Anđeoska tvrđava: najljepša tvrđava u Rimu
U Vječnom gradu morate istražiti njegovu najljepšu tvrđavu, popeti se na njenu krovnu terasu i baciti pogled na Rim! Na vrhu tvrđave “odradite” photosession, a u najljepšoj prostoriji koju je koristio papa, pronađite na zidu majmune… Morate i “uhvatiti” stol na terasi prepunoj lukova i popiti kavu s pogledom na Vatikan! Idemo u obilazak Anđeoske tvrđave, koju s vrha čuva arkanđeo Mihael.
Anđeoska tvrđava ili Castel Sant’Angelo, rasla je kroz vrijeme kako joj se uloga mijenjala. U njenoj su nadogradnji korišteni različiti materijali i stilovi gradnje, pa je ukrašena šarmantnim “prugama”. Sam pogled na nju, jasno će vam poručiti da dolazite na mjesto bogate prošlosti.
Obilazak Anđeoske tvrđave
U tvrđavi smo provele puna tri sata! Možda obilazak traje i kraće, ali kad ti se pred nosom oslobodi stol u lođi s nevjerojatnim pogledom na Rim, moraš prihvatiti znak i sjesti na kavu…
Ulaznice za obilazak Anđeoske tvrđave se kupuju online, nekoliko dana prije planiranog dolaska. Nemojte čekati zadnji tren, jer ih vjerojatno više neće biti u ponudi. Pri kupovini ulaznice birate vrijeme ulaska u tvrđavu.
Zanimljivosti o Anđeoskoj tvrđavi
Anđeoska tvrđava nije oduvijek bila tvrđava. “Karijeru” je započela kao mauzolej rimskog cara Hadrijana, a njega ćete prvog istražiti prilikom obilaska. Kao i egipatski faraoni, i rimski su carevi željeli biti spektakularno sahranjeni, u građevini koja će jasno vikati o njihovoj moći. Središnji dio današnje tvrđave bio je Hadrijanov mauzolej, izgrađen u davnom 2. stoljeću. Cijeli je mauzolej izvana bio obložen mramorom, koji je odavno nestao i iskorišten je na drugim mjestima.

Atrij mauzoleja je bio obložen mramornim pločama. U niši se nalazio ogoman kip Hadrijana. Od kipa je preostala samo glava, koju možete vidjeti u Vatikanskim muzejima.
Dok šetate dugačkim zavojitim hodnikom, koji vas polako diže 12 metara u vis, možete zamisliti pogrebnu povorku…

Pod je bio prekriven crno bijelim mozaikom, a zidovi obloženi mramorom.
Rim je od davnina poznat kao grad “recikliranja”: stare antičke građevine bile su rastavljane kao da su od LEGO kockica! Njihov kamen, mramor, stupovi, bronca, razni ukrasi, korišteni su pri izgradnji novih građevina. Znate li da se ovo dogodilo i Areni u Puli?
Mauzolej cara Hadrijana se u sljedećim stoljećima pretvara u tvrđavu. Okružen je visokim zidinama i čvrstim bastionima, po kojima danas možete prošetati. Izvana jasno vidite razine na prvotnom mauzoleju, kako je transformiran u tvrđavu. Još kasnije, na vrhu nastaje i treća razina, papina palača. U to je vrijeme Anđeoska tvrđava bila najviša građevina u Rimu!

Katapult i kamene kugle na bastionu, samo su dio oružja kojeg ćete vidjeti u tvrđavi.

Neki znanstvenici vjeruju da se u zidinama mauzoleja i dalje nalaze neotkrivene tajne prostorije, sa sarkofazima vladara.

