Balaton road trip: vikend u Mađarskoj
Vodimo vas na vikend u Mađarsku, točnije na jezero Balaton, koje je svojim atrakcijama nadmašilo sva naša očekivanja! Saznajte kako se najlakše kupuje mađarska vinjeta, gdje smo uzeli smještaj na Balatonu za jednu noć i što smo sve posjetili. Ovaj je izlet super ideja ako putujete s djecom, a djeca vole puno hodati i istraživati. U našem slučaju, ovo “hodanje i istraživanje” ide najlakše ako djeci povedemo društvo… Prva postaja bila nam je grad Keszthely, tj. dvorac u tom gradu.
Iz Zagreba smo krenuli nakon ranojutarnje kave u subotu, cijeli dan obilazili, prespavali jednu noć, opet obilazili veći dio dana pa se vratili kući u nedjelju navečer, dovoljno rano da djeca stignu napisati zadaće koje su u petak “zaboravili”. Na izlet na Balaton smo išli u rujnu 2022. godine, s još jednom obitelji. Ukupno četvero odraslih i petero djece, od kojih najmlađe ima 7 godina.

Palača Festetics u gradu Keszthely.
Jezero Balaton
Najveća zabluda koja se često može naći na internetu i društvenim mrežama, je da je jezero Balaton ostatak od Panonskog mora.
Zapravo je ovo jezero nastalo dugo nakon nestanka Panonskog mora i osim lokacije, nemaju drugu poveznicu. Dugo je nevjerojatnih 77 km, a zanimljivo je da mu je prosječna dubina samo 3,2 metra. Za usporedbu, možda se sjećate nedavne priče o jezeru Worhersee u Austriji, koje nam je izgledalo kao pravo more, a dugo je (samo) 20-ak km!

Jezero Balaton je najveće jezero u središnjoj Europi. Ime mu znači Blatno jezero, a neki ga tako i zovu. Mutno je i neprozirno.
Detalj iz rubrike “Tko bi rekao”: Procjenjuje se da će jezero Balaton nestati za tisućinjak godina!
Na Balatonu se nalazi nekoliko gradova. Uređene su brojne plaže, biciklističke staze i kampovi, koji ljeti vrve turistima. Najveća rijeka koja se ulijeva u jezero je rijeka Zala.

Jezero je ogromno, a mi smo u dva dana prošli (neke) atrakcije uz (maksimalno) jednu njegovu četvrtinu.
Mađarska vinjeta
Od Zagreba pa do grada Keszthely na obali Balatona, autom nam je trebalo malo više od dva sata, što znači da ovdje možete doći i na jednodnevni izlet. Cijelim putem je autocesta pa smo se tako mi na putu sjetili da bi nam vjerojatno dobro došla mađarska vinjeta. Malo googlanja “mađarska vinjeta gdje kupiti” i odmah se pojavila opcija da vinjetu kupimo online. Cijeli je proces online kupovine trajao par minuta i vinjeta nam je odmah bila aktivirana, a veže se uz registarsku pločicu auta, koju se upiše u procesu kupovine.
Zanimljivost: U Hrvatskoj su znakovi za autoceste označeni zelenom bojom, dok su znakovi za brze ceste plave boje. U Mađarskoj je obrnuto pa ako želite izbjeći autoceste i plaćanje vinjete, trebate pratiti zelene znakove uz cestu!
Smještaj na Balatonu
Smještaj za jednu noć smo uzeli preko Bookinga u selu Zanka, u velikoj kući u koju bez problema stane 10 osoba. Ako nekoga zanima više, neka se javi za link.
Palača Festetics u gradu Keszthely
Prva postaja na našem putu bio je kišom okupan grad Keszthely, jedan od većih gradova na obali jezera. Kako smo unaprijed znali da će dio dana biti loše vrijeme, odabrali smo ovaj grad zbog brojnih muzeja koji se u njemu nalaze. Parkirali smo kod palače Festetics, nekako uspjeli platiti parking karticom jer nismo imali forinti (sve piše na mađarskom) pa krenuli u obilazak muzeja u palači. Djeca kažu da grad Keszthely ima dvorac, pa tako i ja kažem malo dvorac, malo palača… Ali ovo je palača!

Palača Festetics u gradu Keszthely

Palaču okružuju veliki uređeni vrtovi.
Keszthely dvorac: ulaznice
Kupili smo obiteljsku ulaznicu za palaču, koja uključuje ulaz u još pet muzeja smještenih u parku što pripada palači. Postoje razne kominacije ulaznica pa možete uz palaču odabrati obilazak i samo jednog muzeja. Dobit ćete i kartu, kako bi znali gdje se koji muzej nalazi. Mi smo uz dvorac u Keszthely-ju posjetili i Muzej kočija, Muzej lova, Muzej malih vlakova i Muzej palmi. Više o muzejima saznajte ovdje, iako je cijela stranica na mađarskom…

U palači je svaka soba druge boje, crvene, zelene, plave, žute, bijele…

Sala za svečane večere.

