Oslo uz Oslo Pass: dan prepun obilazaka
Naš boravak u Oslu nije bio dug, ali je bio jako sadržajan. Koristili smo Oslo Pass iz jednostavnog razloga: cijena ulaznica na dva mjesta koja smo htjeli obići, bila je jednaka kao cijena cjelodnevnog Pass-a! Ako planirate putovanje u Oslo u vlastitom aranžmanu, u putopisu predlažem neke atrakcije i muzeje koje možete posjetiti.
Na road trip smo krenuli iz Zagreba u lipnju 2022. godine. Do Norveške smo putovali tri dana vlastitim autom, sa stajanjima i obilascima nekih mjesta u Češkoj, Njemačkoj i Švedskoj. Cilj putovanja nam je Norveška, a nakon jednog dana u Oslu, ovu prekrasnu zemlju istražujemo dva tjedna.
Autom od Njemačke do Norveške
U prošlom putopisu s ovog road tripa, pisao sam o dvorcu Moritzburg u Njemačkoj. Nakon obilaska Dresdena i spomenutog dvorca, vozili smo se 4,5 sata do grada Swinoujscie u Poljskoj. Uzeli smo noćni trajekt do Trelleborga u Švedskoj. Cijena je za dvije osobe i auto bila 137 eura, a plovi se 6 do 7 sati, ovisno o prijevozniku. Od trajektne luke do Goteborga u Švedskoj, vozimo se tri sata autom. U Goteborgu pravimo pauzu pa se do Osla vozimo još 5 sati.

Kroz Goteborg smo šetali oko tri sata, a najviše nam se svidio živahan kvart Haga.
Putovanje u Oslo: Smještaj
Oslo je skup grad pa smo smještaj uzeli pored grada, jer je bio nešto jeftiniji. Evo linka. U hotel stižemo navečer. Parking je besplatan, a metro stanica 10 minuta pješice od hotela. Posebnost hotela je da si na doručku možeš složiti dodatne sendviče za ponijeti, bez dodatnog plaćanja. Ovdje smo prespavali dvije noći, a jedan cijeli dan smo istraživali Oslo.
Oslo Pass: ako želite u muzeje, ovo vam treba!
U uvodu sam spomenuo zašto smo se neplanirano odlučili za kupovinu jednodnevnog Oslo Pass-a. Platili smo ga 45 eura po osobi, a u njega je uključeno neograničeno korištenje svih vrsta gradskog prijevoza, ulaznice za 30 muzeja i atrakcija te brojni popusti. Popis muzeja u koji možete ući pogledajte ovdje.
Kako smo imali samo jedan dan u Oslu, morali smo smisliti plan kako što bolje iskoristiti taj Pass, kad ga već imamo. Obišli smo nekoliko muzeja koja nismo ranije planirali, a neki su nam se jako svidjeli.
Muzej u kojem se penje na skijašku skakaonicu
U Oslo Pass je uključena ulaznica za Holmenkollen Ski Museum. Smješten je blizu našeg hotela, pa ga neplanirano posjećujemo. Najstariji je muzej ove vrste na svijetu, a “govori” o 4.000 godina dugoj povijesti skijanja u ovom kraju. Za obilazak muzeja i skakaonice treba oko 45 min. Detalje saznajte ovdje.

Pogled s vrha skakaonice.
Tvrđava Akershus
Spuštamo se metroom u grad i idemo do tvrđave Akershus, stare utvrde u srcu grada. Ulaz je bio uključen u Oslo Pass. Ni nju nismo planirali obići prema prvom planu, a realno, nije nam ni bila jako zanimljiva. Više o obilasku saznajte ovdje. Usput, ovdje je dozvoljeno fotografiranje. Spominjem to kao usporedbu s dvorcima u Češkoj, koje smo obišli na početku ovog road tripa, a u kojima je fotkanje zabranjeno.

Prva je utvrda ovdje izgrađena 1299. godine, a kroz vrijeme je više puta nadograđena.

Najveća i najimpresivnija dvorana u tvrđavi.
Super muzej na otvorenom: Muzej kulturne povijesti
Javni prijevoz uključen u Oslo Pass podrazumijeva i trajekt, koji vozi od centra grada do obližnjeg poluotoka. Na njemu se nalazi nekoliko muzeja.

Pogled iz trajekta.
Na poluotoku posjećujemo Muzej kulturne povijesti (The Norwegian Museum of Cultural History). Radi se o odličnom muzeju na otvorenom, u kojem je prikazano kako se živjelo u Norveškoj u proteklih pet stoljeća. Šetali smo pokraj autentičnih kuća, starih radionica, drvenih skladišta i trgovina, preseljenih na ovu lokaciju iz različitih dijelova Norveške. Ako planirate putovanje u Oslo, stavite ovaj muzej na “obavezno posjetiti” popis!
Znate li koji je norveški grad ponosni vlasnik najvećeg broja drvenih kuća u sjevernoj Europi, njih oko 8.000???

