Što posjetiti u Kopenhagenu u jednom danu?
EURO 2020., tj. korona pomaknuti EURO 2021.: Kada sam saznao da Danci primaju navijače na tribine, malo sam promijenio plan puta. Umjesto povratka u Hrvatsku, sa Santorinija sam otputovao u Dansku. Slijećem poslijepodne u Kopenhagen i stižem u centar grada, gdje se već okupio priličan broj hrvatskih navijača. U putopisu saznajte što sve možete posjetiti u Kopenhagenu u jednom danu.
Za obilazak centra Kopenhagena sam imao 5-6 sati prije utakmice, a obilazio sam ga pješice.
Kanal Nyhavn u Kopenhagenu
Jednu od glavnih turističkih atrakcija u Kopenhagenu, kanal Nyhavn (Nova luka) su u 17. stoljeću prokopali Šveđani, ratni zarobljenici iz dansko-švedskog rata. 300 metara dug kanal vodi od mora do Kraljevog trga (Kongens Nytorv) i luke u starom centru grada. U ovoj se luci u prošlosti istovarao ribarski ulov i teret s brodova pristiglih sa svih strana svijeta. Sredinom 20. stoljeća kanal je izgubio na pomorskoj važnosti jer su brodovi postali sve veći i trebali su veće luke.
U prošlosti je ovaj dio grada bio prepun bordela, a uz puno alkohola i mornara, i čestih tučnjava. Sada je u svako, pa čak i u korona doba, ovdje puno turista i lokalnog stanovništva. Slično kao Četvrt crvenih svjetiljki u Amsterdamu.

Kongens Nytorv
Većina šarenih, drvenih i ciglenih kuća uz kanal, su iz 17. i ranog 18. stoljeća. Na kućnom broju 20 je slavni Hans Christian Andersen napisao neke od svojih priča. Živio je i u kućama broj 67 i 18. Najstarija kuća uz kanal nosi broj 9, a izgrađena je 1661. godine.
Ovdje se danas nalaze prilično skupi kafići i restorani, a u brojnim se poslužuju tradicionalna danska jela. Turisti i u hladnije dane na terasama kafića piju pivo, nogu zamotanih u dekicu. Piće je naravno jeftinije u trgovinama…

Obratite pažnju na stare drvene brodove. Danas je ovo pravi pomorski muzej na otvorenom.
Palača Amalienborg
Dom danske kraljevske obitelji je palača Amalienborg. Palaču je moguće turistički obići, između ostalog možete vidjeti dvoranu za kraljevske svečanosti pa čak i kraljevske dragulje. Detalje o svečanoj smjeni straže, ulaznicama i radnom vremenu saznajte ovdje.
Na istoimenom trgu ispred palače je brončana statua iz 18. stoljeća, koja prikazuje danskog kralja Frederika V. Teška je 22 tone, a s bazom je visoka 12 metara.
U blizini palače Amalienborg je Frederikova crkva (18./19. st.), jedna od najljepših crkvi u Kopenhagenu. Zovu ju i Mramorna crkva, a njena je kupola najveća od svih u skandinavskim zemljama.

Frederikova crkva
Obilazak Kopenhagena: najbolje sačuvana tvrđava sjeverne Europe
Gradnja tvrđave Kastellet je započela u 17. stoljeću, a dvoja glavna vrata kroz koja ulazite u tvrđavu potječu iz tog vremena. Ulaz se ne naplaćuje. U tvrđavi zvjezdolikog oblika danas je javni park u kojem žive brojne ptice, patke, labudovi, čaplje i galebovi. Svaki dan se u podne održava svečana smjena straže. Većina građevina pripada Ministarstvu obrane, a tu su i crkva, vjetrenjača i nekoliko muzeja. S visokih zidina i bastiona tvrđave, pruža se lijep pogled na grad i luku.
Znate li da zvjezdolik oblik ima i tvrđava u Slavonskom Brodu?
Zatvorski kompleks je u tvrđavi izgrađen u 18. stoljeću. Ćelije su na zidu imale otvore, kroz koje su zatvorenici mogli gledati prema crkvi da se pokaju. Ovdje je najpoznatiji zatvorenik bio engleski istraživač i gusar John Norcross. U zatvoru je proveo nezamislive 32 godine, od čega pola vremena u drvenom kavezu.
Top atrakcija tvrđave: vjetrenjača
Vjetrenjača je u tvrđavi izgrađena 1847. godine, na mjestu starije koja je uništena u oluji. Izgrađena je kako bi se u slučaju opsade tvrđave moglo mljeti pšenicu ili kukuruz u brašno. U Kopenhagenu je krajem 18. stoljeća postojalo 16 vjetrenjača, a ova jedina i dalje radi.