Malo moderne umjetnosti na zidinama oko starog mauzoleja.
Podzemljem do Vatikana
Anđeoska tvrđava je s Vatikanom povezana 800 metara dugim zidinama, kojima su patrolirali vojnici. Kroz zidine do Vatikana vodi tunel.
Ovaj je tunel u 16. stoljeću koristio papa Klement VII., za bijeg pred vojskom Karla V. Tada je u tunelu, braneći papu, poginuo velik broj pripadnika Švicarske garde. Radi se o papinskoj vojsci, a članovi te garde do danas polažu svečanu prisegu 6. svibnja, na spomendan tog sukoba. Tunel je moguće organizirano obići s vodičem.
Zašto se na vrhu tvrđave nalazi anđeo?
Prebacimo se u Rim u 6. stoljeću. Vlada epidemija kuge, mrtvi ljudi leže po ulicama grada. Papa Grgur Veliki odlučio je kroz grad provesti procesiju, moleći Boga za živote ljudi. Legenda kaže da je papi pogled pao na ruševine starog mauzoleja cara Hadrijana, na čijem je vrhu vidio blistavog anđela. Radilo se o arkanđelu Mihaelu, koji je u tom trenu vratio mač u korice, što je označavalo kraj pošasti kuge. Tvrđava od tada nosi divno ime “Anđeoska”. Njen je zaštitnik postao arkanđeo Mihael, čija brončana statua krasi vrh tvrđave.

Obratite pažnju kako arkanđeo Mihael sprema mač u korice, kao u viziji Grgura Velikog.
Obilazak Anđeoske tvrđave vodi preko terase ispod tog anđela, s koje se pruža predivan pogled na Rim, Vatikan i jedan od najljepših mostova na Tiberu. Photosession zagarantiran!
Prijedlog: Prije obilaska Anđeoske tvrđave, pogledajte film Anđeli i demoni, jer su dijelovi filma ovdje snimani. Možete uzeti i vođeni tematski obilazak, gdje s vodičem obilazite sve lokacije iz filma.
Anđeoska tvrđava i pape dizajneri
Od 15. stoljeća pape raskošno uređuju svoje apartmane na gornjem dijelu Anđeoske tvrđave. U njima bi boravili u nesigurnim vremenima i za vrijeme opsade grada. Najljepša dvorana u tvrđavi je sala Paolina, ukrašena brojnim freskama i slikama. I ovdje ćete vidjeti svetog Mihaela, ali iznenađujuće i dva majmuna, koji krase zid od 16. stoljeća. Majmune je tadašnji papa dobio od stranih izaslanika. Ako malo bolje razgledate zidove te dvorane, uz brojne svece vidjet ćete i oskudno obučene žene…
U ovoj je dvorani papa u prošlosti organizirao zabave i primao goste.

Anđeoska tvrđava je bogato ukrašena umjetničkim djelima, slikama, freskama i skulpturama.

Pronađi papine majmune!

U jednom je unutarnjem dvorištu statua arkanđela Mihaela iz 16. stoljeća. Nalazila se na krovnoj terasi do 18. stoljeća, kada je tamo postavljen kip anđela kojeg vidite i danas.

Zamislite papu u 16. stoljeću, kada je sagrađena ova lođa. S nje mu je pogled padao na polja i po koju malu farmu.
Anđeoska je tvrđava služila i kao zatvor, a jedan od najpoznatijih zatvorenika bio je Giordano Bruno, znanstvenik i teolog koji se zbog novih pogleda na svijet sukobio s katoličkom crkvom. Živ je zapaljen na jednom rimskom trgu, a ako vas zanima gdje, klik ovdje.
Vjerujem da će obilazak Anđeoske tvrđave, čak i ljudima koji inače ne istražuju tvrđave, pružiti dosta sadržaja. Danas je ovo nezaobilazna turistička atrakcija Rima. Za više zanimljivosti o Rimu, klik ovdje!
A sada nešto skroz drugačije: Zanima li vas kako izgleda jedina tvrđava u Mađarskoj s koje možete “baciti pogled” na jezero Balaton??? Ako je odgovor da, kliknite!