Putovanje u Norvešku: 14-dnevni road trip
Ako planirate putovanje u Norvešku u vlastitom aranžmanu, ovaj je putopis za vas! Norvešku smo istraživali puna dva tjedna, u lipnju 2022. godine. Putovali smo vlastitim autom, s polaskom iz Zagreba. Putopis je osmišljen kao vodič, u kojem možete saznati kako smo se organizirali i koja smo sve mjesta posjetili. Za detalje o pojedinim mjestima, tu su i linkovi na posebne putopise.
Putovanje nam je zapravo trajalo duže od dva tjedna, jer smo na putu prema Norveškoj i pri povratku u Hrvatsku, obišli neka mjesta u Češkoj, Njemačkoj, Švedskoj i Danskoj, koja su također spomenuta u ovom putopisu.
Put autom od Hrvatske do Norveške
Na put smo krenuli poslije posla, a prva nam je postaja bio grad Češke Budejovice, od Zagreba udaljen oko 6 sati vožnje. Grad je super baza za obilazak ove regije u Češkoj pa smo u njemu uzeli smještaj za dvije noći. Ujutro smo obišli predivni gradić Češki Krumlov pa sljedeći dan fantastičnu trojku: jedan od najljepših dvoraca u Češkoj, zanimljiv samostan i staro češko selo, o kojima više saznajte ovdje.

Češki Krumlov

Dvorac Hluboka u Češkoj
Vozimo se dalje te iz Češke prelazimo u Njemačku. Sljedeća nam je postaja jedan od najljepših njemačkih gradova, Dresden, kojeg obilazimo i u kojem spavamo jednu noć. Obišli smo i dvorac Moritzburg, poznat po jednoj od najvažnijih zbirki lovačkih trofeja u Europi.

Dresden

Dvorac Moritzburg u Njemačkoj
Trajektom iz Poljske u Švedsku
Put nastavljamo s pet sati vožnje, od Dresdena do mjesta Swinoujscie u Poljskoj. Iz njega vozi noćni trajekt (137 eura) do Trelleborga u Švedskoj. Nakon jutarnjeg pristajanja u Švedskoj, vozimo se oko tri sata do Göteborga, kroz koji šetamo nekoliko sati pa nastavljamo vožnju do Osla.

Najživahniji kvart u Goteborgu je Haga.
Road trip po Norveškoj
Napokon započinje naše putovanje po Norveškoj, zemlji prepunoj zanimljivih mjesta, šarmantnih gradova i, prije svega, nezaboravne prirode. Mi volimo planinariti pa smo obilaske gradova kombinirali s obilaskom fjordova, planina, ledenjaka, jezera i vodopada.
Zanimljivost: Lipanj je i u Oslu dan traje do 23 sata!
U Oslu smo proveli dvije noći te smo uz Oslo-pass istražili nekoliko muzeja. Svi detalji o obilasku Osla su u ovom putopisu.

Park skulptura Vigeland u Oslu
Idemo dalje: Autom se vozimo četiri sata do mjesta Gjendesheim. Iz njega nas brod vozi na početnu točku jednog od najpoznatijih trekova u Norveškoj. Sve detalje o ovom dvodnevnom treku, saznajte ovdje.

Nacionalni park Jotunheimen u Norveškoj
Putovanje – Norveška: iskustva, zanimljiva mjesta, fjordovi
Nakon dva dana u najpoznatijoj planinskoj regiji u Norveškoj, iz Gjendesheima se vozimo oko sat vremena do gradića Lom, gdje noćimo u kampu.
Cijene kampova u Norveškoj su u prosjeku oko 30 eura, za dvije osobe s vlastitim šatorom i autom. Mi smo većinu noći u Norveškoj spavali u kampovima.

Drvena crkva u gradu Lom
Saznajte više o drvenim crkvama u Norveškoj, kojih je preostalo samo 28!
Nakon buđenja krećemo autom do sat i pol udaljenog fjorda Geiranger, jednog od dva norveška fjorda pod zaštitom UNESCO-a. U fjordu se nalazi popularni vodopad Sedam sestara. Početna točka za istraživanje fjorda je istoimeno selo. U njemu se nalazi kamp, u kojem mi provodimo dvije noći u našem šatoru. Sve detalje o ovom fjordu, vožnji brodom, vodopadu Sedam sestara i još jednom vodopadu ispod kojeg možete hodati po litici, saznajte ovdje.

Geiranger fjord (Geirangerfjord) i Vodopad sedam sestara
Ako planirate autom istraživati Norvešku, računajte da će vam vožnja trajati duže od one koju predvidi navigacija. Razlog su prekrasni krajolici uz cestu, zbog kojih ćete često prekidati vožnju…
Najveći ledenjak u kontinentalnoj Europi
Nakon drugog spavanja u kampu kod fjorda Geiranger, vozimo se do Nacionalnog parka Jostedalsbreen. Smješten je između dva najduža fjorda na svijetu, a u njemu se nalazi najveći ledenjak u kopnenoj Europi. Ovdje provodimo dva dana, a noćimo u kampu. Sve detalje o obilasku norveških ledenjaka, saznajte ovdje.

Ledenjak Briksdalsbreen u Norveškoj
Putovanje u Norvešku upotpunite obilaskom nekog nacionalnog parka. U njih se ne naplaćuje ulaz, ali naplaćuje se parking kod najpoznatijih planinarskih staza. Cijena parkiranja je kod nekih staza baš visoka, od 30 do 70 eura.
Nakon norveških ledenjaka, vraćamo se na jedan dan u civilizaciju. Obišli smo grad Bergen, za koji mnogi kažu da je najljepši grad u Norveškoj.

Kažu i da je Bergen norveška prijestolnica kiše, pa ponesite kišobran!
Vrhunac putovanja po Norveškoj
Putovanje u Norvešku smo začinili s tri najpoznatija hajka. Planinarili smo do vidikovaca na spektakularne fjordove i jezera. To su oni čudesni prizori koje ste vjerojatno vidjeli na fotografijama, a možda niste sigurni gdje se nalaze! Detalje o ova tri fantastična čuda prirode, saznajte ovdje.

Litica i kamena gromada Kjeragbolten

Litica Trolltunga u Norveškoj

Litica Preikestolen u Norveškoj
Zadnja lokacija koju smo posjetili u Norveškoj je grad Stavanger, jako lijep grad, ujedno i ponosni vlasnik najveće zbirke drvenih kuća u sjevernoj Europi. U blizini njega smo bili na pješčanoj plaži.

Stavanger
Preko Danske i Njemačke do Hrvatske
Nakon 14 dana napuštamo Norvešku i krećemo prema Hrvatskoj. Prvo smo od Stavangera putovali trajektom do Hirtshalsa u Danskoj. Bila je to noćna vožnja, a cijena je za nas dvoje i auto bila 340 eura. Nakon pristajanja, vozimo se oko dva sata do danskog grada Aarhusa. Razlog našeg dolaska bio je muzej u tom gradu, najveći open air muzej u Danskoj, Den Gamle By.

Muzej Den Gamle By u Danskoj.
Nakon obilaska muzeja vozimo se oko šest sati do iznenađujuće lijepog grada, Quedlinburga u Njemačkoj, u kojem noćimo i sljedeći dan ga obilazimo. Do Zagreba nam je ostalo još desetak sati vožnje.

Quedlinburg u Njemačkoj.
Putovanje u Norvešku je bilo predivno iskustvo. Moglo bi se dobro opisati citatom nepoznatog autora:
“Once there, there’s Norway you’ll want to leave…”
Fotografije: Maja i Nikola