Pazinski krov: poseban vodopad u Pazinu
Zelena rijeka Pazinčica u svom si je gradu baš dala truda: stvorila je vodopad preko udubine u stijeni, kreaciju nazvanu Pazinski krov. Po ovom “krovu” možete šetati ako vodostaj nije previsok, a do njega vam treba samo 15-ak minuta pješice od glavnog pazinskog trga.
Pazinski krov smo posjetili s troje djece u ljeto 2023. godine, kada je vodostaj rijeke bio nizak. Došli smo autom i parkirali na proširenju uz Rimski put.

U trenutku našeg dolaska postojala su dva manja slapa.
Vodostaj rijeke Pazinčice, pa tako i veličina i broj slapova koje Pazinski krov ima, ovise o godišnjem dobu. Najveću količinu vode, kao i najbogatiji slap, vidjet ćete u zimu i rano proljeće. Ljeti, kada je dugotrajna suša, postoji šansa da rijeka presuši.

Ispod vodopada je rijeka proširena te djeluje kao zeleno jezero.
Uz rijeku Pazinčicu na više se mjesta nalaze ostaci starih mlinova, a pisani podaci govore da se ovdje nalazio mlin i u 15. stoljeću. Na stranici TZ Centralne Istre, pročitala sam zanimljiv podatak: “Ako je jezero suho imamo priliku vidjeti ostatke sva četiri zida nekadašnjeg mlina. Dno jezera prepuno je ljudskom rukom obrađenog kamenja od kojeg je mlin bio sagrađen. Na jednom ćemo kamenu, koji je inače ispod površine vode, zamijetiti ucrtana polja prastare igre “mlin”, kojom su si mlinari očito kratili vrijeme.”
Šetnja po koritu rijeke Pazinčice
Iskoristili smo priliku pa prošetali po djelomično isušenom koritu rijeke uzvodno od slapa. Zanimljivo je kada nestane vode pa vidite ono što je inače skriveno od pogleda: korito rijeke prepuno kuglastih udubina zvanih kotli. Te su udubine raznih veličina, a karakteristične su za istarske rijeke. Izdubila ih je snaga vode u tlu bogatom vapnencem. Kada je vodostaj malo viši, voda se pretače iz jedne udubine u drugu preko malih slapića.
Brojne su udubine bile pune vode, a izgledale su kao mali bazenčići za punoglavce. Društvo im je pravila po koja riba, koja je zabunom odlučila ostati ovdje, a ne otići dalje s rijekom.

Zanimljivost: U prošlosti su ovi “bazenčići” korišteni za pranje odjeće.

Među tim udubinama rijeka je i dalje tekla, a djeca su lako preskakala male brzace i slapove.
Istarska rijeka Mirna ima slično korito, prepuno vodopada i kuglastih udubina. Njen najljepši dio možete vidjeti upravo u mjestu nazvanom Kotli.
Uz Pazinski krov pogledajte i neobične litice uz kanjon rijeke
Nakon što smo se zabavili uz slapiće i bazenčiće uzvodno od Pazinskog krova, krenuli smo stazom pedesetak metara nizvodno uz kanjon rijeke. Ovdje nas je dočekala još jedna kreacija prirode, temeljito podrovana polukupolasta litica. Za sad stoji čvrsto, kao vrhunski svjedok razorne snage rijeke koja nedaleko teče.

Uz pomisao “hoće li se ovaj cijeli krov od litice srušiti dok ja tu šetam s djecom”, ubrzano smo prošetali.

Predivna staza uz rijeku Pazinčicu.
Rijeka Pazinčica je uistinu čudesna, a Pazinski krov nije jedini vodopad na njoj. Oko 2 km uzvodno nalazi se još jedan vodopad nazvan Zarečki krov. To je ono slikovito mjesto na kojem lokalci pokraj vodopada, a ispred pećine, s visine od 10-ak metara skaču u rijeku. Prije dvije godine, u rijeku je skočila i moja (tada) jedanaestogodišnja kćer.

Zarečki krov
Vrlo bitno: Ne ostavljajte uz Pazinski krov (ili bilo gdje uz rijeku) smeće. Pazinčica je rijeka ponornica koja će sve odnijeti u Pazinsku jamu, čudo prirode u centralnoj Istri koje zaslužuje našu zaštitu. Upravo u dubini Pazinske jame, ispod grada Pazina, Pazinčica stvara podzemno jezero. I njega smo istražili, a pritom “letjeli” podzemnim zip-lineom. Detalje saznajte ovdje.