Road trip po sjevernoj Istri: 7 gradova koje morate posjetiti
Ideja za vikend: road trip po sjevernoj Istri! Trebat će vam auto, glazba i dobro društvo. U mom slučaju prijateljica. Obje imamo troje djece i zaključile smo da smo dovoljno čekale da najmlađe bude spremno za vikend s tatom. U jednom smo vikendu obišle nekoliko malih istarskih gradova, uživale na nestvarno lijepim vidikovcima, solidno se našetale i počastile lokalnim specijalitetima, kako prehrambenim tako i tekućim… 😉
Krenule smo jedan petak u svibnju poslije posla, uz kišu koja je pljuštala cijelim putem. Smještaj smo uzele u Roču. Subota se probudila obasjana suncem, a kiša kao da nikada nije padala.
Roč u Istri
Roč je malo mjesto u podnožju zelene planine Ćićarije. U prošlosti se ovdje nalazilo ilirsko naselje pa rimski castrum, a u srednjem vijeku nastaje utvrđeni kaštel. Prvi put se Roč spominje u 11. stoljeću. Za prošetati i obići ga treba oko pola sata. Sačuvana su dvoja gradska vrata, nekoliko kula i zidine s kojih se pruža jako lijep pogled na centralnu Istru. Društvo će vam praviti mačke koje su pravi lovci.

Glavna gradska vrata iz 15. stoljeća

Obratite pažnju na detalje po kamenim zidovima.

Kada na put ne povedete djecu, vjerojatno ćete stalno nailaziti na dječja igrališta!
Zanimljivost: U Roču smo se iznenadile pronalaskom Biskoteke. Na žalost nije radila, zapravo možda i bolje da nije, obzirom da je bilo 9 ujutro. Više o biski malo kasnije.
Kroz 15. i 16. stoljeće Roč je bio središte hrvatske pismenosti, nakladništva i tiskarstva na glagoljici, najstarijem slavenskom pismu. Na zidu u crkvi Sv. Antuna možete vidjeti glagoljski abecedarij. U romaničkoj crkvi Sv. Roka nalaze se freske iz 14. i 15. stoljeća. Kartu sa znamenitostima Roča možete preuzeti ovdje.

Mletačka bombarda iz 15. stoljeća
Ako volite penjanje po stijenama, u blizini se na Ćićariji nalazi nekoliko strmih stjenovitih dionica, koje su popularne među penjačima. Priroda je oko Roča bogata i bujna. Tko zna kako, može se od ožujka do svibnja okušati u potrazi za šparogama.
Priroda ovdje nudi još mnogo toga, između ostalog i slapove. U Istri ih se nalazi tridesetak! Petnaest minuta od Roča su Kotli, malo mjesto prepuno vodopada, u zadnje vrijeme sve poznatije među turistima. Više saznajte ovdje.
Istražite Hum, najmanji grad na svijetu
Do Huma dolazite 7 kilometara dugom Alejom glagoljaša, koja ga povezuje s Ročom. Parking je u blizini zidina Huma i naplaćuje se 10 kuna po autu. Za prehodati najmanji grad na svijetu trebat će vam maksimalno 10 minuta, ali kada saznate da Hum nosi i naziv Grad biske, vjerojatno ćete se malo duže zadržati u njemu. Vodite računa da se kafići otvaraju u 11 sati (svibanj). Više detalja o obilasku Huma saznajte ovdje.
Biska je tradicionalna istarska rakija od imele. Navodno ima svojstva afrodizijaka i snizuje krvni tlak. Recept za nju potječe upravo iz Huma, star je oko 2000 godina, a osmislili su ga Kelti koji su tada živjeli u Istri. Zahvaljujući nekome tko se sjetio taj recept zapisati u glagoljici, i danas možemo probati bisku rađenu po izvornom receptu.

Nas dvije u Humu
Prošetajte po šarmantnom Buzetu
Srednjovjekovni gradić Buzet se prvi put spominje prije 1800 godina, a ovaj je kraj naseljen od davnina. U 16. stoljeću ovdje su cvjetali brojni obrti, a neke obrtničke radionice i danas možete vidjeti u gradu. U podnožju brda je veliki parking, od kojeg vode stepenice do starog grada na vrhu brda. Slijedi istraživanje kamenih uličica grada, a možete i prošetati stazom s vanjske strane gradskih zidina. Uživat ćete u pogledu s brojnih vidikovaca. Više o obilasku starog grada pročitajte ovdje.

Mural u donjem dijelu grada

Vela vrata iz 16. stoljeća

Vela šterna
Ako ste žedni, probajte buzetsko pivo “Favorit”. U donjem dijelu grada možete posjetiti destileriju Aura pa degustirati i puno saznati o proizvodnji gina, više puta nagrađivanog likera Teranina, biske, pa čak i octa i pekmeza. Vjerojatno nećete otići kući praznih ruku. Nismo ni mi. 😊 Proizvode iz ove destilerije možete kupiti u većini mjesta, koja smo na ovom road tripu posjetile.

