Norveška: 3 top-lokacije za savršene fotke!
Norveška je poznata po čudesnoj prirodi, a mi vas vodimo na tri fantastične lokacije, ovjekovječene na bezbroj fotografija! Zovu se Trolltunga, Kjeragbolten i Preikestolen i najpoznatija su mjesta za planinarenje u Norveškoj. Za obići ih, trebat će vam tri dana. U putopisu saznajte kako do njih doći, ali i koje prirodne atrakcije trebate posjetiti uz put.
Norvešku smo istraživali autom dva tjedna u lipnju 2022. godine, a ovo je šesti putopis o tom putovanju. U prošlom ste mogli saznati neke detalje o gradu Bergenu.
Nakon 4 sata vožnje iz Bergena, smještamo se u kamp Trolltunga u mjestu Odda. Sljedeće jutro ćemo planinariti do litice Trolltunga, a kako je bilo još rano za spavanje, otišli smo do obližnjeg Nacionalnog parka Folgefonna. Prošli smo stazu do ledenjaka Buarbreen. Hodali smo oko 3 sata u dva smjera.

NP Folgefonn.

Ledenjak Buarbreen.
U prethodnim smo danima u Norveškoj obišli i najveći ledenjak u kontinentalnoj Europi, a detalje saznajte ovdje.
Čudesna norveška priroda: litica Trolltunga
Prvi od tri najpoznatija norveška hajka vodi do litice Trolltunga, koja se nalazi na 1.180 mnv. Litica prkosi gravitaciji vodoravno stršeći iz planine, 700 metara iznad jezera Ringedalsvatnet.
U Norveškoj se ne naplaćuju ulazi u nacionalne parkove, ali se naplaćuje parkiranje. Cijena parkiranja raste što je staza popularnija. Postoje 3 parkinga s kojih se može pješice krenuti prema litici Trolltunga. Za parking koji joj je najbliži, mora se unaprijed rezervirati parkirno mjesto. Cijena dnevne parking karte bila je 70 eura. Drugi parking je 450 metara niže u odnosu na prvi. Za njega ne treba rezervacija i parkiranje košta “samo” 50 eura dan. Mi smo krenuli s drugog parkinga.
Od parkinga smo ukupno prehodali oko 27 km i 800 metara visinske razlike. Potrebno je krenuti ranije ujutro jer za prijeći stazu treba 8-12 sati, ovisno o kondiciji.
Staza do litice Trolltunga je nešto zahtjevnija, ali priroda je prekrasna i cijelo smo vrijeme uživali u super pogledu. Sve detalje o stazi, kao i brojne sigurnosne informacije, saznajte ovdje.

Nakon uspona po stjenovitom terenu, prošli smo uz par jezera okruženih snijegom.

Pogled na jezero Ringedalsvatnet.
Nakon oko 4 sata hoda, stižemo do jednog od najljepših pogleda u Norveškoj.

Litica Trolltunga i jezero Ringedalsvatnet.

Pauza za ručak.
Najljepša norveška cesta
Nakon povratka do auta, vozimo se prema litici Kjeragbolten, do koje ćemo sutra planinariti. Na putu stajemo vidjeti dva vodopada. Prvi je 550 metara visok vodopad Tjornadalsfossen. Vrlo je impresivan i nalazi se odmah uz cestu.

Vodopad Tjornadalsfossen.
Da bi došli do vodopada Langfoss, morali smo malo skrenuti s ceste, ali vrijedilo je jer je vodopad visok čak 612 metara!
Zanimljivost: Najviši vodopad na svijetu nalazi se u Venezueli i visok je 979 metara. Za usporedbu, najviši vodopad u Hrvatskoj nalazi se na Plitvicama i visok je 78 metara.

Vodopad Langfoss.
Nastavljamo autom dalje. Zadnjih 30 km ceste prije parkinga odakle se kreće za Kjeragbolten, proglašeno je za jednu od najljepših cesta u Norveškoj za vožnju. S tim se apsolutno slažem!

Pogled uz put.
Litica i kamena gromada Kjeragbolten
Kjerag je planina visoka 1.100 metara. Sjeverna joj je strana masivna strma litica, koja se spušta gotovo okomito 984 metra (!) do fjorda. Posebna je atrakcija ogromna kamena gromada Kjeragbolten, koja je nekako zaglavila u procijepu između dvije litice, a na koju se najhrabriji i popnu. Ova avantura nije za ljude koji imaju strah od visine.
Staza do gromade Kjeragbolten je zahtjevna i duga oko 11 km, a prijeđe se visinska razlika od 800 metara. Potrebno je 6-10 sati za prijeći stazu u dva smjera, ovisno o kondiciji. Planinarenje je dozvoljeno od svibnja do listopada, kada kreću zimski uvjeti i staza je zatvorena. Sve detalje o ovoj stazi i, vrlo bitno, sigurnosti na njoj, saznajte ovdje.
Zanimljivost: Uštedjeli smo 30 eura na parkiranju jer smo parkirali “na crno”, bočno uz cestu zajedno s četiri druga auta.

Snijeg na stazi prema Kjeragboltenu. Lipanj je.
Do gromade Kjeragbolten vodi neosigurana staza. Na gromadu se penje, tj. spušta, na vlastitu odgovornost.

Pogled s gromade na provaliju duboku oko 1.000 metara.
Do auta se vraćamo putem kojim smo došli. Odabiremo mjesto s divnim pogledom za ručak. Na svaki od ova tri najpoznatija hajka, morate nositi hranu i vodu.
Najpoznatija norveška planinarska staza: litica Preikestolen
Vjerojatno najpoznatija i najpopularnija norveška planinarska staza, vodi do litice Preikestolen, koja se uzdiže 604 metra iznad fjorda Lysefjorden. Na vrhu litice nalazi se gotovo ravan vrh, površine otprilike 25 puta 25 metara, popularno mjesto za fotografiranje.

Litica Preikestolen se formirala prije oko 10.000 godina.
Staza do litice Preikostolen je srednje teška, a za prijeći njenih 8 km u oba smjera, treba oko 4 sata. Relativno kratko trajanje hajka, posebno do ovako atraktivne lokacije, redovito privlači velik broj ljudi. Upravo je velika gužva dovela do osjećaja da ovo nije jedna od najljepših staza u Norveškoj… Stazu je moguće prijeći cijele godine, a sve detalje saznajte ovdje.
Kako bi se maknuli od gužve, nastavljamo stazom prema gore, do vidikovca na Preikestolen. Na ovo mjesto dolazi puno manje ljudi, što je čudno jer tek ovdje staza postaje posebno lijepa.

Pogled s vidikovca na litice Preikestolen.
Na putu prema trećem po veličini gradu u Norveškoj, Stavangeru, prošli smo ispod mora kroz tunel Ryfylke. Ovo je najdublji i najduži podmorski cestovni tunel. Dug je 14.4 km, a na najdubljem mjestu naći ćete se 292 metra ispod razine mora.
Zadnje poslijepodne prije trajekta za Dansku obilazimo Stavanger, grad koji nas je ugodno iznenadio ljepotom. Više detalja saznajte ovdje.
Fotografije: Maja i Nikola