Stavanger u Norveškoj: drvene kuće, vikinzi i plaže
Stavanger je jedan od najstarijih gradova u Norveškoj, ali i najskuplji grad za život u ovoj zemlji. U njemu smo proveli jedno popodne u lipnju 2022. godine, na samom kraju road tripa po Norveškoj. Grad nas je ugodno iznenadio svojom ljepotom i svakako ga se isplati posjetiti.
Prije dolaska u Stavanger, u tri smo dana prešli tri najpoznatije staze za planinarenje u Norveškoj.
Šetnja po starom dijelu Stavangera
Stavanger je četvrti grad po veličini u Norveškoj, nakon Osla, Bergena i Trondheima. Osnovan je 1125. godine, a danas je ponosni vlasnik najveće zbirke drvenih kuća u sjevernoj Europi. Prošetali smo centrom grada između tih kuća, zbog kojih Stavanger ostavlja dojam malog grada, što zapravo nije. Neke od njih su iz 17. i 18. stoljeća te su zaštićene kao kulturna baština.

Procjenjuje se da u gradu postoji oko 8.000 drvenih kuća.

U centru grada gotovo i nema visokih zgrada i moderne arhitekture.

Najšarenija ulica u Stavangeru je Ovre Holmegate.
Kao bonus, u vrijeme našeg dolaska u Stavanger, na jednom se trgu održavao festival hrane. Mogla su se kupiti razna norveška jela, a mi smo kupili kobasice od soba, jelena i kita za nositi kući.
Ako želite vidjeti tradicionalne drvene kuće iz raznih dijelova Norveške na jednom mjestu, posjetite Muzej kulturne povijesti u Oslu! U muzeju možete vidjeti i drvenu crkvu, jednu od (samo) 28 koliko ih je preostalo u Norveškoj.
Stavanger, norveška prijestolnica nafte
Stavanger se naglo razvio 70-ih godina prošlog stoljeća, nakon šte je 1969. godine otkriveno veliko naftno polje, 320 km jugozapadno od grada. Do danas je to jedno od najznačajnijih naftnih polja u Sjevernom moru. U gradu možete posjetiti Norveški muzej nafte i saznati kako se radi na platformi na moru.
Zanimljivost: Razvoj naftne industrije omogućio je visoke prihode za stanovništvo, nadprosječne u Norveškoj. Posljedica toga je da je Stavanger jedan od najskupljih gradova za život na svijetu.
Atrakcija za turiste: Divovski vikinški mačevi
U 9. stoljeću se malo južnije od Stavangera, kod Hafrsfjorda, odvila najveća i najvažnija pomorska bitka u povijesti Norveške. Pobijedio je vikinški vođa Harald I. Harfager. Ujedinio je Norvešku i postao kralj. U spomen toj bitci, 1983. godine postavljen je spomenik Sverd i fjell, tri visoka kamena mača u stijeni, popularno mjesto za fotografiranje.
Obratite pažnju na vrhove mačeva. Tri različite krune na njima predstavljaju tri okruga Norveške, koji su nakon bitke ujedinjeni.

Danas je ovaj spomenik popularna turistička atrakcija. Foto: Pixabay.
Okolica Stavangera
U blizini Stavangera se nalazi fjord Lysefjorden. Ovaj smo fjord gledali s vrha litice Preikestolen, s koje se vidi i Stavanger.

Pogled na Stavanger s Preikestolena.
U Norvešku na plažu!
Norveška nisu samo fjordovi i planine, što će vam biti jasno kada dođete u Stavanger, kojeg okružuju prekrasne pješčane plaže. Imali smo dovoljno vremena za otići na plažu jer je trajekt za Dansku bio tek za tri sata, a plaža je na pola puta između luke i grada. Temperatura mora je bila oko 18 stupnjeva, za mene prehladno, ali dosta se djece kupalo.
Nakon 14 dana napuštamo Norvešku i krećemo prema Hrvatskoj. Trajektom se cijelu noć vozimo do Hirtshalsa u Danskoj. Cijena je za nas dvoje i auto bila 340 eura.

Pogled s trajekta.
Nakon noći na trajektu, vozimo se dva sata do danskog grada Aarhusa. Tamo smo obišli Den Gamle By, najveći open air muzej u Danskoj.
Fotografije: Maja i Nikola