Najveći ledenjak u kontinentalnoj Europi
Jeste li primijetili veliku bijelu površinu na karti Norveške??? To je najveći ledenjak u kontinentalnoj Europi. U Norveškoj se nalaze brojni ledenjaci, a najbolje mjesto za istražiti ih je Nacionalni park Jostedalsbreen, koji je, pogađate, dobio ime po tom najvećem ledenjaku. Za vrijeme road tripa po Norveškoj u lipnju 2022. godine, ovdje smo obišli nekoliko ledenjaka, a do nekih (npr. do ledenjaka Boyabreen) je bilo vrlo lako doći.
U NP Jostedalbreen dolazimo autom, nakon obilaska fjorda Geiranger. Putem smo često stajali da uživamo u pogledu i prošetamo prirodom.

Prizori uz cestu…
Nacionalni park Jostedalsbreen
Nacionalni park Jostedalsbreen zauzima prostor između dva najduža fjorda na svijetu, Sognefjorda i Nordfjorda. Krajolik je ovdje prepun kontrasta, a poseban jer na malim udaljenostima stječete dojam kao da šetate kroz različita godišnja doba. Izmjenjuju se ledenjački krajolici s golim planinama, vodopadima i uskim dolinama, kroz čiju gustu vegetaciju teku potoci i rijeke. Ljeti ovaj dio Norveške posjećuju brojni planinari.
Nacionalni parkovi u Norveškoj su besplatni, tj. u njih se ne naplaćuje ulaz. Naplaćuje se parking kod najpoznatijih planinarskih staza, a cijena parkiranja je visoka, od 30 do 70 eura.

Nacionalni park Jostedalsbreen jedno je od najvećih područja netaknute divljine u južnoj Norveškoj.

NP pokriva površinu od 1.315 km2.
Gotovo polovicu površine ovog Parka prekrivaju ledenjaci, a osim najvećeg, tu je još nekoliko manjih ledenjaka.

Ledenjak Jostedalsbreen se prostire na površini većoj od 470 km2.
Zanimljivost: Ledenjak se ponaša kao rijeka leda. Kada masa leda postane dovoljno debela, početi će kliziti niz brdo pod djelovanjem gravitacije. Pri pomicanju ledenjaka, led puca. U dubini pukotine se tada prikaže plavkasti led, koji može biti star par tisuća godina. Dijelovi ledenjaka koji su se spustili u doline, dobivaju nova imena, a u ljeto se tope.
Dok ledenjak puca često nastaje zvuk nalik na grmljavinu, što smo imali priliku čuti na ledenjaku Perito Moreno, jednom od najpoznatijih ledenjaka u Argentini.
Ledenjak Bodal
U NP Jostedalsbreen provodimo dva dana. Prvi smo dan planinarili po nekoliko staza, dok se drugi dan kroz Park vozimo autom pa iz auta krećemo na kraće šetnje po prirodi.
Ledenjak Bodal je dio ledenjaka Jostedalsbreen. Do njega nam je trebalo 45 minuta hoda.

Prizor uz stazu…

Ledenjak Bodal.
Po nekim je ledenjacima u NP Jostedalsbreen moguće planinariti s vodičem. Postoje čak i lakše staze po ledenjaku na koje možete ići s djecom, naravno opet uz vodiča. Detalje o ovim i brojnim drugim aktivnostima u Parku, saznajte ovdje.
Jezero Lovatnet
Jezero Lovatnet je dugo 11 kilometara, a leži 52 metra iznad razine mora. Okružuju ga planine na kojima su ledenjaci, čijim topljenjem nastaje voda koja puni jezero. Temperatura vode je bila oko 18 stupnjeva. Neki su se ljudi kupali, meni je bilo sasvim dovoljno umočiti noge u jezero.

Staro napušteno selo uz jezero.

Jezero Lovatnet iz drugoga kuta, meni jedna od najdražih fotki s putovanja.
Fjord Innvikfjorden
Innvikfjorden je rukavac fjorda Nordfjord. Dug je oko 4,5 km, a nazvan je po selu Innvik. U njega često zalaze kruzeri. Uz cestu raste cvijeće svih mogućih boja, ista vrsta koju sam viđao u Patagoniji. Ne znam kako se zove, ali to mi je najljepše cvijeće za koje znam.

