Hum: ako tražite afrodizijak probajte bisku!
Kada ste zadnji put obišli cijeli grad za manje od 10 minuta? Upravo toliko vam treba da obiđete Hum, najmanji grad na svijetu! Nije ovo jedina titula koju Hum nosi. Nazivaju ga i Grad biske, a vaš je zadatak u njemu degustirati ovu, kako tvrde, ljekovitu rakiju. U Humu smo bili nekoliko puta, a zadnji put u lipnju 2022. godine. Nekako nam je ovaj gradić uvijek usput za navratiti, kada se vraćamo iz Istre u Zagreb. Uz Hum, najčešće navratimo i u Kotle.
Najpoznatija cesta za prići Humu je Aleja glagoljaša. Počinje kod Roča, duga je 7 kilometara i uz nju možete pogledati 11 spomenika posvećenih glagoljici. Parking se nalazi u neposrednoj blizini humskih zidina, a cijena parkiranja je 10 kuna po autu.
Najmanji grad na svijetu
U Hum ulazite kroz dvostruka glavna gradska vrata, koja prolaze kroz komunalnu palaču. Današnji su izgled dobila u 16. stoljeću, a datiraju iz 11.-12. stoljeća. U prolazu ćete vidjeti glagoljaške zapise. Bakrena vrata na samom ulazu su novija, iz 1981. godine. Malo ih bolje pogledajte, imaju velike rukohvate u obliku volovskih rogova, a ukrašena su s 12 bakrenih medaljona koji prikazuju horoskopske znakove.

Glavna gradska vrata u Humu

U prolazu kroz gradsku palaču su kameni natpisi na glagoljici

Barokna crkva je podignuta 1802. godine na mjestu stare crkve iz 13. stoljeća.
Prema legendi, Hum je nastao kada su divovi gradili gradove u dolini rijeke Mirne. Od preostalog kamenja su izgradili Hum. Prvi put se spominje 1102. godine.
U Humu ulazite u neko drugo vrijeme. Puno je tu napuštenih kamenih kuća koje su u jako lošem stanju. Ali tu su i prekrasne stare kuće u kojima cvijeće doslovno curi s prozora. U nekoliko se kuća može unajmiti smještaj. Ispred kuća se mačke izležavaju na suncem ugrijanim kamenim klupama. Danas Hum ima oko dvadesetak stanovnika. Na našem zadnjem dolasku je bilo jako malo posjetitelja i grad je bio obavijen tišinom.
Suveniri iz Huma
U mjestu se nalazi nekoliko suvenirnica. Možete kupiti razne predmete ukrašene glagoljicom. Tu su i proizvodi s tartufima, domaći med, razna maslinova ulja, domaća vina, a naravno i biska. Ako ste gladni, u konobi se nude tradicionalna istarska jela.
Hum je, uz Roč, središte glagoljaštva još od 9. stoljeća. Nevjerojatno mi je da se ovdje glagoljica koristila do početka 20. stoljeća!
Biska iz Huma
Biska je tradicionalna istarska rakija rađena od ljekovitog bilja i imele. Navodno ima svojstva afrodizijaka, a kažu i da snizuje krvni tlak. Recept za pravljenje biske potječe upravo iz Huma pa je tako on postao Grad biske. Osmislili su ga vjerojatno Kelti prije oko 2000 godina, a netko se nekada sjetio pa taj recept zapisao u glagoljici. Zahvaljujući toj osobi i danas možemo probati bisku rađenu po izvornom receptu.
Krajem listopada se u Humu održava Smotra rakija, na kojoj se proizvođači iz cijele Istre natječu čija je rakija najbolja. Ako tada posjetite Hum, računajte na puno degustacija.
Zanimljivost: Hum je od 11. stoljeća do danas ostao unutar srednjovjekovnih zidina, koje zatvaraju pravokutnu površinu dugu stotinjak i široku nešto manje od 40 metara. Čuvale su gradić od čestih napada Mlečana i Turaka. Ipak je grad više puta stradao u raznim pljačkaškim i ratnim pohodima, dijelovi su bili srušeni ili oštećeni te kasnije obnavljani. Izvan zidina se jako malo gradilo.
Obzirom da je najmanji grad na svijetu smješten na vrhu brijega, uživat ćete u pogledu na nestvarno zelenu centralnu Istru. Obilazak ćete završiti za 10 minuta, ali ćete se u Humu sigurno duže zadržati.
Saznajte koja još mjesta trebate posjetiti u blizini Huma.