Šibenik: 4 tvrđave u jednom danu
Vodimo vas u Šibenik, grad koji priča bezbroj priča i kojeg čuvaju četiri tvrđave. Sve smo ih obišli u jednom danu na kraju svibnja 2023. godine. Više smo puta do sada bili u Šibeniku, ali ovo je putovanje bilo posebno jer nam je društvo pravila divna peteročlana obitelj iz Banja Luke, koja vodi blog Putovanja za pet. Upoznali smo se preko Instagrama pa dogovorili prvo zajedničko putovanje. Upoznala su nam se i djeca, ukupno njih 6, svi po redu naviknuti na putovanja od rane životne dobi.
Avantura nam je počela jedne subote u 9 sati ujutro, kada smo mi iz Zagreba, a oni iz Banja Luke stigli u Šibenik. Vodite računa da ovaj naš plan obilaska nije predviđen za vrući ljetni dan.
Šibenik, Krešimirov grad
Zanimljivo je koliko je od davnina Šibenik zanimljiv osvajačima, toliko da je za njegovu obranu bilo potrebno izgraditi čak 4 tvrđave. To su Tvrđava Barone, Tvrđava sv. Ivana, Tvrđava sv. Mihovila i Tvrđava sv. Nikole. Danas ih sve možete “osvojiti” u jednom ili dva dana.
Šibenik se prvi put spominje 1066. godine, u povelji hrvatskog kralja Petra Krešimira IV. Zato ga zovu i Krešimirov grad. Znate li koji je grad Zvonimirov? Taj leži na čak 7 rijeka i okružen je s 9 uzvisina!
Šibenik je jedan od nekoliko gradova na svijetu koji ima čak dva spomenika pod zaštitom UNESCO-a:
Tvrđavu svetog Nikole i katedralu sv. Jakova!

Pozdravili smo kornjače koje žive u jednoj šibenskoj fontani.
Tvrđava sv. Nikole Šibenik
Tvrđava svetog Nikole je jedina šibenska tvrđava na moru, točnije na otočiću Ljuljevcu. Izgradili su ju Mlečani u 16. stoljeću kako bi spriječili Osmanlije da kroz uski morski prolaz, Kanal sv. Ante, dođu do Šibenika. Njenu je posadu činilo 25 vojnika i pet topnika, na čelu s kaštelanom biranim iz redova mletačkog plemstva.
Tvrđava je bila toliko bitna Mlečanima da ju kaštelan u dvije godine mandata nije smio napustiti.

Moćan izgled tvrđave možda je bio razlog što ju na kraju nitko nikada nije napao.
Tvrđava sv. Nikole je 2017. godine upisana na Popis svjetske baštine UNESCO-a,
u kategoriji ”Obrambeni sustavi Republike Venecije 16. i 17. stoljeća”.
Jednom ranijom prilikom smo do ove tvrđave došli autom pa pješice. Do nje je uređena šetnica, možete hodati pod dijelom njenih zidina, ali u nju nije moguće ući s kopnene strane.
Obilazak unutrašnjosti Tvrđave sv. Nikole moguć je samo u toplije doba godine, organizirano brodom s vodičem. Ulaznice smo kupili online, a brod kreće s ovog mjesta na šibenskoj rivi. Pri kupovini ulaznice birate vrijeme polaska broda. Za ovu avanturu odvojite ukupno dva sata.

Od Šibenika do tvrđave brodom treba oko pola sata.

Ovo je jedini ulaz u Tvrđavu sv. Nikole.

Djeca će u tvrđavi dobiti tablete i slušalice pa ju obilaziti uz proširenu stvarnost i razne igre.
Par zanimljivosti o Kanalu svetog Ante
Ako ste se odlučili za obilazak unutrašnjosti Tvrđave sv. Nikole, do nje ćete se voziti brodom kroz oko 2,5 km dug Kanal sv. Ante. To je morski kanal koji Šibenski zaljev povezuje s morem. Uz njega je uređena i šetnica dužine oko 4,4 kilometra. Na žalost nismo ju stigli proći pa detalje saznajte ovdje. Za vrijeme šetnje možete posjetiti i novootvoreni Posjetiteljski centar Kanal sv. Ante.
Zanimljivost: Današnji morski kanal u prošlosti je bio kanjon rijeke Krke! U njemu su bili slapovi preko sedrenih barijera. Tragovi korita rijeke Krke sežu još dalje od kanala, skroz do otvorenog mora! U slapovima se ovdje uživalo prije kraja posljednjeg ledenog doba, kada je razina mora narasla i potopila staro ušće Krke.

Dok stojite na šibenskoj rivi pogledajte preko mora prema uskom ulazu u Kanal svetog Ante.
Na lijevoj i desnoj strani ulaza u kanal, u prošlosti su se nalazile dvije kule. Među njima je po potrebi bio nategnut željezni lanac, kako bi se neprijateljskim brodovima spriječio dolazak do Šibenika.
Sad se prebacujemo u prošlo stoljeće, u vrijeme Drugog svjetskog rata. U strmim liticama Kanala sv. Ante, Nijemci su prokopali morski tunel dug nekoliko stotina metara. U njemu su skrivali vojne brodice i torpedne čamce.

Obzirom da morski tunel ima dva ulaza, zovu ga i Hitlerove oči.
More je u Šibenskom zaljevu zbog slatke vode iz Krke slabo slano te je velika šansa da ćete u njemu vidjeti labudove.
Tvrđava svetog Mihovila u Šibeniku
Tvrđava sv. Mihovila je glavni razlog zašto postoji Šibenik, stoga je dobila svoj putopis. Ovdje ću vam samo reći da smo ulaznice za obilazak kupili na samom ulazu u nju, kombinirano s ulaznicama za obilazak Tvrđave sv. Ivana i Tvrđave Barone. Takva kombinirana ulaznica vrijedi 7 dana pa ne morate sve šibenske tvrđave obići u jednom danu, kao mi. Cijene saznajte ovdje.

