Volite li misterije? Znate li za mumije iz Vodnjana?
Jeste li čuli za mumije iz Vodnjana? Šarmantni istarski gradić i njegova okolica su u nasljeđe dobili najveći broj crkvi i crkvica u Istri, kao i čudesno sakralno blago s najbogatijom zbirkom svetačkih relikvija na svijetu! Organizirajte si avanturu, krenite po nekoj od pješačkih ili biciklističkih staza, istražite crkve u Vodnjanu i zabavite se otkrivajući brojne povijesne zagonetke.
U prvoj priči o Vodnjanu između ostalog smo išli u potragu za muralima po gradu, a sada pješice i biciklom po Vodnjanu i okolici tražimo crkve i istražujemo njihova blaga.
Posjetite najveću crkvu u Istri
Vodnjanska crkva sv. Blaža, diči se titulom najveće istarske župne crkve. U gradnju ove veličanstvene bazilike uložene su puste tisuće zlatnih dukata, a gradnja je trajala dugih 40 godina. Pripada joj i najviši zvonik u Istri (62 m), a dok ga gledate obratite pažnju na sličnost sa 36 metara višim zvonikom bazilike sv. Marka u Veneciji!
Crkvu sv. Blaža možete posjetiti kroz cijelu godinu, izvan sezone uz najavu, a u sezoni u određeno vrijeme kada je otvorena. Sastavni dio crkve je muzej poznat na cijelom svijetu po kolekciji relikvija i tijelima svetaca, u narodu poznatijim kao mumije iz Vodnjana.

Župna crkva sv. Blaža i najviši toranj u Istri. Fotografija: TZ Vodnjan

Detalj iz crkve sv. Blaža. Fotografija: Danilo Dragosavac
Svjetsko čudo: Mumije iz Vodnjana
Relikvije su posmrtni ostatci svetaca ili njihovi osobni predmeti, koji su predmeti vjerskog štovanja. Zapanjuje podatak da je u vodnjanskoj stolnici sv. Blaža pohranjeno i popisano čak 370 relikvija ili zemaljskih ostataka 250 svetaca.
Po riječima suvremene znanosti, Sveta tijela su vidljivo svjetsko čudo, nevjerojatno očuvana godinama nakon smrti. Leže u običnim drvenim sanducima, a od vanjskih ih utjecaja štite posebne staklene ,,škrinje”. Nalaze se iza glavnog oltara Župne crkve sv. Blaža.

Fotografija: TZ Vodnjan
Seizmološkim je instrumentima oko Svetih tijela izmjereno širenje velike energije. To bi moglo biti jedno objašnjenje svjedočanstva o događanju brojnih čuda. Vodnjan postaje sve poželjnije hodočasničko mjesto za vjernike iz Hrvatske i Europe, posebno u veljači kada se odvijaju dvije najvažnije vodnjanske svetkovine.

Sveti Leon Bembo. Fotografija: Danilo Dragosavac

Stopalo svete Barbare. Fotografija: Danilo Dragosavac
Zanimljivost: Sveta Barbara je zaštitnica rudara, a priču o njoj smo saznali prilikom obilaska rudnika u Rudama kraj Samobora.
Sveci u crkvi sv. Blaža uglavnom nisu rodom Hrvati. Njihovi su ostaci doveženi u Vodnjan 23. lipnja 1818. godine, zaslugom talijanskog akademskog slikara Gaetana Gresslera. Na ovaj ih je način spasio od uništenja pred najezdom Napoleonovih vojnika. Nevjerojatnu priču o tome kako su Sveta tijela stigla do Vodnjana, saznajte ovdje.

Fotografija: Danilo Dragosavac
Razgledajte zbirku sakralne umjetnosti
Nakon što razgledate mumije iz Vodnjana, u istoj crkvi odvojite dovoljno vremena za istraživanje fascinantne zbirke sakralne umjetnosti. U muzeju se nalazi čak 730 djela i predmeta iz vremena od 5. do 19. stoljeća. Među njima su predmeti iz ranokršćanskih bazilika, zbirka relikvijara od murano stakla, plemenitih metala i drva, drveni kipovi, pozlaćeni retabl iz 17. st. i profinjeni vezovi na skupocjenim tkaninama liturgijske opreme. Posebno su vrijedne matične knjige, tj. registri rođenih, umrlih i vjenčanih u Vodnjanu, koji su vođeni od 1559. godine.
Dva najsjajnija eksponata su relikvijar u kojem je pohranjen trn iz Kristove krune te relikvijar sv. Šimuna proroka s komadom tkanine u koju je bilo umotano Djetešce.

Fotografija: Danilo Dragosavac

Fotografija: Danilo Dragosavac
Šetnja središtem Vodnjana dovest će vas i do ranogotičke palače Bettica. U njoj se nalazi zbirka spomenutog slikara Gaetana Greslera, koji je u Vodnjan doselio 1818. godine. U palači ćete vidjeti i mnoštvo zanimljivih predmeta: čipke, nakit, crteže starih vodnjanskih grbova, slike, stjegove te rijetke i stare knjige.
Crkve u Vodnjanu: idemo u šetnju po gradu
Obzirom da vodnjanski kraj ima najviše crkvi i crkvica u Istri, predstavit ćemo vam neke od njih. Većinu manjih crkvi u gradu možete razgledati izvana, a otvorene su samo na dane otvorenih vrata.
U crkvi sv. Madone Traverse nalazi se čak osam rezbarenih oltara iz 17. stoljeća. Trenutno na njima rade konzervatori, a ako su prisutni u trenutku vašeg dolaska, zavirite u unutrašnjost crkve. Crkva gospe od Karmela posebna je po izvornim slikama, na kojima su prikazani anđeli kako sviraju različite instrumente. Crkva sv. Jakova se smatra najstarijom, a u njoj je 1492. godine objavljen vodnjanski statut.

