Dvorac Miramare: super izlet u Italiju
Vodim vas u dvorac u kojem su zavjese uvijek usklađene s tapetama i posteljinom, bez obzira bile one crvene, plave ili smeđe. Ne znam je li vam ovaj detalj bitan za uređenje vlastitog životnog prostora, ali austrijski je nadvojvoda Ferdinand Maksimilijan Habsburški sa suprugom (i belgijskom princezom) Charlottom strogo pazio da prati najnovije trendove uređenja svoga vremena. Njihov je dvorac više puta u nama izazvao oduševljenje, od načina kako iznad mora ponosno stoji na litici pa sve do činjenice da je sav raskošni namještaj u njemu originalan i dobro očuvan. Onda još shvatite da po predivnom parku oko dvorca, s pogledom na more (i besplatno) možete lutati satima… Idemo u dvorac Miramare u Trstu.
Dvorac Miramare smo posjetili na jednodnevnom izletu autom iz Zagreba, u srpnju 2023. godine. Isti smo dan istražili i Trst, o kojem detalji stižu u posebnom putopisu.
Tko je sagradio dvorac Miramare?
Legenda kaže da je austrijski nadvojvoda Ferdinand Maksimilijan Habsburški odabrao stjenoviti vrh u Tršćanskom zaljevu za gradnju dvorca, jer mu je obližnja luka Grignano pružila zaklon u velikoj oluji.
Dvorac Miramare je izgrađen u samo četiri godine, točnije od 1856. do 1860. godine.

Pogled s terasa dvorca.
Nadvojvoda Maksimilijan Habsburški bio je mlađi brat austrijskog cara Franje Josipa I.. To je onaj car koji je dugo vladao, od 1848. do čak 1916. godine, a između ostalog je posjetio NP Krka i bio razlog rušenja dijela Stonskih zidina. No neću o njemu, već o Maksimilijanu koji se 1857. godine oženio za belgijsku princezu Charlottu. Što se tiče dvorca Miramare, vjenčanje se dogodilo godinu dana nakon početka gradnje.

Bračni krevet bio je poklon mladencima od grada Milana. Na obje strane kreveta su dobro kamuflirana vrata.
Što vi skupljate? Poštanske markice, možda salvete?
Jednu stvar morate znati o nadvojvodi Maksimilijanu: od 16. je godine života njegovao strast prema kolekcionarstvu. Imao je veliku osobnu zbirku, a skupljao je najrazličitije, često povijesno važne predmete. Nije imao neko posebno pravilo pri skupljanju predmeta, već je gomilao sve što mu se svidjelo.
Imajte ovo na umu dok hodate kroz dvorac Miramare. Otvorite dobro oči, u prostorijama dvorca vidjet ćete bezbroj skupocjenih predmeta iz njegove zbirke! Svega tu ima, od kovčega, slika, najrazličitijih satova, skupocjenih vaza i tapiserija do umjetnički izrađenih posuda.

U Maksimilijanovu zbirku spada i raskošan namještaj, ukrasi s raznih dijelova svijeta, a čak i arheološki nalazi.
Sav namještaj kojeg vidite u dvorcu, originalan je i odlično očuvan. “Preživio” je Prvi svjetski rat jer je na par godina “preselio” u Beč pa je vraćen u dvorac Miramare.

Nadvojvoda i supruga su dali urediti i prostorije za pušenje, i to u kineskom te japanskom stilu.

