Istražujemo: 3 fantastična slapa u Istri
Povezujete li putovanje u Istru s obilaskom nekog od tridesetak slapova, koliko ih ima naš najveći poluotok? Slapovi u Istri su većinom teže pristupačni i prilazite im na vlastitu odgovornost. Mi vas vodimo u obilazak tri tako različita i jedinstvena slapa.
Preko ljeta većina istarskih slapova presuši i najbolje ih je posjetiti u jesen i proljeće, nakon što nekoliko dana pada kiša.
Slap Sopot: ako imate dron, ponesite ga!
Prateći navigaciju, s Istarskog ipsilona smo sišli kod Cerovlja i krenuli cestom kroz sela. Završni dio puta je malo zahtjevniji, asfaltirana cesta je uska, a vodi preko i oko brda. S jedne je strane šuma, s druge padina i pitate se što se točno dogodi ako vam drugi auto dođe u susret. Još vas u vožnji ometa prekrasan pogled na nevjerojatno lijepu centralnu Istru, šarenu od jeseni… 🙂
Slap Sopot se strmoglavljuje u ponor s litice visoke 24,5 metra. Ipak, nije najviši slap u Istri, već tu titulu nosi istoimeni slap smješten u blizini sela Strana kod Buzeta. Taj je po visini pobjednički slap Sopot (Copot) skroz fascinantan, jer se kod njega voda obrušava kroz rupu na vrhu stijene. Mi ga tek moramo posjetiti. No vratimo se na slap Sopot kod Pićna.
Na gornjoj razini slapa Sopot nalazi se Višestoljetni most, izgrađen u vrijeme Napoleona. Most je često oštećen silom vode, a zadnji je put obnovljen 1953. godine. Uzvodno od mosta rijeka je spora i plitka i tu možete pustiti djecu da se poigraju.

Uzvodno od slapa
Izlet na slap Sopot je sve češći među zaljubljenicima u lijepu prirodu. Kod slapa počinje tri kilometra duga Staza svetog Roka, kojom dolazite skroz do Pićna, ili možete od Pićna pješice doći do slapa koji će vam tada biti na kraju staze.
Da bi dobro vidjeli i uslikali slap Sopot, morate se približiti rubu litice. Ograde nema i potreban je oprez, posebno ako putujete s djecom. Moguće se spustiti u podnožje slapa, ali obzirom da je listopad i da smo došli dva dana nakon kiše, bilo je blata do koljena, a i put je dosta strm pa se nismo upustili u tu avanturu.
Možete li zamisliti da je najviši slap na svijetu visok skoro jedan kilometar???
Kotli u Istri: hrvatske Pamukkale
U Kotle smo od slapa Sopot, preko Cerovlja stigli za 40-tak minuta vožnje, slabo prometnom i vijugavom cestom. Završni dio ceste je makadamska staza.
Kotli su malo mjesto koje zadnjih godina ljeti sve više posjećuju turisti. Oko rijeke Mirne smjestilo se nekoliko kamenih kućica s lijepim dvorištima i konoba koja nije radila. Čim parkirate auto čut ćete ih. Veličanstveni niz većih i manjih slapova stvaraju vodene terase ili kotlaste udubine u bijeloj vapnenačkoj stijeni. Upravo zbog kontrasta svijetle boje stijena i tirkizne vode, ovo mjesto uspoređuju s turskim Pamukkalama.
Ljeti u Kotlima zna biti prilična gužva, svi se spuštaju po stijenama i hodaju po jezercima s vodom. Oko rijeke Mirne postoji nekoliko staza kroz šumu i moguće se slapovima približiti na više mjesta.
Stare drvene vodenice služe kao podsjetnik na vrijeme kada su Kotli bili gospodarski vodeće selo ovog kraja. Vodenice su prestale s radom u 60-im godinama prošlog stoljeća.
Legende pričaju o divovima, vilama i zmajevima koji su živjeli u Istri. Divovi su se tako igrali s kamenjem i pravili male gradove na vrhovima istarskih brežuljaka, a navodno se neki od njih i dalje skrivaju po šumama oko slapova na Mirni.
U povratku smo išli cestom prema Roču. Nakon 10-ak minuta vožnje stali smo na ručak u konobu Kolinasi. Tko voli tradicionalna istarska jela poslužena u obilnim porcijama i po vrlo pristupačnim cijanama, na pravom je mjestu. Tu je i dvorište s igralištem za djecu. I predah za roditelje koji vuku djecu po slapovima kao i mi. 🙂
Zarečki krov
Slapovi u Istri su stvarno posebni, a jedan skroz drugačiji od prethodna dva slapa nalazi se na rijeci Pazinčici. Zašto drugačiji? Jer ovdje možete napraviti piknik na krovu špilje, a ljeti možete s lokalcima skakati s “krova” u jezero ispod slapa. U ovom putopisu saznajte sve detalje. Dva kilometra nizvodno od Zarečkog krova, nalazi se još jedan vodopad, Pazinski krov.
Slapovi u Istri su samo jedna od brojnih prirodnih atrakcija našeg najvećeg polutoka. Krški teren Istre pun je iznenađenja, pa se tako neke atrakcije kao jama Baredine skrivaju pod zemljom, a druge stvaraju spektakularne i strahopoštovanja vrijedne krajolike kao Pazinska jama.