Škocjanske jame: jeste li nekada šetali kroz podzemni kanjon?
Naš je prvi izlet u 2023. godini bio prava avantura: Na samo dva sata vožnje od Zagreba, šetali smo kroz jedan od najvećih podzemnih kanjona na svijetu! “Wow efekt” teško je izbjeći, a ni jedna vas fotografija ne može pripremiti na ono što vas tamo čeka. Vodimo vas u čudesnu Sloveniju, u Škocjanske jame. U našem slučaju, ovo je bio izlet s djecom (7, 9 i 12 godina).
Škocjanske jame možete posjetiti u vlastitom aranžmanu na jednodnevnom izletu iz Zagreba pa isti dan obići i npr. Ljubljanu. 25 minuta autom od Škocjanskih jama nalazi se Postojnska jama i najveći špiljski dvorac na svijetu, Predjamski grad. Više ideja za izlete u Sloveniju, nađite ovdje.

Škocjanske jame su od 1986. godine pod zaštitom UNESCO-a.
Kaže Wikipedija:
“Škocjanske jame su sustav krških špilja u Sloveniji. Jedan su od najvećih svjetskih prirodnih fenomena, kao jedan od najvećih podzemnih kanjona na svijetu. Iznimne su ljepote s jedinstvenim ekosustavom, te velike povijesne vrijednosti jer su bile naseljene od prapovijesti.”
Škocjanske jame: ulaznice i detalji o obilasku
U zimu se u Škocjanske jame moglo ući u dva termina, u 10 i 13 sati. Ulaznice smo kupili online i sačuvali ih na mobitelu. U odabranom se terminu potrebno pojaviti ispred Prijemnog centra, kraj kojeg je nekoliko većih parkinga. U sklopu Prijemnog centra nalazi se kafić, WC i suvenirnica. WC se nalazi i na samom ulazu u Škocjanske jame. Prijemni centar je udaljen 600-tinjak metara od ulaza u jame, a do njega ćete pješice pratiti vodiča.
Pred ulazom u jame se grupirate, ovisno o tome želite li slušati vodiča na slovenskom, engleskom ili talijanskom jeziku. Obilazak je moguć samo s vodičem.
Škocjanske jame nije moguće obići s dječjim ili invalidskim kolicima. U njima vas čeka 500-tinjak stepenica i temperatura od 12 stupnjeva. Kroz jame ćete šetati oko sat i pol.

Staza prema Škocjanskim jamama.

U Škocjanske jame ulazite kroz umjetno prokopan prolaz dug 130 metara.
Ništa od Instagram fotki…
Vjerovali ili ne, ovdje je fotografiranje zabranjeno. Podsjetilo me to na obilazak najveće ledene špilje na svijetu, Eisriesenwelta u Austriji. Ta zabrana nije zaustavila baš nikoga da uslika par fotki i u jednom i drugom podzemlju… Većinom onako potajno s mobitelom, ali našao se i po koji “hrabri” čovjek s ogromnim profi-fotoaparatom.
Kako su nastale Škocjanske jame?
Škocjanske jame su duge oko 6 km, a moguće je obići 2 km. U prvom dijelu obilaska proći ćete kroz nekoliko tihih, divovskih, podzemnih dvorana, prepunih špiljskih ukrasa. Nekada davno kroz njih je tekla rijeka, a čak su dijelovi dvorana bili poplavljeni u novijoj povijesti.

Fotografija preuzeta sa stranice Parka Škocjanske jame.
Rijeku ćete prvo čuti, a onda i vidjeti, taman nekako na sredini obilaska. Tada kreće pravi spektakl!
Hodat ćete stazom po litici podzemnog kanjona, u nezamislivo velikoj špiljskoj dvorani visokoj i do 100 metara, dok duboko ispod vas rijeka bučno prevrće kamenje i pravi male vodopade.

Podzemni kanjon rijeke dug je oko 3,5 km, širok 10 do 60 metara, a najveća mu je visina 140 metara.

Prijeći ćete most 50-ak metara iznad podzemne rijeke. Vidite li gore i stari viseći most?
Prošetajte po litici jednog od najvećih podzemnih kanjona na svijetu!
Rijeka zaslužna za stvaranje ovog podzemnog carstva zove se Reka (na engleskom river River). Vidjet ćete mjesto na kojem ona ulazi u Škocjanske jame i postaje ponornica, ali ne bilo kakva, nego najduža ponornica u Sloveniji. Nakon 34 km dugog toka, većinom nepoznatim putem kroz podzemlje, na površinu će ponovno izaći u Italiji. Talijani su joj dali ime Timavo (Timava), a ona postaje najkraća talijanska rijeka i brzo završava put u Jadranskom moru.

Rijeka Reka

U ovom podzemlju živi 26 vrsta šišmiša, a u mraku hladne rijeke žive čovječje ribice.
U Škocjanskim jamama nećete moći vidjeti čovječje ribice. Mi smo ih vidjeli u jami Baredine u Istri i u Postojnskoj jami.
Šetnja po litici koja je nekada bila u špilji
Kada izađete iz Škocjanskih jama, na svjetlu dana vas čeka još jedan predivan prizor: Hodat ćete stazom po strmoj visokoj litici, a ispod sebe vidjeti rijeku Reku gdje ulazi u podzemlje. Ovo se mjesto zove Velika dolina. U tom trenutku budite svjesni da je ovo mjesto nekada davno bilo u divovskoj špilji, u potpunom mraku. Svod špilje se urušio, ali su njeni zidovi ostali ponosno stajati.

Zimi će vas vjerojatno dočekati magla, koja daje poseban ugođaj cijeloj šetnji.

Dolje se vidi mjesto gdje rijeka Reka ponire.
Obilazak završavate vožnjom uspinjačom, koja vas dovozi nedaleko Prijemnog centra i mjesta gdje ste ostavili auto. Ovo je jedan jako pametno osmišljen kružni obilazak!
Prošetajte do vidikovca na Veliku i Malu dolinu
Kada od uspinjače hodate prema parkingu, skrenite stazom 200-tinjak metara do vidikovca.
S visine od oko 160 metara, vidjet ćete dvije duboke jame ili urušene doline, koje su do prije nekoliko stotina tisuća godina bile ogromne špilje, čiji se strop urušio. Jedna se zove Velika dolina, po čijoj ste litici maloprije hodali, a druga je Mala dolina. S vidikovca probajte pogledom pronaći i prirodni most koji ih razdvaja, a koji je ostatak izvornog stropa špilje.

Na vrhu litice iznad Velike i Male doline vidite crkvu, koja se nalazi u selu Škocjan.
Ako želite malo temeljitije istražiti Škocjanske jame, to je s vodičem moguće dva puta mjesečno. Dobit ćete speleološku opremu i u četiri sata obići dijelove jama u koje se ne ide na ovom obilasku. Ovdje saznajte više o svim mogućim obilascima jama.
Što kažete na ovaj izlet u Sloveniju??? Nama su Škocjanske jame bile odličan istraživački početak 2023. godine!
Tko voli šetati po kanjonima rijeka, u toplije doba godine u Sloveniji mora posjetiti i kanjon Vintgar!