Jama Baredine, avantura do malog zmaja!
Jama Baredine je, kako joj i ime kaže, prava jama. Spustit ćete se duboko u zemlju po više od 200 stepenica, kroz prekrasnih pet dvorana. Obilazak 300 metara duge jame moguć je samo uz pratnju vodiča i traje oko 40 minuta. Vođeni obilasci kreću svakih pola sata. Na dijelovima jame su nešto strmije stepenice i često ćete čuti upozorenje roditeljima da se spuštaju ispred svoje djece.
U Istri se nalaze brojne jame i špilje, a turistički ih možete obići šest. Špilje koje su uređene za turiste su Feštinsko kraljevstvo, špilja Mramornica i Romualdova špilja. Možete se spustiti i u tri jame. Jedna je Baredine, zatim Pazinska jama i jama Rašpor. Iznad Pazinske jame možete i letjeti!

Jama Baredine je za turističke obilaske uređena i otvorena 1995. godine.

Pogled na ulaz u jamu.
Obilazak jame Baredine
Za obilazak jame Baredine nije potrebna prethodna najava. Ispred je veliki parking, a ulaznice kupujete u kućici blizu ulaza u jamu. Na početak obilaska poziva zvonjava zvona. Tu je restoran i kafić, suvenirnica, dječje igrališe, ograđena površina s preslatkim magarcima i guskama pa brzo prođe vrijeme do ulaska u jamu. Jamu smo posjetili na kraju lipnja 2021. godine, bilo je iznenađujuće puno turista pa smo na ulazak čekali malo više od pola sata. Postoje i vođene ture na engleskom. Cijene obilaska saznajte ovdje.
Temperatura je u jami stalna, oko 14°C, ali obzirom na brojne stepenice prilično se ugrijete. Nama je u ljetnom outfitu bilo skroz ugodno. Manju djecu ćete vjerojatno nositi dolje pa gore. Prolazi se kroz pet dvorana koje su prepune stalaktita i stalagmita neobičnih oblika, a vodič će vam pokazati i posebno osvijetliti najzanimljivije.
Znate li da u Hrvatskoj možete posjetiti i jednu skroz ravnu špilju, bez i jedne stepenice??? Više ovdje.

Neki stalagmiti svijetle kao kristali kada ih se iz blizine osvijetli svjetiljkom, kao da je u njima vatra.
Vidjeli smo brojne kreacije prirode kojima su ljudi dali prepoznatljiva imena. Tu su na primjer kosi toranj iz Pise, kip Bogorodice, dugačke “zavjese” tj. stalaktiti koji vise 10-tak metara sa stropa špilje i mnoge druge kreacije.
Stalaktite i stalagmite je zabranjeno dirati. Za njihov rast od oko 1 milimetar, potrebno je čak 10 godina. Staza kroz jamu je velikim dijelom ograđena mrežama kako bi se pojedince spriječilo da diraju sve oko sebe.

Vidite li kosi toranj iz Pise???

Simbol jame Baredine je ovaj bijeli “snjegović” koji jako brzo raste.
Jama Baredine je dom čovječjih ribica
U jednoj dvorani se nalazi grotlo (tj. crna rupa koja nestaje u dubini), koje se spušta do podzemnih jezera smještenih na najdubljem dijelu jame. Ovim se putem na dubinu od čak 132 metra spuštaju speleolozi.
Jezera na dnu grotla mogu biti duboka i 30 metara, a u njima žive mali zmajevi, čovječje ribice.

Pogled u grotlo
Jeste li nekada vidjeli čovječju ribicu? Ova endemska vrsta živi u potpunom mraku u podzemnim vodama krškog terena Hrvatske, BiH, Slovenije i Crne Gore. U zadnjoj dvorani jame Baredine, u jezercu ćete vidjeti dva primjerka ove fascinantne životinjice. Speleolozi su ih donijeli iz podzemnih jezera najdubljeg dijela jame, a jednom će biti vraćene u slobodu podzemlja i zamijenjene novim primjercima. Više o čovječjoj ribici pročitajte u putopisu o Postojnskoj jami, gdje smo ju također vidjeli.
Obilazak jame Baredine prava je avantura, kako za odrasle tako i za djecu. Posjetite ju kada se nađete u blizini Poreča.
Znate li kako izgleda špilja Lokvarka u Gorskom kotaru? U njoj je malo hladnije nego u jami Baredine pa vam majica kratkih rukava neće biti dovoljna zaštita.