Navodno je jedna ruska carica u Sankt Petersburgu za doručak jela kruh rađen samo od brašna iz ove vjetrenjače.
Mala sirena: turistička atrakcija Danske
Doslovno najmanja atrakcija Kopenhagena, Mala sirena, s visinom od 1,25 metara jedna je od najpoznatijih danskih turističkih atrakcija. Nalazi se u blizini tvrđave Kastellet, sjedi na obali u staroj luci. Nije prikazana kao sirena već kao žena.
Hans Christian Andersen je priču o maloj sireni napisao 1836. godine. Tko se ne sjeća priče: mala sirena je spasila život princu nakon brodoloma i poduzima sve da ostanu zajedno. Kako bi postala čovjek odrekla se svog divnog glasa. Ali ako se princ oženi drugom ženom, sirena će se pretvoriti u morsku pjenu. Tako tragično i završava originalna verzija priče, za razliku od “happy end” Disneyeve verzija.
Mala sirena je jedna od najfotografiranijih statua na svijetu. Postala je simbol cijelog grada! Znate li koji je kip (još manji od ove sirene) jedan od simbola Brisela???
Zahtjev za izgradnju brončane skulpture Male sirene je 1909. godine dao sin osnivača pivovare Carlsberg. Impresionirao ga je balet “Mala sirena” pa je zamolio glavnu balerinu, Ellen Price, da bude model. Brončanu skulpturu tešku 175 kg, izradio je danski kipar Edvard Eriksen. Balerina je sireni “posudila” samo glavu, nije htjela pozirati gola pa je tu ulogu preuzela kiparova žena. Svijetu je Mala sirena predstavljena 1913. godine, a 23.08.2013. godine svečano je proslavljen njen stoti rođendan.
Buran život Male sirene
Skulptura Male sirene koju vidite u Kopenhagenu je kopija, a original čuvaju nasljednici kipara Eriksena. Možda i bolje jer je u svom dugom životu sirena često oštećena, pošarana, razni aktivisti su po njoj u više navrata prolili kante boje, a jednom je u 60-im čak ostala bez glave. Ta glava nikada nije vraćena pa je sirena dobila novu glavu… Bez glave je opet ostala krajem 90-ih, ali je glava anonimno vraćena. Jednom je na dva dana ostala bez ruke. 2003. godine sirena je srušena eksplozivom u vodu. 2006. godine joj se u ruci našao vibrator… Zna doći jutro kada je sirena provokativno obučena u dres Norveške ili Švedske nogometne reprezentacije. Probudila se više puta obučena i u burku.
Na svijetu postoji 13 kopija Male sirene, a nazivaju ih Sirene zemlje. Najbliža ovoj sireni je ona na aerodromu u Kopenhagenu. Znate li da sestru od Male sirene možete vidjeti u Varšavi??? Jednu smo sirenu našli i u slovenskom gradiću Piranu. U Kopenhagenu postoji još nekoliko skulptura sirena, a kartu sa svim sirenama svijeta pogledajte ovdje.
Engleska crkva u Kopenhagenu
Pokraj tvrđave Kastellet se nalazi i crkva svetog Albana iz 19. stoljeća. Zovu ju i Engleska crkva, a jedina je anglikanska crkva u Danskoj.
Skulptura Titana koji nosi zemlju na leđima
Osjećaj težine kao da vam je cijeli svijet na leđima, danski Titan odlično prezentira! Prema grčkoj mitologiji Atlas je bio titan (div) i s drugim se titanima borio protiv bogova. Bogovi su naravno pobijedili, a Zeus je kaznio Alasa naredivši mu da cijelu vječnost nosi nebesa na leđima. S vremenom se Atlas počeo prikazivati sa zemaljskom kuglom na leđima. Možete ga vidjeti u Kopenhagenu u blizini tvrđave, a i ova je statua kopija bolje čuvanog originala iz 19. stoljeća.
Slična skulptura postoji u Amsterdamu na vrhu Kraljevske palače, ali ima malo drugačije značenje. Div koji iznad glave nosi cijeli svijet predstavlja Nizozemce koji vladaju i upravljaju svijetom!
Borsen: burza iz 17. stoljeća
Borsen ili Borsbygningen je zgrada burze iz 17. stoljeća i jedna je od najstarijih građevina u Kopenhagenu. Vrh 56 metara visokog tornja je oblikovan kao upleteni repovi četiri zmaja. U prošlosti je zgrada bila okružena kanalima s tri strane pa su joj brodovi lako pristupali što je olakšavalo razmjenu i trgovinu. Zgrada burze nije otvorena za turistički obilazak.

Ova je građevina svojedobno bila centar razmjene i trgovine u sjevernoj Europi. U prizemlju se nalazilo čak 40 ureda za razmjenu.
Obilazak Kopenhagena: Palača Christianborg
Uz Borsen se nalazi palača Christiansborg u kojoj je sjedište Parlamenta, premijera, ministara i Vrhovnog suda. Jedina je građevina na svijetu u kojoj su smještene sve tri grane vlasti, a dio palače koristi i danska kraljica. Prva je palača na ovom mjestu sagrađena u 12. stoljeću. Više puta su prethodne palače oštećene u požarima, popravljane i nadograđivane pa današnja palača ujedinjuje nekoliko stilova gradnje. Ako želite u turistički obilazak palače detalje saznajte ovdje.

Toranj palače je visok 106 metara.
… popodne toga dana 😎:
Sada vas vodimo u najveći open-air muzej u Danskoj, u grad Aarhus.
Fotografije: Nikola