Što posjetiti u Mađarskoj: vulkanske stijene!
Na kraju prvog dana road tripa uz jezero Balaton, pijemo gemišt i googlamo “što posjetiti u Mađarskoj”. Stalno mi je na pameti neobično oblikovano brdo strmih litica, koje smo vidjeli za vrijeme vožnje. Zoomiram po Google mapi i nađem to brdo, za koje se ispostavi da je prizor jedinstven u Mađarskoj, ali i rijedak u Europi! Posjetili smo to geološko čudo sljedeće jutro, a sada vodimo vas do te 337 metara visoke litice, izgrađene od ohlađene magme!
“Brdo” se zove Hegyestu. Dio je Geoparka Bakony-Balaton i Nacionalnog parka Balaton-felvideki. Posjetili smo ga za vrijeme vikend izleta na Balaton u rujnu 2022. godine. Putovali smo vlastitim autom, dvije obitelji s ukupno petero djece.

Prije par milijuna godina ova je litica bila vrela magma i ispunjavala je krater vulkana!
Hegyestu: saznate sve o mađarskom vulkanu!
Do posjetiteljskog centra Hegyestu, od sela Zanka vodi asfaltirana uska staza kroz šumu. U podnožju litica je rampa, ulaz se naplaćuje, a iza rampe je parking, mala suvenirnica i WC. Radno vrijeme i cijene ulaznica pogledajte ovdje.
Od podnožja litice pa sve do njenog vrha vodi poučna staza, na kojoj se nalaze brojne edukativne table i klupe, a sve to uz pogled na fantastične formacije stijena. Naučit ćete puno o vulkanskoj prošlosti ovog kraja. Staza vodi gore, na sam vrh litice, s koje možete baciti pogled na Balaton i poluotok Tihany, kojeg smo posjetili dan ranije. Ovdje smo se zadržali oko sat vremena.
Povratak u daleku prošlost koju možete dotaknuti!
Potrebno je malo vremena da si čovjek osvijesti gdje se zapravo nalazi i što može dodirnuti rukom… Ova je litica zapravo ohlađena magma, koja je prije osam milijuna godina ispunjavala krater vulkana!
Kratko ponavljanje geografije: magma postaje lava kada počne izlaziti iz vulkana. Dakle ova bivša magma je ostala u krateru!

Litica je visoka 337 metara.
Neobičan oblik litice podsjeća na brojne stupove. Ova je kreacija prirode nastala kada se vrela magma polako hladila, skrutnula i pretvorila u (narodski rečeno) kamen. Hlađenjem se magma skupila i počela pucati, ali na poseban način. Pukotine su stvorile oblike koji podsjećaju na stupove, većinom u obliku šesterokuta, a na presjeku nalikuju na pčelinje saće. Ovdje se nalaze i kvadratni te peterokutni “stupovi”, iako je njih manje.
Zanimljivost: Ispod te velike litice, po livadi je rasuto sitnije kamenje. Ako putujete s djecom, oduševit ćete ih podatkom da mogu napraviti dvorac od okamenjene magme!!
Sadašnji je oblik litice nastao vađenjem kamena. Kamenolom je ovdje otvoren 1938. godine, kada se javila potreba za kamenom zbog izgradnje prometnica. Kamen je u početku vađen ručno, a od 1943. godine stijena je minirana. Hegyestu je proglašen zaštićenim područjem 1961. godine, kada kamenolom prestaje s radom.
Što još trebate posjetiti u Mađarskoj??? Nakon što smo napravili dvorac od okamenjene magme, krenuli smo u pravu avanturu, na vožnju čamcem po podzemnom jezeru! Vodimo vas u Tapolcu u Mađarskoj!