Innvikfjorden fjord.
Ledenjak Briksdalsbreen
Briksdalsbreen je zapadni dio ledenjaka Jostedalsbreen i pokriva površinu od 10,4 km2. Upravo je staza do ovog ledenjaka jedna od najposjećenijih staza u NP Jostedalsbreen. Za proći ju u jednom smjeru, treba oko sat vremena. Apsolutno se isplati prošetati njom, krajolici su prekrasni.
Zanimljivost: Ledenjak se kreće, a njegova razorna moć skuplja i nosi sve pod sobom. Tako je 1995. godine, u ledenom nanosu ovog ledenjaka otkriveno stablo vrbe, staro 8.400 godina! Vrba dakle potječe iz perioda kada ledenjaka nije ni bilo, a planinu je prekrivala šuma.

Ledenjak Briksdalsbreen

1996. godine ledenjak je pokrivao cijelu površinu jezera.

Ledenjak Briksdalsbreen
Prenoćili smo u kampu Oldevatn, uz jezero.
Drugi dan nastavljamo istraživati Nacionalni park Jostedalsbreen, laganini se vozeći i uz kraće šetnjice.
Jezero Jolstravatnet
Cesta uz jezero Jolstravatnet je zatvorena zadnjih godinu dana. Na njoj su se često događali odroni pa je izgrađen tunel. Jezero je dugo oko 30 km i široko do 1,5 km. Poznato je odredište ribolovaca.

Prošetali smo po staroj cesti.
Ledenjak Boyabreen: ledenjak do kojeg je najlakše doći
Ako niste ljubitelj dužih planinarenja, a htjeli bi vidjeti ledenjak, onda krenite do ledenjaka Boyabreen. Do njega je potrebno hodati samo 15-tak minuta od magistralne ceste. Najlakše je dostupan i najspektakularniji od ledenjačkih krakova ledenjaka Jostedalsbreen. Tu je i restoran iz kojeg se može uživati u pogledu na ledenjak.

Ledenjak Boyabreen

Ledenjak Boyabreen
Fjord Fjaerland
Fjaerland fjord je dio većeg fjorda Sognefjord, od kojeg se odvaja na sjever.
Zanimljivost: Fjord Sognefjord ima nadimak Kralj fjordova! Najveći je i najduži fjord (205 km!) u Norveškoj.

Vidikovac na fjord Fjaerland.
Posjetili smo i najstariju i najljepše ukrašenu drvenu crkvu u Norveškoj (norveški: Urnes stavkyrkje). Preostalo ih je samo 28, a detalje saznajte ovdje.
Šetnja kroz mjesto Laerdal
Laerdal je lijepo malo mjesto u Norveškoj, poznato po očuvanim kućama iz sredine 18. stoljeća. U centru mjesta zaštićena je 161 stara kuća. Nalazi se na južnoj strani Sognefjorda. Kako nam je bilo uz put, kroz Laerdal smo prošetali oko sat vremena.
Tunel Laerdal je s 24.51 km dužine, najduži cestovni tunel u svijetu!

Jedno od odmarališta u tunelu.
Fjord Aurlands
Aurlands fjord je drugi od dva fjorda pod UNESCO-vom zaštitom u Norveškoj. Prvi je fjord Geiranger, kojeg smo ranije obišli.
Fjord Aurlands je dug 29 km i odvaja se od Sognefjorda. Poseban je jer je dubok i uzak. Doseže dubinu od oko 962 metara ispod razine mora (!), a širina mu je manja od 2 kilometra. Okružen je planinama visokim do 1.400 metara.

Vidikovac na fjord Aurlands.

Fjord Aurlands smatraju za jedno od najslikovitijih mjesta na zemlji.
Nakon noćenja, ujutro idemo na hajk od dva i pol sata, do vidikovca na drugi krak fjorda.

Pogled s vidikovca na fjord Aurlands.
Poslije podne stižemo napokon u civilizaciju, evo nas u gradu Bergenu, za kojeg mnogi kažu da je najljepši grad u Norveškoj.
Fotografije: Maja i Nikola