Crkva Madone od Traverse. Fotografija: TZ Vodnjan
U crkvi sv. Katarine skrivaju se urezani crteži i grafiti (ne ovodobni, naravno). Tu je i crkva posvećena zaštitniku domaćih životinja sv. Antunu Opatu, u čije je dvorište nekada na blagoslov dovoženo mnoštvo volova i krava. Za ostale se životinje blagoslovila sol. U crkvici sv. Nedjelje vječno je počivalište (na žalost, danas uništeno) pronašao prvi vodnjanski ljekarnik Domenico Cozzetti, a u crkvici sv. Križa bilo je sjedište vjerske heretičke sekte flagelanata, koji su se ritualno samokažnjavali bičevima.
Još jedna zanimljiva crkva u Vodnjanu do koje možete doći pješice, nalazi se na zapadnom prilazu gradu. Posvećena je svetom Roku, zaštitniku od kuge.
Biciklom po okolici Vodnjana do crkvi, kažuna i suhozida
Tko je za vožnju biciklom? Biciklističke staze oko Vodnjana pružaju lijepe poglede na vizure grada, a vozite se okruženjem nalik toskanskom, pokraj brojnih crkvica, ostataka samostana, arheoloških nalazišta, nekadašnjih uljara, maslinika, suhozida i vrtova.
Kružna biciklistička staza 327, Kažuni i suhozidi (detalji ovdje) odvest će vas do nekoliko malih crkvi i nekih od najljepših primjeraka suhozidnih istarskih kažuna. Vidjet ćete crkvu sv. Martina u kojoj je stolovao Sud Inkvizicije za Istru, što potvrđuje i natpis ECCLESIA INQUISIT ISTRIAE. Makadam će vas dalje dovesti do prostrane livade koja okružuje kulturno-povijesni spomenik, ranokršćansku baziliku sv. Foške. Krasi ju kameni trijem (lopica).
Blagdan sv. Foške je u prvu nedjelju nakon 13. veljače. Tada možete zajedno s Vodnjancima krenuti na hodočašće iz centra Vodnjana do bazilike. Tradicionalno se poslije mise pa sve do zalaska sunca objeduje po okolnim livadama. Uglavnom se jede fritaja, pržena jaja s domaćim kobasicama.

Ranokršćanska bazilika sv. Foške. Fotografija: TZ Vodnjan
Nakon odmora kod bazilike, slijedi obilazak kažuna, najprepoznatljivijeg graditeljskog simbola Istre. Lokacija „tri kažuna“ zadivit će vas s neuobičajeno velikim kažunima, a na lokaciji „dva kažuna“ ćete vidjeti i kažun četvrtastog oblika.

Tri kažuna. Fotografija: TZ Vodnjan
Nakon što biciklom stignete do ostataka crkve Sv. Mihovila Banjolskog, sjetite se da su lokalni stanovnici nekad ovdje uživali u rimskim termama. Možete li zamisliti da čistite gusto raslinje i nađete ostatke bazilike? Upravo se to dogodilo nedavne 2008. godine kada je nađena trobrodna bazilika Sv. Germana. Procjenjuje se da je iz druge polovice 6. stoljeća.
Za kraj vožnje biciklom posjetite Park kažuna. Otvoren je 2012. godine, a u njemu možete vidjeti četiri faze gradnje kažuna. Tu je i info centar i stanica za popravak bicikala.
Više o kažunima kod Vodnjana saznajte ovdje.
Šetnja srednjim vijekom u Guranu: Staza srednjovjekovnih putova
Ako ste za još malo šetnje, možete krenuti ne previše zahtjevnom, kružnom pješačkom stazom koja vodi do Gurana, poluistraženog ranosrednjovjekovnog naselja u blizini Vodnjana. Nalazište je posebno zanimljivo arheolozima i jedno je od rijetkih ovakvih nalazišta u svijetu, obzirom da se u to doba koristilo drvo, a ne kamen. Njegov brat “blizanac” postoji u Francuskoj gdje je pronađeno vrlo slično naselje. Do Gurana vas vodi pješačka staza 111.

Guran, Fotografija: TZ Vodnjan
Staza vas dalje vodi do crkve sv. Cecilije koja “sjedi” na prethodnoj građevini, vili rustici, a zatim i do nekad najveće istarske trobrodne bazilike u Guranu, otkrivene tek 1935. godine. Tu su i ostaci crkve sv. Šimuna koja pamti vrlo prometne dane, obzirom da je bila smještena na raskrižju tri stare, suhozidima omeđene ceste.

Ostaci trobrodne bazilike u Guranu. Fotografija: Puls Photography
Naziv Guran danas nosi i stancija od nekoliko kuća, a tu je i agroturizam na kojem ćete, nakon duge šetnje, moći uživati u autentičnim istarskim jelima. Svakako imajte na umu i to da se u Guranu proizvodi izvrstan i nagradama ovjenčan ovčji sir.
Saznajte više o biciklističkim i pješačkim stazama oko Vodnjana.
PR članak