Tihany: Mađarska prijestolnica lavande
Zanimljivost za početak: Ako imate želju živjeti u Mađarskoj i uzgajati lavandu, trebate doseliti na najveći poluotok na jezeru Balaton, na kojem lavanda iznenađujuće dobro uspijeva! Na poluotoku Tihany se nalazi istoimeni gradić, koji je jedno od najpoznatijih turističkih mjesta na Balatonu.
Balaton smo posjetili na vikend izletu, u rujnu 2022. godine. Krenuli smo u subotu ujutro, a u nedjelju navečer se vratili u Zagreb. U subotu smo prvo posjetili grad Keszthely, koji je poznat po palači, brojnim muzejima, lijepoj šetnici uz jezero, plaži i neobičnim molovima. Nakon njega smo obišli tvrđavu Szigligeti Var, jednu od najpopularnijih tvrđava u Mađarskoj i jedinu s koje možete vidjeti Balaton. Zadnja postaja toga dana bio je šarmantni gradić Tihany. Od Szigligeta do njega autom treba oko 40 minuta.

Šetnja kroz Tihany…
Poluotok Tihany: zemlja smirenog vulkana
Jezero Balaton je široko od 4 do 14 km, a dugo čak 77 km te je najveće jezero u srednjoj Europi. Najuže je upravo kod poluotoka Tihany, koji kao da ga želi podijeliti na dva dijela. Od “vrha” poluotoka do grada Szantod na suprotnoj strani jezera vozi trajekt. Detalje o vožnji trajektom saznajte ovdje.
Poluotok Tihany je 1952. godine proglašen prvim zaštićenim krajolikom u Mađarskoj. 1997. godine postaje dio Nacionalnog parka Balaton-Felvideki, koji pokriva veliku površinu i u kojem se nalaze brojni posjetiteljski centri. Od 2012. godine dio je i Bakony-Balaton Geoparka. Što mislite zašto???
Dok se vozite autom, obratite pažnju na neobične oblike brda, koja čudno strše iza pitomih mađarskih sela! Poluotok je okružen ostatcima urušenog vulkana. Zanimljiva brda nalaze se na brojnim mjestima između gradova Keszthely i Tihany. Da stvar bude neobičnija, na poluotoku Tihany se nalazi i polje gejzira. Nisu to spektakularni gejziri kakve možete vidjeti npr. na Islandu ili u Čileu, već su to čunjevi termalnih izvora, nastali kao rezultat postvulkanske aktivnosti tla. Jedinstveni su u Europi.
Na poluotoku se nalaze i dva manja jezera, smještena 20-tak metara iznad razine jezera Balaton. Tu je i vidikovac s kojih ih možete dobro vidjeti. Evo lokacije. Htjeli smo otići do njega, ali nismo stigli pa ne mogu tvrditi da ga treba posjetiti.

Jedno od dva jezera na poluotoku, gledano iz mjesta Tihany.
Na poluotoku Tihany iznenađujuće dobro uspijeva lavanda, toliko dobro da su tu zasađena velika polja lavande. Možete pretpostaviti da u sezoni cvjetanja lavande ovdje sve vrvi od turista, ali gužve se nastavljaju kroz cijeli topli dio godine. Cijene smještaja su na poluotoku više nego na “kopnu”.
Tihany ima najveći prihod po glavi stanovnika, a nekretnine u njemu i okolnim selima su među najskupljim u Mađarskoj!

