Budimpešta: organizirajte "lov" na mini kipove!
Treba vam: 1. putovanje u Budimpeštu, 2. mobitel i 3. internet, tj. Google mapa. Pola posla ste riješili. Otvorite tu vašu Google mapu i upišite Kolodko pa krenite u super potragu po glavnom mađarskom gradu. Budimpešta je prepuna pravih malih blaga, minijaturnih kipova koji “pričaju” mnoge priče. Ako znate slušati…
Dok pratite kartu s lokacijama obići ćete i neke od glavnih znamenitosti grada, ali veće će vam zadovoljstvo vjerojatno pružiti vaš mali uspjeh, pronalazak kipa na neočekivanom mjestu. Posebno ako putujete s djecom, a djeci se ne hoda: dajte im da prate kartu, vjerujte, trčat ćete za njima. Svi vi ostali bez djece, probudite dijete u sebi i krenite u potragu.

Otvorite mala vrata…
Tko je gospodin Kolodko?
Prvi sam put za Kolodka čula za vrijeme road tripa kraj najvećeg jezera u srednjoj Europi, Balatona naravno. Tamo smo, u mjestu Tihany na istoimenom (i jedinom) poluotoku na jezeru, naišli na mini kipić fora bucmaste ptice, lika iz crtića koji jako voli čokoladu.
U skoro svakoj trgovini u Mađarskoj možete kupiti čokoladicu Balaton, pa ju dati toj ptici-kipu da ju drži nogama: slijedi photosession s pticom, sve s pogledom na Balaton. Bilo mi je to zabavno, čak i bez čokoladice pa sam tako surfajući otkrila da je Budimpešta prepuna takvih malih kipova punih priča.

Čeka svoju čokoladicu, a trgovine su bile zatvorene…
Umjetnik velike mašte i dobre ideje zove se Mykhailo Kolodko. Porijeklom je iz Ukrajine, gdje je 2002. godine diplomirao na Umjetničkoj akademiji u Lavovu, na odjelu monumentalnih skulptura. Obzirom da izrada velike skulpture traje dugo, a da je gospodin Kolodko prepun ideja i nema vremena čekati da ih izradi tako velike, došao je na odličnu ideju: izrađivat će minijaturne kipove koji nose njegovu misao i postavit ih na razna mjesta u Budimpešti.

Izradio je Kolodko i brojne (očekivano) velike skulpture, ali ja ću se držati onih nešto većih od stisnute šake.
Zanimljivost: Kolodko svaki novi kipić postavlja u tajnosti, u gluho doba noći, negdje u gradu. Svoje djelo uslika i fotografiju podijeli na društvenim mrežama, pri tom ne navodeći točnu lokaciju. Tko god želi kreće u potragu za instalacijom, u stilu potrage za blagom, a “karta” je samo fotografija koju je Kolodko uslikao.
Budimpešta i njeni tajanstveni mini stanovnici
Neke mini skulpture predstavljaju poznate mađarske umjetnike, znanstvenike i ratne heroje, druge nas upoznaju s likovima iz mađarskih crtića i popularnih serija, treće su solidne provokacije društva, četvrte nas podsjećaju na velike povijesne događaje ili odaju počast velikoj mađarskoj protusovjetskoj revoluciji, ugušenoj 1956. godine. Tako je od nedavno Budimpešta dom i Mr. Beanovom medvjediću, mini kipu naravno, koji je “osvanuo” na jednom zidu nakon Brexita.
Nismo našli podatak, a ni vodiča koji zna koliko točno ima Kolodkovih skulptura u Budimpešti. Jedan nam je vodič rekao 40-tak, drugi 100-tinjak. Na žalost neke su skulpture s vremenom nestale, kao da su odšetale… Jedna od njih je Lisa Simpson. Netko ju je spasio, valjda je bilo teško gledati ju zavezanu. Nadam se da je u dobrim rukama.