U muzeju se nalazi 160 povijesnih građevina.

Za svaku kuću je napisano odakle je preseljena i tko je u njoj živio.

U neke kuće možete ući.
Unutrašnjost kuća je također autentična. Obično je u jednoj kući živjelo sedam i više osoba, u dvije sobice.

Spavaća soba u jednoj kući.
U nekim kućama obrtnici izrađuju razne proizvode pa ih prodaju kao suvenire.
Vidjeli smo i drvenu crkvu iz 1200. godine, koja je također preseljena na ovu lokaciju kako bi ju očuvali. U prošlosti je u Norveškoj bilo više od 1.300 ovakvih crkvi, a danas ih ima samo 28! Više o drvenim crkvama iz Norveške saznajte ovdje, a o ovom muzeju na otvorenom ovdje.

Crkva stara više od 800 godina!
Ako vas zanima kako izgleda najveći open-air muzej u Danskoj, u kojem također šetate između povijesnih kuća, klik ovdje.
Muzej u kojem šetate po brodu koji je plovio na Sjeverni pol
Želja nam je bila otići u Muzej vikinških brodova (Viking Ship Museum). Smješten je na istom poluotoku, ali je zatvoren zbog obnove i to sve do 2026. godine. Kako smo imali još vremena (i već plaćen ulaz zahvaljujući Oslo Passu), otišli smo u Fram muzej. Nismo ni znali da postoji, a baš je fora!
U Fram muzeju se nalazi cijeli brod s kojim se išlo na ekspediciju na Sjeverni pol, na način da je za kretanje broda korišteno gibanje leda. Šetali smo po brodu i ulazili u njegove prostorije. Obilazak traje oko 45 minuta, a više saznajte ovdje.

Projekcije na zidovima stvaraju osjećaj kao da upravo plovite.
Muzej u kojem se nalazi splav za ekspediciju na Tihom oceanu
Odmah pored Fram muzeja, nalazi se nama još zanimljiviji, Kon-Tiki muzej. Posvećen je norveškom istraživaču Thoru Heyerdahlu, koji je 1947. godine vodio ekspediciju Kon-Tiki, tj. putovanje splavom preko Tihog oceana, od Južne Amerike do Polinezijskih otoka.
Obilazak muzeja traje barem 45 minuta, ali mi smo imali samo pola sata jer je uskoro kretao zadnji trajekt za centar grada. Više o obilasku saznajte ovdje.
Nacionalni muzej u Oslu
Trajektom se vraćamo u centar Osla. Kako smo bili na knap s vremenom, morali smo birati: ići u Munchov muzej ili Nacionalni muzej. Nakon malo googlanja zaključili smo da ovaj drugi nudi, uz jako puno Muncha i brojne druge izloške te smo u njega otišli. Nismo požalili. Muzej je jako velik i za obići ga treba barem dva sata. Uz klasične muzejske izloške tu se nalaze i neki netipični izlošci, npr. povijest mode. Saznajte više o muzeju.

Haljine koje su nosile neke od najpoznatijih žena ovoga i prošloga stoljeća.

Jedan od krikova.
Šetnja po Oslu
Oko 18 sati završavamo s obilascima muzeja i idemo napokon u šetnju gradom. Lipanj je i u Oslu dan traje do 23 sata!

Aker Brygge je živahan kvart smješten uz centar, super izbor za klopu ili cugu.

Glavna ulica u Oslu i kraljevska palača na njenom kraju.

Nadimak za Oslo je Tigerstaden. Pjesnik Bjornson ga je tako nazvao i opisao kao nemilosrdno mjesto.
Tigar je danas jedan od simbola grada.

Opera u Oslu.
Park skulptura Vigeland: najveća turistička atrakcija Osla
Za kraj dana odlazimo do parka Vigeland, koji je dio većeg parka Frogner. Putovanje u Oslo ne može proći bez obilaska ovog parka! Radi se o najvećem parku skulptura koje je napravio jedan umjetnik, na cijelom svijetu. Taj umjetnik je norveški kipar Gustav Vigeland, a njegova djela predstavljaju ciklus ljudskog života i emocije ljudi u raznim periodima života.
Park mi je bio visoko na listi što vidjeti u Norveškoj i nije me razočarao, iako nisam neki fan kipova. Ulaz u park je slobodan i moguće ga je obići bilo kada u danu.

Ljuti dječak.

Mogući razlog njegove ljutnje??!
U parku Vigeland nalazi se više od 200 skulptura.

Na kamenom monolitu isprepletena je 121 ljudska figura.

Park Vigeland je jedna od najvećih turističkih atrakcija Norveške, s više od milijun posjetitelja godišnje.
Nakon drugog noćenja u Oslu, ujutro se odjavljujemo iz hotela. Četiri sata se vozimo autom do mjesta Gjendesheim. Iz njega nas brod vozi na početnu točku jednog od najpoznatijih trekkova u Norveškoj. Detalje saznajte u ovom putopisu.
Fotografije: Maja i Nikola