Najpoznatija planinska regija u Norveškoj
Glavni razlog našeg putovanja u Norvešku bila je njena spektakularna priroda. “Ometala” nas je za vrijeme road tripa pa smo auto iznenađujuće često parkirali. Norveška pruža nezaboravne slike i prizore, a mi vas za početak vodimo u jednu od njenih najpoznatijih planinskih regija. Odradili smo dvodnevni trek na jednoj od najpoznatijih treking staza u Norveškoj!
Norvešku smo istraživali dva tjedna u lipnju 2022. godine. Nosili smo šator i vreće za spavanje. Nosili smo i konzerviranu hranu. Spakirali smo par boca vina. Krenuli smo iz Zagreba vlastitim autom, a nakon pet dana puta i obilaska nekih mjesta u Češkoj, Njemačkoj i Švedskoj, napokon krećemo u prirodu.
Drvene crkve u Norveškoj
Nakon drugog noćenja u Oslu, ujutro se odjavljujemo iz hotela. Autom se vozimo 4 sata do malog mjesta Gjendesheim na jezeru Gjende.
Za vrijeme vožnje smo se više puta zaustavljali, kako bi uživali u pogledima. Obišli smo i dvije stare, do najsitnijih detalja izrezbarene, drvene crkve. U prošlosti su se ovakve crkve nalazile u mnogim mjestima sjeverozapadne Europe, dok se danas gotovo isključivo nalaze u Norveškoj. Građene su između 11. i 13. stoljeća. Očuvano ih je samo 28, a bilo ih je oko 1.300! Na slici ispod vidite crkvu Lomen Stave, za koju se vjeruje da je sagrađena 1192. godine. Na kraju putopisa pogledajte i drvenu crkvu iz gradića Lom.
Zanimljivost: U srednjem su vijeku diljem Europe “nicale” kamene katedrale. U Norveškoj su ih gradili od drveta. Tehnika gradnje se razvila na znanju i tradiciji Vikinga, koji su od drveta gradili čamce i kuće. Saznajte više o ovim crkvama.

Crkva Lomen Stave.
Norveška: slike i savjeti s dvodnevnog trekinga
Treking (trekking) ili trek je fizička aktivnost koja podrazumijeva hodanje po različitim terenima. Krećete se uz pomoć zemljovida ili neke aplikacije s ucrtanim stazama, a nosite svu opremu, hranu i piće. U našem slučaju i šator, jer je ovaj trek trajao dva dana.
U Gjendesheimu ostavljamo auto. Idemo na brod, koji prelazi cijelo izduženo jezero Gjende i za sat vremena nas ostavlja na njegovom najudaljenijem kraju, u malom mjestu Gjendebu. Ono je početna točka jednog od najpoznatijih trekova u Norveškoj. Staza vodi najvećim dijelom visoko iznad jezera Gjende pa po grebenu Bessegen. Njom smo se dva dana pješice vraćali prema mjestu gdje nam je auto.
Može se napraviti i kraći, jednodnevni trek, u trajanju od 6 do 7 sati. U tom slučaju trebate izaći iz broda u mjestu Memurubu, otprilike na pola jezera pa se po grebenu Bessegen vratiti do Gjendesheima.
Kartu za brod smo kupili unaprijed i koštala je 24 eura. Brod vozi od sredine lipnja do listopada, a ostale mjesece u godini ne, jer je staza pod snijegom i ledom. Detalje o parkingu, stazi, brodu, sigurnosti, potrebnoj opremi, kao i brojne savjete, proučite ovdje.

Brod koji nas je prevezao preko jezera Gjende.
Procjenjuje se da ovu stazu svake godine prođe oko 60.000 ljudi. Jezero i okolne planine pripadaju Nacionalnom parku Jotunheimen, najpoznatijoj planinskoj regiji u Norveškoj.

Pauza za sendvič.

Pogledi su očaravajući, kako prema planinama, tako i prema jezerima…
Prvi dan smo hodali oko šest sati. Na kraju dana smo se spustili u dolinu ispod zone snijega i podignuli šator.

Lipanj je i u 23 sata još je bio dan.
Sljedeći dan nastavljamo trek, a čeka nas još sedam sati hodanja. Norveška nam opet daje najljepše slike: pogledi su stalno otvoreni u svim smjerovima, a krajolikom dominiraju snijeg, voda i stijene.

Pauza za ručak.

Niže jezero je jezero Gjende, a 500 m iznad je jezero Bessvatnet.
Zanimljivost: Jezero Bessvatnet je najprozirnije jezero u Norveškoj, u kojem se vidi do 30 metara u dubinu. Znate li koje je najprozirnije jezero na svijetu???

Još 5 km do cilja…
Gradić Lom: najljepša crkva u Norveškoj
Nakon povrataka u Gjendesheim, uzimamo auto i nastavljamo naš road trip. Vozimo se oko sat vremena do gradića Lom, gdje noćimo u kampu. Cijene kampova su u prosjeku oko 30 eura, za dvije osobe sa šatorom i autom.

U Norveškoj postoje brojni kampovi i vrlo su uredni.
Gradić Lom se može obići za oko sat vremena. Ima zanimljivu gradsku jezgru, no najviše se ističe drvena crkva, jedna od onih 28 crkvi s početka priče. Drvena crkva u Lomu je jedna od najvećih i najljepših u Norveškoj. Izgrađena je sredinom 12. stoljeća, a i dalje je glavna crkva u gradu.

Drvena crkva u gradiću Lom.

Unutrašnjost crkve u Lomu.
Kako smo prilično umorni od prošla dva dana, odlučujemo se za jedan rekreacijski hajk od četiri sata, s pogledom na okolicu. Norveška nam i ovdje poklanja predivne slike.

Iznad gradića Loma.
Idemo dalje. Vozimo se iz Loma do sat i pol udaljenog fjorda Geiranger, jednog od dva norveška fjorda pod zaštitom UNESCO-a. U fjordu se nalazi popularni vodopad Sedam sestara. Detalji su u ovom putopisu.
Ako ste ljubitelj trekinga, pogledajte i naše putopise o trekingu u čileanskoj ili argentinskoj Patagoniji!
Fotografije: Maja i Nikola