Češki Krumlov: mali grad s prevelikim dvorcem
Norveška nije daleko, samo treba putovati polako! A to polako, na našem je road tripu od Zagreba do Norveške značilo obilazak par mjesta u Češkoj. Idemo redom: Krenuli smo poslije posla iz Zagreba pa nakon nekih 6 sati vožnje stigli u grad Češke Budejovice, super bazu za obilazak regije. Nakon buđenja krećemo u pola sata udaljen srednjovjekovni gradić, Češki Krumlov.
Zanimljivost: Češki Krumlov možete s jednog kraja na drugi prehodati za 20-tak minuta. Ali je zato ovaj mali grad ponosni vlasnik jednog od najvećih dvoraca u središnjoj Europi i nakon dvorca Hradčany u Pragu, drugog po veličini dvorca u Češkoj!

Dvorac Češki Krumlov iznenađujuće je prevelik za ovako mali gradić!
Češki Krumlov: slike za pamćenje!
Češki Krumlov (Česky Krumlov) leži na rijeci Vltavi, na mjestu gdje rijeka zavija u obliku potkove. Poznat je po odlično očuvanom starom centru grada, smještenog unutar te riječne “potkove”. S druge strane rijeke, na vrhu litice se nalazi ogroman dvorac iz 13. stoljeća. Ako dolazite autom, parkirat ćete na nekom od ogromnih parkinga izvan centra grada pa do centra prošetati 15-ak minuta.
Gradić je pravo pozitivno iznenađenje, a tri sata šetnje su nam prošla u trenu!
Kroz povijest je Češki Krumlov nekim čudom ostao gotovo netaknut pa je zadržao ulični raspored tipičan za planirane srednjovjekovne gradove. Sačuvane su i mnoge povijesne građevine, a većina njih je izgrađena između 14. i 17. stoljeća. Svaka ulica je priča za sebe i stvarno super očuvana s bezbroj detalja, brojnim kafićima, restoranima, nadsvođenim prolazima, galerijama i suvenirnicama.

Povijesno središte grada je pod zaštitom UNESCO-a od 1992. godine.

Nad gradom dominira crkva svetog Vida iz 15. stoljeća.

Ručak: pečena patka s knedlama od kruha.
Dvorac Češki Krumlov
Dvorac u Češkom Krumlovu se može obići samo vođenom turom. Obilazak s vodičem traje oko sat vremena i organiziran je na raznim jezicima, ovisno o vremenu polaska. Ovdje pogledajte koji se sve obilasci nude, a ulaznicu možete unaprijed kupiti online. U unutarnjim prostorijama dvorca zabranjeno je fotografiranje, što je izgleda u Češkoj normalna stvar jer nam se to dogodilo na još par mjesta…
Zanimljivost No.2.: Dvorac leži na vrhu stijene koja ima veliku pukotinu. Preko pukotine je sagrađen most, a na mostu stoji dio dvorca!

Prvo je naselje na vrhu ove stijene postojalo još u brončano doba.
Dvorac Češki Krumlov sastoji se od četrdeset zgrada i palača (!), koje okružuju pet dvorišta.
Građen je kroz dug vremenski period pa se tako u njemu mogu vidjeti građevine iz različitih razdoblja i različitih stilova. Može se posjetiti i barokni vrt iz 17. stoljeća. S terasa dvorca pruža se prekrasan pogled na grad i Vltavu. Ako vas zanima više o povijesti dvorca i njegovim vlasnicima, klik ovdje.

Pogled iz dvorca.

Jedno od unutrašnjih dvorišta.
Zanimljivost No.3.: U dvorcu smo vidjeli impresivnu zlatnu kočiju s početka 17. stoljeća. Kako nam je vodič rekao, u njoj su nošeni darovi papi. U planu je bilo da cijela kočija s poklonima ostane papi, ali kako su na prijem čekali pet sati, odlučili su zadržati kočiju!

Pogled na centar grada kroz puškarnicu dvorca…
Legenda o slugi lopovu
Posebno mi se svidjela jedna dvorana dvorca, prevedeno nazvana Dvorana maškara. Slike naslikane na zidovima jako su neobične jer izgleda kao da ljudi iz njih izlaze u dvoranu.
Legenda kaže ovo: Za vrijeme jednog bala, sluga je primjetio kako je biserna ogrlica skliznula nekoj dami s vrata. Želio je zadržati ogrlicu, no spriječili su ga vojnici nacrtani na zidovima, koji su počeli izlaziti iz slika! Uplašeni sluga je vratio ogrlicu dami i nastavio je život kao pošten čovjek.

Znam, zabranjeno je slikanje… Ali morao sam!
Zanimljivost No.4.: Dvorac Češki Krumlov je s jedne strane okružen jarkom, a u njemu žive medvjedi. Na ovom ih mjestu uzgajaju od 1707. godine.
Jedinstveno barokno kazalište na svijetu
Zanimljivost No.5.: U ovom se dvorcu nalazi jedinstveno barokno kazalište iz 1766. godine. U njemu je sačuvana originalna mašinerija, pozornica, scena, rasvjeta, sve zidne dekoracije, kostimi i rekviziti iz tog vremena! Zbog starosti se koristi samo tri puta godišnje, a najpoznatija je godišnja izvedba barokne opere pod svjetlosti svijeća. Za obilazak kupujete posebnu ulaznicu. Kazalište je kroz godinu više zatvoreno nego otvoreno za obilaske, pa provjerite radno vrijeme. Više o baroknom kazalištu u Krumlovu, saznajte ovdje.
Samo se jedno kraljevsko kazalište na svijetu može usporediti s baroknim kazalištem u Krumlovu, a to je kazalište u švedskom gradu Drottningholmu, u blizini Stockholma. Ova su dva kazališta izgrađena iste godine.

Detalji…
Bacite pogled s najviše točke u gradu
Uz nadoplatu smo se popeli na vrh slikovitog tornja u dvorcu, koji se nalazi 86 metara iznad rijeke Vltave. Toranj je izgrađen u drugoj polovici 13. stoljeća, a obnovljen u renesansnom stilu krajem 16. stoljeća. Do vrha vode 162 stepenice, a s njega se pruža super pogled na grad i dvorac.

Pogled na dvorac s tornja.
Koliko nam se Češki Krumlov svidio, pokazuje činjenica da smo u njemu proveli skoro 8 sati, a planirali smo stati na sat-dva! Glavne znamenitosti Češkog Krumlova saznajte ovdje.
Idemo dalje autom po Češkoj, na putu prema Norveškoj. Posjetili smo staro češko selo, zanimljiv samostan i jedan od najljepših dvoraca u Češkoj. Više detalja saznajte u putopisu.
Fotografije: Maja i Nikola