Prijestolna dvorana u dvorcu Miramare.
Dvorac Miramare: detalji o obilasku i parkingu
Dvorac Miramare je otvoren svaki dan u tjednu, osim na Božić i Novu godinu. Radno vrijeme i cijene ulaznica pogledajte ovdje, a možete ulaznice na istom mjestu kupiti online. Mi smo ih kupili na samom ulazu, a cijena je u srpnju 2023. godina bila 13 eura po odrasloj osobi. Izvan sezone cijena je niža. Obilazak parka oko dvorca je besplatan, a on također ima svoje radno vrijeme.
Do dvorca Miramare stižete slikovitom cestom uz more od Trsta. Uz cestu se nižu plaže i bočno parkirani auti. Završni dio ceste slijepo završava kod dvorca. Proći ćete rampu i parkirati na toj cesti. Ako dođete kasnije u danu, postoji šansa da ćete morati čekati na ulaz na parking. Broj parkirnih mjesta je ograničen, a zaposlenik parkinga propušta aute po principu – kad jedan auto izađe, jedan može ući. Preporuka je svakako doći u sezoni ranije ujutro ili radnim danom. Cijena parkiranja bila je 2 eura sat.

Da ne lutate: WC se nalazi unutar lukova koje vidite lijevo od stepenica. Besplatan je.
Idemo sada u park
Palača Miramare je s jedne strane omeđena morem, a s druge strane ogromnim parkom u kojem se izmjenjuju različiti stilovi uređenja i brojni vrtovi. Kroz park smo lutali sat i pol i nismo ga cijelog obišli. Pravi labirint staza je tu, čak i podzemni prolazi koji vode do vidikovaca.

Lijevo: Jezero s labudovima u parku, a vidi se i more u daljini. U blizini je švicarska koliba. Desno: staza kroz park.

Lijevo: strogi vrt u talijanskom stilu. Desno: umjetno jezero s otočićima.
Da ste živjeli u 19. stoljeću, vjerojatno bi (po najnovijem trendu) u svoj park stavili fontanu, u kojoj kip djeteta grli labuda.

Ovakve su fontane u to vrijeme bile čest ukras u parkovima. Golub je iz našeg vremena…
1864. godine Maksimilijan i Charlotta su postali car i carica Meksika, a ugovor je potpisan upravo u dvorcu Miramare. Kada dođete u kapelicu, obratite pažnju na crvene zastore sa simbolom meksičkog orla i krune.

Crveni zastori su postavljeni nakon što je Maksimilijan postao car Meksika.
Dvorac Miramare čuva egipatska sfinga
Obzirom na kolekcionarske sklonosti nadvojvode, dvorac Miramare je mjesto u kojem trebate očekivati neočekivano! Tako ja stvarno nisam ni pomislila da će me na kraju nekog mola u Italiji dočekati prava egipatska sfinga! Isklesana je u 2. st. pr. Kr., u ružičastom granitu. Leđa je okrenula dvorcu i gleda u daljinu.

Nije ovo jedini egipatski “suvenir”. Veći se dio nadvojvodine egipatske kolekcije nalazi u Povijesnom muzeju u Beču.
Nadvojvoda botaničar
Zanimljiva je osoba bio nadvojvoda Maksimilijan. Uz strast prema kolekcionarstvu, njegovao je i veliku ljubav prema botanici. Volio je putovati i istraživati svijet te je organizirao nekoliko većih znanstvenih ekspedicija. U dvorcu možete “pratiti” njegova putovanja na brojnim slikama. Neke prostorije u dvorcu su posvećene botanici.
Maksimilijan Habsburški je sa svojih putovanja u daleke zemlje, donosio razne egzotične biljke. Njima je park uz dvorac Miramare učinio uistinu posebnim. Nakon što je postao car Meksika, nastavio je slati biljke iz te zemlje u svoj park. Prava mala šuma od bambusa, još je jedna “stvar” koju nisam očekivala pokraj Trsta!

Bambus se ovdje dobro primio, izgleda da mu paše klima, a jedna je od biljaka koje su stigle brodom iz Meksika.

Pogled na dvorac Miramare iz parka.
Tri godine nakon što je Maksimilijan Habsburški postao meksički car, u Meksiku je i pogubljen. Charlotta je imala mentalnih problema i umrla je u Belgiji 1927. godine. Vama prepuštam da u samom dvorcu Miramare saznate što se dalje događalo. Mi smo nakon obilaska dvorca otišli u Trst, a detalji stižu uskoro u posebnom putopisu.