Od slavonskog su hrasta izgrađeni brojni komadi namještaja u palači, a i cijelo glavno stepenište.
Palača Festetics je barokna palača, čija je gradnja počela 1745. godine i trajala više od sto godina. Gradnju palače je, na temeljima srušenog dvorca, započeo Kristof Festetics.
Hrvati bi rekli Feštetić, a i bili bi u pravu jer je gospodin Kristof imao hrvatske korijene. Kroz vrijeme je palača rasla i danas je jedna od tri najveće ladanjske kuće u Mađarskoj.
Najveće blago palače je predivna stara knjižnica, čiji je drveni dio izrađen na samom kraju 18. st., od slavonskog hrasta. Posjeduje zavidnu zbirku starih knjiga, iz kojih se u prošlosti učilo, a i danas ih mogu pogledati studenti. Uz knjige, tu se nalaze i razne karte, notni zapisi i drugi predmeti, trenutno njih više od 80.000!

Knjige su podijeljene u 18 kategorija, a kategorije su označene originalnim oznakama.

Na desnom dijelu fotografije se vidi kako je izgledao najveći jedrenjak koji je plovio po Balatonu.
Izlet na Balaton: muzeji u gradu Keszthely
Izlet na Balaton začinite obilaskom nekih muzeja u gradu Keszthely. Iako je ovo mali grad s manje od 20.000 stanovnika, u centru grada se nalaze brojni manji muzeji, pa i u slučaju lošeg vremena imate što raditi. Ovdje ćete naći npr. Muzej torture, Muzej nostalgije, Muzej lutaka (…), ali i Srednjovjekovni erotični voštani muzej! Kako sam već spomenula, mi smo s djecom obišli četiri muzeja u parku palače Festetics.
Prošetajte kroz Muzej kočija
Muzej kočija, koji kao da nema kraja, nalazi se u parku palače Festetics. Vidjeli smo kočije iz svih dijelova Europe, velike, male, smiješne, u obliku divovskih dječjih kolica, za snijeg, za dame, za pogrebe… Iznenađujuće velika zbirka!
Muzej lova: hit za djecu!
U Muzeju lova nalaze se brojne preparirane životinje, “složene” po kontinentima. Neke su stare i 400-tinjak godina te pričaju priče iz prošlosti, o nekim starim načinima lova, npr. u Mongoliji… Saznat ćete i detalje kada se i zašto neke životinje i danas love. Možete saznati puno i o sokolarstvu, načinu lova u kojem plijen love trenirani sokoli.
Impresivno brz i strmoglav let treniranih sokola, imali smo priliku gledati prošle godine, prilikom obilaska tvrđave Hohenwerfen u Austriji.
Znate li u kojem se dvorcu nalazi jedna od najvažnijih zbirki lovačkih trofeja u Europi??? Ako vas to zanima, kliknite ovdje! Lovačke trofeje smo vidjeli i u dvorcu Snežnik u Sloveniji.

Detalj iz Muzeja lova…
Muzej malih vlakova
Muzej malih vlakova se nalazi u istoj građevini kao i Muzej lova. Veći je od takvog muzeja u Zagrebu pa se, obzirom na veličinu, često mora čekati da se vlakić proveze pokraj vas. Na par mjesta dodirom senzora aktivirate nešto na maketi.
Muzej palmi: ovdje nahranite ptice!
Neobičan muzej, čiji je velik dio smješten na otvorenom i uključuje šetnju kroz pravo kraljevstvo živih egzotičnih ptica. Uz nadoplatu možete i hraniti ptice, a kako su naviknule da ih se hrani, neke vam bez straha prilaze. Djeci se jako svidio ovaj muzej, upravo zbog njegovih veselih stanovnika.

Iz Muzeja palmi pogled pada na dvorac u Keszthely-ju.
Jezero Balaton: mađarsko more
Ručali smo u restoranu u samom centru grada Keszthely-ja te prošetali uz jezero. Ovdje se nalaze plaže koje su u ljetno doba prepune turista. Kako je padala kiša, u gradu je bilo jako malo ljudi i većina je ugostiteljskih objekata bila zatvorena. Google je pokazivao da je sve otvoreno…

Mol u Keszthelyju.
Izlet na Balaton nastavljamo vožnjom kroz sela do tvrđave Szigliget Var, jedne od najpopularnijih tvrđava u Mađarskoj i jedine s koje se vidi Balaton. Poslije nje idemo u poznato turističko mjesto Tihany, smješteno na poluotoku, na mjestu gdje je jezero najuže. Sljedeće jutro obilazimo vulkanske stijene u Geoparku, vozimo se čamcem po podzemnom jezeru u mjestu Tapolca i obilazimo tvrđavu Sumeg. O tome više u posebnim putopisima.