Pogled s buzetskih zidina
Motovun: počastite se tartufima s pogledom na dolinu rijeke Mirne
Slikoviti Motovun leži kao kruna na vrhu brda, okružen zidinama. U podnožju brda je veliki parking pa slijedi polusatni uspon pješice do grada. Ako vam se ne hoda, možete od parkinga do grada doći shuttle busom. Mi smo odlučile iskušati sreću i pronaći parkirno mjesto na vrhu brda. Sreća nas je pratila pa smo parkirale pod gradskim zidinama.
U okolici Motovuna je, u vremenu dok je Mletačka Republika vladala Istrom, živio dobri div Veli Jože. Tako barem kaže Vladimir Nazor u jednoj od svojih najpoznatijih pripovjetki. Diva potražite u gradiću, viri kroz prozore jedne kuće, a i naslikan je na jednom cijelom zidu.
Dobra je opcija probati se izgubiti na šarmantnim motovunskim ulicama, a dok se gubite pronađite što više različitih vrata. Vjerujte, to neće biti teško! Obiđite gradske zidine i uživajte u pogledu na ultra zelenu dolinu rijeke Mirne.
Motovun i tartufi idu ruku pod ruku, a kako je nama bilo vrijeme ručka, probale smo domaću tjesteninu s ovom skupocjenom gljivom. Više o obilasku Motovuna pročitajte ovdje.

Župna crkva sv. Stjepana i zvonik iz 13. stoljeća

Pogled na dolinu rijeke Mirne
Grožnjan, grad umjetnika
Čim zakoračite u Grožnjan, biti će vam jasno da njime vladaju razni umjetnici. Uživat ćete u bezbroj detalja po kamenim ulicama grada, otkrivati ih na neočekivanim mjestima i više se puta inspirirati kako jednostavno i s puno ljubavi uljepšati neki prostor. Road trip po sjevernoj Istri ne može proći bez šetnje po ovom malom gradu, koji je još 1965. godine proglašen gradom umjetnika.

U ovoj je zgradi iz 16. stoljeća u prošlosti bio sud i zatvor. Na katu je bilo skladište žitarica i čuvane su gradske mjere i utezi.
Brojne šarene galerije i suvenirnice pozivaju da ih posjetite, mameći bojama i mirisima. Tako jedna cijela ulica miriše na lavandu. Mene se gradić toliko dojmio da se bez problema mogu zamisliti da u njemu živim (jedno drugo mjesto u kojem sam nekada davno poželjela živjeti, je Obidos u Portugalu).

Tko se ovdje ne bi slikao???
Kako je i ovaj gradić na vrhu brda, pogled je nestvaran. S jedne strane gledate centralnu Istru i Motovun na udaljenom brežuljku, a na drugoj neopisivo sjajuckavo more. Na prilazu gradu su jednosmjerne ulice koje vas vode do nekoliko parkinga. Parkirat ćete u razini grada pa nema hodanja uzbrdo.

Vidite li more?
Road trip po Istri: Istražite kaštel u Momjanu
Momjan je toliko blizu Grožnjana, da je šteta ne navratiti! Ovo je malo mjesto poznato po starom kaštelu. Od Grožnjana je udaljeno autom 15-tak minuta. Parkirajte na samom ulazu u Momjan i prošetajte do iznenađujuće slikovitog ruševnog kaštela, smještenog na vrhu strme litice. Evo i priča što vas sve tamo čeka.
Kada ste već u ovom kraju bogatom vinogradima i maslinama, proguglajte lokalne OPG-ove, najavite se u neki pa kupite domaće maslinovo ulje ili (što drugo nego) vino. Momjanski kraj je najpoznatiji po malvaziji i muškatu.

Kaštel Rota u Momjanu
Istražite slikoviti gradić Buje
Prva stvar po kojoj ću pamtiti Buje je gospodin koji nam je ponudio da se popnemo na vrh 48 metara visokog zvonika. Čini mi se da nije inače praksa da turisti idu gore jer je vrh okupiran golubovima. Pogled s vrha zvonika na cijele Buje, okolni zeleni brežuljkasti kraj i na more je nenadmašiv.

Zvonik svetog Servula u Bujama podignut je 1480. godine. Desno od zvonika je Župna crkva svetog Servula.
Pogled s vrha zvonika
Buje su jako šarmantno mjesto bogate povijesti, izgrađeno od kamena tamnosive boje, uz po koju kuću u vedroj boji. Gradić je prepun vidikovaca. Parkirati možete na parkingu uz cestu, na prilazu starom gradu. Slijedi kratki uspon pješice.

Gotičko-venecijanska kuća iz 1495. godine. Na njoj je grb plemićke obitelji Polesini.

Super “prozor” u Bujama
Dobra je prilika da, ako već niste, probate prvo istarsko craft pivo, San Servolo. Proizvodi se upravo u Bujama. Mi smo ga popile u Grožnjanu, teško je bilo odoliti pivu u kafiću, s nogama na kamenom zidiću (eto i rime pišem!) i pogledom u daljini na Motovun.

Predah u Grožnjanu
Road trip po sjevernoj Istri prekrasno je iskustvo. Nismo naravno u jednom vikendu stigle posjetiti sva zanimljiva mjesta, ali zato su tu neki budući izleti u Istru (npr. ako radite ovaj road trip posjetite i Oprtalj, kao i obližnju istarsku pustinju). U dva dana smo puno toga vidjele, a opet stigle laganini šetati, dobro jesti, po malo piti lokalna pića i na kraju krajeva, družiti se.
Na povratku u Zagreb obilazimo Trsatsku gradinu, uz kavu s čarobnim pogledom na Rijeku.