Lavanda raste i u samom mjestu Tihany.
Tihany, gradić na poluotoku na Balatonu
Gradić Tihany je pravi centar turizma na Balatonu, a u sezoni ćete ovdje teško naći mjesto za parkiranje. Na ulazu u grad se nalazi veliki parking. Preporuka je tamo ostaviti auto, kako se ne bi vrtili po malim uzbrdo-nizbrdo jednosmjernim ulicama centra. Mi smo u Tihany došli jednu oblačnu subotu u rujnu, a zbog lošeg je vremena dojam bio kao da smo sami u gradu!
Stari dio Tihanyja je jako šarmantan. Vidjeli smo nekoliko dobro očuvanih tradicionalnih seoskih kuća, čiji su krovovi prekriveni slamom i trskom. Danas su neke kuće prenamijenjene u kafiće, restorane i suvenirnice.
Kuće iz ovog kraja su do 19. st. građene bez dimnjaka. U njihovim je kuhinjama bilo jako zadimljeno, a dim je izlazio kroz krov i vrata. Zvali su ih “zadimljene kuće”.
Dok šetate po uskim ulicama popločanim kamenom, sigurno ćete stalno viriti u tuđa dvorišta! Prekrasno su uređena, lavanda raste u većini njih, a u svima se po ogradama i zidovima nalaze pažljivo složeni keramički ukrasi, vaze, razne zdjele i tanjuri. Možete posjetiti Kuću lavande, u kojoj ćete naučiti puno o uzgoju lavande i vulkanskoj prošlosti ovog kraja.

Suvenirnice su u rujnu radile do malo iz 17 sati.

Probajte sladoled od lavande! Iznenađujuće je dobar! Specijalitet im je i sladoled od maka.

Sladoled od lavande s pogledom na Balaton.
Opatija Tihany: benediktinski samostan s najljepšim pogledom
Središte mjesta je benediktinski samostan, opatija Tihany. Osnovao ju je Andrija I. Mađarski 1055. godine, a on je i pokopan u njezinoj kripti. Povelja o osnutku opatije je prvi sačuvani zapis na mađarskom jeziku.

Kako ne postoje stariji zapisi, samostan se smatra najstarijim spomenikom u gradu.
Tijekom 150 godina osmanlijske vlasti u Mađarskoj, ova opatija je služila kao pogranična utvrda, u koju su se “uselili” turski vojnici.
Trenutno na fasadi samostana traju radovi. Možete ga obići iznutra, ulaz se naplaćivao 5 eura. Od samostana kreće šetnica, s koje ćete imati (po nekima) najbolji pogled na Balaton.
Pronađite mini kip debele ptice!
Kipar Mykhailo Kolodko je rođen u Ukrajini, a živi u Mađarskoj. Izradio je brojne javne skulpture, a od 2010. godine i jako zanimljive i smiješne miniskulpture, koje čak možete tražiti po Budimpešti! Jedna takva mini brončana skulptura, nalazi se na šetnici ispod samostana u Tihany-ju: sjedi na ciglenoj ogradi, leđima okrenuta Balatonu. Predstavlja popularni lik iz crtića, Artura Gomboca, debeljuškastu pticu koja živi i umire za čokoladu.

Googlajte: Na netu ćete naći puno fotografija na kojima ova ptica nogama drži čokoladicu!
Tko je za malo vikanja???
Šetnica koja počinje kod samostana, za nekih će vas 100-200 metara dovesti do kipa žene koja nešto viče i gleda prema samostanu. Kip je ovdje postavljen zbog zapisa s početka 19. stoljeća, u kojima se spominje jeka iz Tihany-ja.
Na mjesto gdje se nalazi ovaj kip, u 19. su stoljeću dolazile brojne grupe turista, kako bi čuli slavnu jeku! O njoj su tada pisali i pjesnici. Stali bi ovdje, okrenuli se prema samostanu pa nešto viknuli. Zvuk se toliko dobro odbijao od (prilično udaljenog) samostana i vraćao kao jeka.

Danas ćete jeku teško čuti, obzirom da se gradić prilično izgradio u međuvremenu, ali to nije razlog da nešto ne viknete!
Za prošetati kroz Tihany trebalo nam je oko sat vremena. Nakon njega odlazimo u smještaj u obližnje selo Zanka. Sljedeće jutro obilazimo fascinante vulkanske stijene u Geoparku, vozimo se čamcem po podzemnom jezeru u gradiću Tapolca i obilazimo tvrđavu Sumeg, koja ulazi u konkurenciju za tvrđavu u kojoj smo se najduže zadržali! Velika je to stvar, ako znate da smo obišli jako puno tvrđava!!! Detalji stižu u sljedećim putopisima.