Gradić je jako šarmantan i zaslužuje da se u njemu duže zadržite. Onako uz laganini šetnju, pa malo u kafić, pa na zvonik, pa nešto jesti, pa opet u šetnju, pa na zidine, pa opet u kafić… 😉