Bergen: je li ovo najljepši grad u Norveškoj?
Po mnogima Norveška ima ljepši grad od Osla, a to je Bergen. Istražili smo ga u lipnju, kada ovdje sunce zalazi oko ponoći. Ljeti tako dug dan pruža brojne mogućnosti za obilaske, a u putopisu saznajte što sve možete posjetiti u 24 sata u Bergenu.
Dolazak u Bergen nam je bio povratak u civilizaciju, obzirom da smo proveli dva dana u jednom od najvećih područja netaknute divljine u južnoj Norveškoj. U grad dolazimo vlastitim autom za vrijeme road tripa po Norveškoj, a nakon obilaska najvećeg ledenjaka u kontinentalnoj Europi, u Nacionalnom parku Jostedalsbreen.
Bergen, norveška prijestolnica kiše
Bergen je bio norveška prijestolnica do 1299. godine. Osnovao ga je kralj Olaf III., 1070. godine. Izgrađen je u fjordu, a okružuju ga brojni planinski vrhovi. Po uzoru na sedam rimskih brežuljaka, zovu ga i Grad sedam planina.
Kažu da Bergen voli kišu jer ona ovdje pada 231 dan u godini. Neki izvori kažu 195 dana, tj. daju vam malo veću šansu da ne pokisnete, ali u svakom slučaju, grad je norveška prijestolnica kiše! Stoga nas ovdje kiša nije iznenadila, prva koja nas je “uhvatila” nakon 10 dana puta po Norveškoj. Unatoč njoj, cijelo smo popodne istraživali grad. Ono što nas je iznenadilo bilo je sunce, koje je obasjalo Bergen sljedeće jutro.

Najkišniji mjeseci su rujan i listopad.
Najbolji pogled na Bergen i fjord, pruža se s planine Floyen. Do vidikovca vozi uspinjača, koju godišnje posjeti više od milijun ljudi. Mi smo se do vrha vozili uspinjačom, a u grad smo se vratili pješice.

Pogled na Bergen.
Bergen je drugi po veličini grad u Norveškoj, nakon Osla. Do prije dvjestotinjak godina, bio je najveći grad. Između ostalog, poznati je sveučilišni grad. Oslo i Bergen su prometnicama povezani tek početkom 20. stoljeća.
Stari centar Bergena i bogati trgovci
Stari dio grada Bergena naziva se Bryggen, što na norveškom znači “pristanište”. Ovdje se nalaze raznobojne, drvene, trgovačke zgrade iz vremena kada je Bergen bio član Hanzeatskog saveza, tj. udruženja trgovačkih gradova na Sjevernom i Baltičkom moru. U 13. stoljeću Bergen je bio jedan od četiri glavna administracijska grada ovog saveza.
Udruženje trgovačkih cehova Hanza, postojalo je od sredine 12. st. do sredine 17. st. Bilo je toliko moćno da je dovelo do nastanka i ubrzanog razvoja nekih gradova, na trgovački-pogodnim područjima. Brojni gradovi u sjevernoj Njemačkoj, npr. Hamburg i danas u službenom nazivu nose riječ Hansestadt, što znači hanzeatski grad.

Od 1979. godine, 61 kuća je pod zaštitom UNESCO-a.

Pogled na najpoznatiji niz kućica iz drugoga kuta.
1702. godine Bergen je poharao veliki požar, jedan u nizu brojnih požara koji su kroz vrijeme oštetili drveni grad. Tada je 90% grada bilo uništeno pa ponovno izgrađeno. Zadnji veliki požar dogodio se 1955. godine. Danas je sačuvano samo šest izvornih drvenih građevina iz 1720-ih godina.
U vrijeme Hanze, porez se plaćao obzirom na površinu koju zauzima prizemlje kuće. Stoga je čest slučaj u Bergenu da su katovi kuća izbočeni iznad prizemlja.

Prošetajte malim sporednim ulicama…
Obratite pažnju na drvene figure iznad nekih ulaza. U vrijeme Hanze, bile su znak trgovcima o kojem se skladištu radi. Brojni ljudi nisu znali čitati natpise nad ulazima.
Danas je stari centar Bergena prava turistička atrakcija. U drvene su se kuće “uselile” suvenirnice, male radionice, restorani, kafići i muzeji. U širem centru grada također se nalaze gotovo isključivo drvene kuće, prosječne starosti 100 do 150 godina.

Neke kuće su danas muzeji, uređene na način kako su izgledale kada su izgrađene.
Zanimljivost: za vrijeme road tripa po Norveškoj, obišli smo i grad koji je ponosni vlasnik najveće zbirke drvenih kuća u sjevernoj Europi, Stavanger. A ako vas zanima više o drvenim crkvama kojih je u Norveškoj preostalo samo 28, klik ovdje!
Tvrđava Bergenhus
Bergenhus festning je jedna od najstarijih i najbolje sačuvanih kamenih utvrda u Norveškoj. Nalazi se na ulazu u bergensku luku. Najstariji dijelovi tvrđave izgrađeni su u 12. stoljeću. U vremenu dok je Bergen bio norveška prijestolnica, ovdje se nalazila kraljevska rezidencija.

Na vrhu tornja se nalazio kraljevski apartman.
Danas se u velikoj srednjovjekovnoj dvorani tvrđave, često održavaju koncerti.
Riblja tržnica u Bergenu
U samom centru grada, na mjestu gdje su od kraja 11. stoljeća ribari prodavali ribu, nalazi se Riblja tržnica s nekoliko restorana. Savršeno je mjesto za večeru. Vanjski dio tržnice je zatvoren u hladno doba godine, a radno vrijeme provjerite ovdje.
Nakon jednog punog dana u Bergenu, vraćamo se u prirodu. Slijedi vrhunac našeg putovanja po Norveškoj, tri najpoznatija hajka do vidikovaca na spektakularne fjordove i jezera, koja smo odradili u sljedeća tri dana. Detalje saznajte ovdje.
Fotografije: Maja i Nikola