Dvorac Moritzburg: iz vremena kada je lov bio hit!
Dvorac Moritzburg je jedan od najljepših baroknih dvoraca u Saskoj. Leži u sredini potpuno simetričnog, umjetno napravljenog otoka, okružen vodenim opkopom koji je pretvoren u ribnjak. Naručitelj dvorca je imao posebnu zamisao: u ovom je ribnjaku želio uprizoriti velike pomorske bitke! Plan mu nije uspio, a u putopisu saznajte zašto…
U dvorac Moritzburg stižemo za vrijeme road tripa do Norveške, a nakon obilaska Dresdena. Posjetili smo ga u lipnju 2022. godine.

Dvorac Moritzburg je u potpunosti simetričan. Ima četiri okrugle kule.
Dvorac Moritzburg: središte saksonskog lova
Prvi je dvorac na ovom mjestu dao izgraditi vojvoda Maurice od Saske, 1542. godine. Nije to tada bio veliki dvorac, više raskošna lovačka kuća. Na ovom su mjestu u to vrijeme rasle guste šume, prepune divljih životinja. Vojvodi je trebala baza za, u to vrijeme vrlo popularan lov. Ubrzo je dvorac Moritzburg (obratite pažnju da je nazvan po ovom vojvodi), postao središte saksonskog lova.
1661. godine izgrađena je dvorska kapela. Krajem 17. stoljeća izborni knez August Snažni, koji će kasnije postati kralj Poljske, pretvara ju u katoličku crkvu. Sve do danas se ovdje održavaju redovita bogoslužja.

Dvorac Moritzburg ima više od 200 prostorija i čak sedam raskošnih dvorana!
Augusta Snažnog smo već spomenuli u priči o Dresdenu, gdje smo vidjeli njegov zlatni kip. Uz izgradnju Dresdena u baroknom stilu, imao je i viziju kako rekonstruirati cijeli dvorac Moritzburg!
Kako je dvorac Moritzburg postao oaza lova i razonode
U 20-tim godinama 18. stoljeća, August Snažni je angažirao poznate majstore arhitekte iz tog vremena, kao i najbolje saske majstore i umjetnike. Dobili su zadatak da dvorac Moritzburg, tj. postojeću renesansnu zgradu iz 16. stoljeća, pretvore u raskošnu lovačku palaču.

U dvorcu su izložene i stare kočije.
August je želio dvorac okružiti nastambama s egzotičnim životinjama: lavovima, gepardima i europskim bizonima. U parkovima dvorca su se trebali pripremati raskošni banketi, a svi bi se zabavljali gledajući uprizorenja pomorskih bitki na ribnjaku. August je imao još mnogo planova, ali je projekt ostao nedovršen zbog njegove smrti. Tek su u 19. stoljeću vrtovi dvorca uređeni u romantični park. Nakon Drugog svjetskog rata park je ostao zanemaren, a brojne smreke su posječene.
Dvorac Moritzburg: ulaznice i radno vrijeme
Dvorac Moritzburg je od Dresdena udaljen oko 13 km ili pola sata autom. Dobra je ideja za poludnevni izlet iz Dresdena. Ulaznice smo kupili na samom ulazu. Radno vrijeme i cijene ulaznica u dvorac Moritzburg, pogledajte ovdje. Obišli smo ga bez vodiča, za nekih sat vremena. Za razliku od dvoraca koje smo par dana ranije istražili u Češkoj, u ovom se dvorcu smije slikati.
Zanimljivost: 1996. arheolozi amateri su u parku dvorca iskopali nekoliko kutija s draguljima i zlatom. Pretpostavlja se da se radi o blagu koje je princ Ernst Heinrich od Saske zakopao za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Blago iz dvorca
Lovački trofeji
Augustu Snažnom je trebalo puno mjesta za pohraniti do tada skupljene lovačke trofeje. Tako je dvorac Moritzburg postao, a i danas je, ponosni vlasnik jedne od najvažnijih zbirki lovačkih trofeja u Europi! Na primjer, vidjet ćete rogove crvenog jelena, ali i rogove izumrlog divovskog jelena!

U Kamenoj dvorani se nalazi jedna od najvećih zbirki rogova na svijetu, starih 240-400 godina.
Zanimljivost: U jedinstvenoj zbirci trofeja, nalazi se i najteži rog crvenog jelena na svijetu!
Soba s perjem
U dvorcu smo obišli i sobu u kojoj su brojni predmeti izrađeni od šarenog i egzotičnog perja ili je u njih utkano perje. Tu su razna umjetnička djela s perjem, tapiserije, tekstili pa čak i dijelovi namještaja. Zovu ju Soba od perja, a pretpostavlja se da se ovdje nalazi više od 2 milijuna pera raznih vrsta ptica.

Brojne sobe dvorca su opremljene dekorom na temu lova i figuricama životinja te raskošnim namještajem.
Tapiserije iz dvorca Moritzburg
U dvorcu Moritzburg se nalazi velika zbirka baroknih pozlaćenih kožnih tapiserija, na kojima su najčešće prikazane scene iz grčke mitologije. U središtu pažnje je Dijana, boginja lova, što i ne čudi jer je August Snažni cijeli dvorac i park htio urediti kao njen hram.
Nakon obilaska dvorca Moritzburg idemo prema švedskom gradu Goteborgu pa dalje do Osla. Za detalje klik!
Fotografije: Maja i Nikola
Naslovna fotografija: Pixabay