Detalje o povijesti Tvrđave sv. Mihovila saznali smo na neobičnom mjestu: u cisterni u kojoj se u 15. st. skupljala kišnica.
Tvrđava Barone Šibenik
Krećemo u osvajanje malo višeg brda, na vrhu kojeg se nalazi Tvrđava Barone. Do nje nam je pješice od Tvrđave sv. Mihovila trebalo 15-ak minuta. Možete gore i autom, pod zidinama tvrđave je manji parking pa ako vam se ne hoda iskušajte sreću sa slobodnim mjestima… Tvrđava Barone se obilazi uz virtualnu stvarnost, s tabletom u ruci koji je uključen u cijenu ulaznice, uz zanimljivu priču o gradnji tvrđave i turskim napadima na Šibenik. Puno smo naučili i mi i djeca, obilazak je skroz zanimljivo osmišljen.
Tvrđava Barone je ime dobila po barunu von Degenfeldu, koji je inicirao i nadgledao njenu gradnju.

Pametni ljudi su kraj kafića u Tvrđavi Barone napravili igralište, što cijene svi koji putuju s djecom.

Mačka nam je pozirala s Tvrđavom sv. Ivana u pozadini.
Tvrđava svetog Ivana Šibenik
Tvrđava sv. Ivana je udaljena samo 5 minuta pješice uzbrdo od Tvrđave Barone, pa ih obavezno posjetite zajedno. U hladnije doba godine, ulaz je u ove dvije tvrđave besplatan.

Sa zidina Tvrđave sv. Ivana, cijeli će vam Šibenik i njegov arhipelag biti kao na dlanu. Tu je i kafić.
Šibenčani su izgradili dvije tvrđave u 58 dana!
Zanimljivost: Da ste vi vođa napada strašne osmanske vojske na neki grad, vjerojatno bi tražili neku uzvisinu s koje možete grad napasti topovskim kuglama, srušiti mu zidine pa u njega lako ući. Šibenik je u 17. stoljeću imao dvije takve nebranjene uzvisine, tj. mjesta s kojih grad može lako biti napadnut i uništen. Cijelo su stoljeće Mlečani ignorirali molbe Šibenčana da ih utvrde.
Tvrđava Barone i Tvrđava sv. Ivana izgrađene su na tim uzvisinama u samo 58 dana, u vrijeme Kandijskog rata i rastuće opasnosti od Osmanlija 1646. godine. Obje su tvrđave izgradili Šibenčani, vlastitim sredstvima i uz dozvolu Venecije, a upravo zbog njih je Šibenik obranjen od velikih turskih napada 1646. i 1647. godine.
Plaža Banj u Šibeniku
Šibenik je ipak grad na moru, a nama pogled sa zidina Tvrđave sv. Ivana skreće u daljinu, na najpoznatiju šibensku plažu, Banj. Zaključujemo da stignemo s djecom u tom danu otići i na plažu. Imali smo zanimljivu avanturu silaska do nje jer nam se Google mapa malo gubila u ulicama šibenske Varoši.

Završili smo i na strmoj stazi okruženi predivnim cvijećem.
Na plaži Banj su kafići i čaroban pogled na Šibenik. Do nje naravno možete jednostavno doći iz grada, uređenom i ravnom šetnicom uz more, ne morate ići preko “planine” kao mi.

Mir je na plaži trajao do trenutka kad je netko bacio prvi kamenčić u more.
Katedrala sv. Jakova
Još jedan “posao” nas je čekao taj dan: obilazak predivne kamene katedrale sv. Jakova. Građena je čak 105 godina kroz 15. i 16. stoljeće, u teškim vremenima opasnosti od Turaka. Nisu Turci tada bili jedina prijetnja, gradom je harala i epidemija kuge… U gradnji katedrale su sudjelovali i poznati majstori tog vremena, Juraj Dalmatinac pa Nikola Firentinac.
Divna je katedrala, sva od kamena. Ulaz se naplaćuje iako su trenutno u njoj radovi. Na ulazu uzmite brošuru da ne propustite nešto vidjeti. U blizini je i Interpretacijski centar katedrale sv. Jakova, kojeg također možete posjetiti.

Katedrala je izgrađena od kamena, bez korištenja vezivnih materijala.
Katedrala sv. Jakova je pod zaštitom UNESCO-a od 2000. godine,
kao najznačajnije graditeljsko ostvarenje 15. i 16. st. na tlu Hrvatske.

S vanjske strane potražite niz sa 71 ljudskom glavom. To je Juraj Dalmatinac napravio portrete svojih suvremenika.

Na krovu potražite kip sv. Mihovila koji ubija sotonu. Izradio ga je Nikola Firentinac.

Krstionica u katedrali, remek djelo Jurja Dalmatinca.
Gradivo 4. razreda osnovne škole: Što je sve na popisu materijalne baštine pod zaštitom UNESCO-a u Hrvatskoj??? Ako imate školarca ove dobi, možda ste asistirali u izradi plakata na ovu temu… Jednom sam već prilikom pisala o ovome, a detalje pogledajte ovdje.
Za kraj našeg dana u Šibeniku, pala je pobjednička runda sladoleda, druga u tom danu. Nije djeci još bilo dosta kretanja, pa su te večeri igrali nogomet u blizini našeg smještaja kod Skradina. Tako nam je prošla subota, a nedjelja je bila rezervirana za Nacionalni park Krka.