Fotografija preuzeta s Facebook stranice Kolodko art.
Zanimljivost: Žablji kraci su bili poslastica u Mađarskoj u 19. stoljeću. Sjetite se toga kad nađete žabca Kermita.

Ako Kermita nađete u zimu, vjerojatno će oko vrata imati mali šal.
Zec s dugačkim ušima, lik iz mađarskog crtića koji je bio popularan i u Americi, nalazi se u blizini gornje postaje uspinjače u Budimu.

Zec u crtiću stalno rješava neke probleme, pa tako ih i sad traži dok promatra Peštu kroz dalekozor.

Kolodkov pas od balona dočekat će vas na peštanskoj strani Dunava.
Putovanje u Budimpeštu: Idemo na mjesec
Prateći Kolodka i ulazeći dublje u značenje njegovih djela, saznat ćete da su Mađari zaslužni za razne inovativne tehnologije. Između ostalog, nakon spomenute revolucije 1956. godine, mađarski je znanstvenik Ferenc Pavlics pobjegao u SAD i počeo raditi za NASA-u. Osmislio je (ni više ni manje nego) ultra lagane kotače, kakvi su bili potrebni za kretanje rovera po mjesecu.
Budimpešta zove: nađite mini rover koji se kreće po svom vlastitom mjesecu!

Obratite pažnju da se ulica u kojoj je ovaj roverić, zove Hold. To na mađarskom znači mjesec.
Tko želi sliku sa štakorom ispod mosta?
Na budimskom dijelu mosta Elisabeth, ispod mosta, Kolodkov štakor sprejem piše riječ “Lesco” na zidu… Lesco je naziv poznatog mađarskog jela pa valjda ovaj štakor treba podsjećati na onog štakora-kuhara iz crtića Ratatouille. Desno je na zidu netko nacrtao mačku.

Ako mene pitate, skroz dobro mjesto za zanimljivu fotku!
Rubikova kocka je mađarski izum
Preko puta Parlamenta potražite Kolodkovu rubikovu kocku. Podsjetit će vas da je prva rubikova kocka izumljena u Mađarskoj, a osmislio ju je 1974. godine gospodin Erno Rubik, kojem je Budimpešta rodni grad.
Zanimljivost i djelomično skretanje s teme: Veliki mural koji prikazuje rubikovu kocku, naći ćete u Židovskoj četvrti. Preporuka svima da uzmu free-walking turu s vodičem kroz Židovsku četvrt i njene murale.
Znate li zašto se car Franjo Josip ljulja na Mostu slobode?
Mini car Franjo Josip ljuljuška se na ležaljci-ljuljački i kraljevski drijema… Predivan zeleni Most slobode nekada je nosio upravo njegovo carsko ime.

Budite svjesni da je upravo ovaj car zabio posljednju zakovicu (i to srebrnu) u ovaj lijepi most, te ga na taj način završio i svečano otvorio.
Zanimljivost: brat od ovog cara, nadvojvoda Maksimilijan Habsburški, dao je izgraditi dvorac Miramare pokraj Trsta.

Zaljuljajte malo cara, ne škripi jako.
Budimpešta nam se kroz Kolodkove skulpture prikazala zanimljiva, iznenađujuća, posebna i drugačija od drugih. Nije nužno pratiti strogo Kolodka, jednostavno provirite u kartu dok lutate gradom i provjerite je li neki kipić u blizini. Ima još puno instalacija koje nisu spomenute u ovom putopisu. Potraga je bila baš zabavna, iako smo ovaj put putovali bez djece…
Nismo naravno propustili posjetiti ni glavne atrakcije grada. Saznajte više o obilasku zgrade parlamenta u Budimpešti.
Znate li da u poljskom gradu Wroclawu možete tražiti patuljke? A da u Briselu, uz najpoznatijeg “dječaka” koji piški, Manneken Pisa naravno, trebate naći i kipove djevojčice i psa koji također piške?! Zanimljive kipove prepune priča, naći ćete i u Bratislavi.