Mont Saint Michel: sve što trebate znati!
Vodimo vas u jednu od najvećih turističkih atrakcija u Francuskoj, srednjovjekovnu utvrdu Mont Saint Michel, smještenu na poluotoku koji kod jake plime postane otok. Posjeti ju čak 3 milijuna ljudi na godinu, a upravo to smo napravili i mi, u vlastitom aranžmanu. U putopisu saznajte sve detalje o obilasku.
Mont Saint Michel smo obišli za vrijeme trotjednog road tripa po Francuskoj, u ljeto 2023. godine. Prije njega obišli smo plažu Omaha poznatu po Danu D, predivne bijele litice Etretat te gradove Rouan i Amiens, o kojima detalje saznajte u ovom putopisu.
Gdje parkirati?
Prvi put sam u Mont Saint Michelu bio prije 15-tak godina i već tada je bilo dosta turista. Sada je mjesto preplavljeno njima, posebno u prijepodnevnim satima. Auto više nije dozvoljeno parkirati u blizini otoka, već se sada parkira na velikim parkinzima udaljenima oko 3 km. Cijena parkiranja je dosta visoka, a s parkinga kreću besplatni shuttle busovi i voze turiste skroz do zidina utvrde. Mi smo odlučili prošetati kako bi uživali u pogledu i trebalo nam je oko 45 minuta. Do parkinga smo se vratili busom.

Mont Saint Michel je bio inspiracija Tolkienu za grad Minas Tirith u filmovima Gospodar prstenova.
Zanimljive su rasprave što je zapravo Mont Saint Michel. U prijevodu naziv znači “planina svetog Mihovila” (Mihaela). Planina nije jer nije dovoljno visoka da bi to bila. Nije ni poluotok jer često postane otok. Mnogi kažu “dvorac Mont Saint Michel”, ali dvorac nije jer dvorci nastaju tek stoljećima kasnije. Najbolje je objašnjenje da je ovo burg, utvrđeno selo smješteno na uzvisini, na čijem se vrhu nalazi samostan sa crkvom.
Kaže Wikipedija: Mont Saint Michel je srednjovjekovni burg, izgrađen oko samostana svetog Mihovila (Mihaela) u Normandiji. Sastoji se od dvije etaže. Donja je etaža 80-tak metara visoka i više od 20 milijuna godina stara granitna stijena, čiji opseg na tlu iznosi 950 metara. Okružena je debelim obrambenim zidinama s kulama. Druga se, više postavljena etaža, sastoji od malog sela, crkve, samostana i obrambenog sustava.
Pripazite na dolazak plime
Mont Saint Michel je “izrastao” na stijeni, u prostranom zaljevu rijeke Couesnon. S kopnom je povezan dugačim mostom kojim smiju prometovati samo službeni autobusi. Upravo je ovaj zaljev mjesto na kojem se događaju najveće razlike u razini vode kod plime i oseke u cijeloj Europi.
Plima par puta godišnje bude ekstremno jaka, a pri naglom povlačenju takve plime pijesak može postati nestabilan i pretvoriti se u živi pijesak. Za šetnju po samom zaljevu preporučljivo je zbog sigurnosti uzeti službenog vodiča.

U trenutku našeg dolaska bila je oseka pa najprije idemo u đir okolo.
Razlika u razini vodostaja između plime i oseke može biti do 15 metara!

Obratite pažnju kako crkva na vrhu brda slijedi osnovni obris brežuljka.

Kada je plima jaka ovo sve bude pod vodom, a nekada voda prekrije i pristupnu cestu.
Mont Saint Michel i njegov zaljev jedne su od najlješih francuskih znamenitosti i pod zaštitom su UNESCO-a.
Legenda o nastanku Mont Saint Michel-a
Legenda kaže da se početkom 8. stoljeća Aubertu, biskupu Avranchesa u snu ukazao arkanđeo Mihael (Mihovil). Zapovijedio je biskupu da mu sagradi svetište na vrhu stjenovitog i jako negostoljubivog otoka. Navodno biskup nije odmah pristao na taj projekt koji mu se učinio nemogućim pa mu se arkanđeo ukazao još dva puta. Pri trećem je ukazanju arkanđeo bio toliko ogorčen da je biskupu napravio rupu u lubanji (!), nakon čega je on pristao sagraditi svetište. Tako je nastao Mont Saint Michel. Hodočasnici ovdje dolaze od 11. stoljeća.
Podignite pogled prema najvišoj točki ove uzvisine, crkvenom tornju. Na samom ćete vrhu vidjeti kip pozlaćenog arkanđela Mihovila.

Na visini od 157 metara kip svetog Mihovila pobjednički pruža mač prema nebu.
Kip svetog Mihovila nalazi se na brojnim mjestima koja smo posjetili, npr. na vrhu Anđeoske tvrđave u Rimu, na vrhu tornja Gradske vijećnice u Bruxellesu, na jednom mostu u Gentu, a i jedna je šibenska tvrđava njemu posvećena.
Trebaju li ulaznice za Mont Saint Michel?
Mont Saint Michele je, nakon Eiffelovog tornja u Parizu, najposjećenije mjesto u Francuskoj. Godišnje ga posjeti više od tri milijuna ljudi.
U samom selu dočekat će vas labirint kamenih ulica koje se uzdižu prema vrhu uzvisine. Seoske kuće su pretvorene u restorane i suvenirnice, a vodite računa da nakon 17-18 sati skoro ništa više ne radi, čak ni u ljetnoj sezoni. Znači ne rade čak ni štandovi s hranom, npr. palačinkama. Ako želite doživjeti Mont Saint Michel u miru i tišini te bez gužve, nije loša ideja doći popodne i ostati do kasno u večer, samo si ponesite hranu i piće.

Pripremite se na puno stepenica, kažu oko 900 njih.
Malo skrećem s teme: 700 stepenica ćete prijeći pri usponu kroz najveću ledenu špilju na svijetu, Eisriesenwelt u Austriji.

Šarmantne ulice sela prepune su kafića, restorana i suvenirnica.
U selu živi samo 40-tak stalnih stanovnika.

Gužva je bila nešto manja jer smo došli poslijepodne, a ne ujutro.
Ulaz u Mont Saint Michel se ne naplaćuje. Naplaćuju su ulazi u muzeje te u samostanski kompleks na samom vrhu otoka. Samostan je i dalje u funkciji i obišli smo ga.
Zanimljivost: Krajem 18. stoljeća samostan je korišten kao zatvor, u kojeg su zatvarani klerički protivnici republikanskog režima. Mjesto je dobilo nadimak “Bastilja mora”, a ovdje je u jednom trenutku bilo zatvoreno čak 300 svećenika. Htjeli smo posjetiti i Povijesni muzej u kojem se mogu vidjeti rekonstrukcije zatvorskih ćelija, ali se iznenađujuće rano zatvorio pa nismo stigli. Možete posjetiti i Pomorski muzej.

Glavni ulaz u samostanski kompleks.

Unutarnje dvorište samostana.
Brojne korisne informacije za planiranje puta u Mont Saint Michel saznajte ovdje.
Nakon obilaska Mont Saint Michel-a, vozimo se 50-tak minuta do lučkog grada Saint-Malo. Poznat je po gusarima, zidinama, utvrdama, plimi i oseki.
Fotografije: Maja i Nikola