Nacionalni park Krka: što posjetiti?
Nacionalni park Krka obuhvaća sedam veličanstvenih slapova na rijeci Krki, čiji je zajednički pad 224 metra. Ako dolazite na jedan dan na Krku, probajte obići nekoliko slapova, a ne samo najpoznatiji, Skradinski buk. Trebat će vam auto, voda, hrana i dobar plan, a njega saznajte u putopisu!
NP Krka smo do sada više puta posjetili, a posljednji smo se put s Krkom družili u svibnju 2023. godine, za vrijeme vrlo visokog vodostaja uzrokovanog dugotrajnim kišama. Nezaboravan je bio taj zadnji obilazak, najposebniji od svih jer smo svjedočili pravom spektaklu i zastrašujućoj moći vode. Idealno bi bilo kada bi obilasku Krke mogli posvetiti barem dva dana, ali kako to često nije lako, idemo probati što više toga zgurati u jedan dan!

Nezapamćeno visok vodostaj Krke…
Dan prije obilaska NP Krka, istražili smo četiri tvrđave u Šibeniku!
Skradinski buk: najpopularniji slap na Krki
Skradinski buk je posljednji i najpoznatiji u nizu slapova na rijeci Krki. Do njega možete doći za oko pola sata brodom iz Skradina, a vožnja brodom je uključena u cijenu ulaznice.

Na Skradinskom buku ćete proći 2 km dugu, kružnu poučnu stazu iznad bučnih vodopada, kroz nestvarno lijepu prirodu.

Skradinski buk je jedini slap na Krki kojeg puni voda iz dvije rijeke, Krke i Čikole.

Dug je nevjerojatnih 800 metara i najduži je slap na rijeci Krki.

Most ispod Skradinskog buka.
Preporuka: ponosite hranu i piće, cijene su kod Skradinskog buka “paprene”. Za proći kružnu stazu, trebat će vam oko sat vremena.
Posjetit ćete Etno selo u kojem možete pogledati prikaz raznih starih zanata, kao i kamene vodenice iz 19. stoljeća. U prošlosti su se ovdje mljele žitarice, a brodovi bi ih Krkom pa morem razvozili po cijeloj Dalmaciji. Znate li gdje se mljelo žito za Dubrovačku Republiku?

Vodenice na Krki.

Zgodno je posjetiti vodenice ako imate dijete u četvrtom razredu osnovne škole, koje za lekiru čita Družbu Pere Kvržice…
Kada ste gotovi s kružnom stazom, do Skradina se vraćate brodom. Na kružnu stazu kod Skradinskog buka možete doći i autom, samo onda uđite na ulaz Lozovac.
Često se obilazak Skradinskog buka poistovjećuje s obilaskom nacionalnog parka.
Ali ako ste za pravi doživljaj Krke,
nakon obilaska Skradinskog buka sjednite u auto i uputite se uzvodno.
S istom ulaznicom ulazite na sve ulaze u nacionalni park, a ima ih čak pet.
Rijeka Čikola
Krenite autom prema Roškom slapu pa se na putu zaustavite na vidikovcu Čikola, s kojeg pogled pada na kanjon rijeke Čikole. 14 km dug kanjon iskonski je surov, opasno strm i teško pristupačan. Najveća mu je dubina 170 metara. Zimi je Čikola puna brze vode, dok ljeti često presuši. Njen završni dio, prije utoka u Krku, je miran i izgleda kao veliko jezero.

Čikola je ime dobila po turskoj riječi “čikojla”, što znači “voda kroz litice”. Fotografirano u zimu.
Na strmoj litici kanjona Čikole, oko 2 kilometra uzvodno od utoka u Krku, nalazi se ruševna srednjovjekovna utvrda Ključica. Ako imate vremena i za avanturu ste iznad kanjona (jer zašto ne), možete i “letjeti” Zip Line-om. Ovdje nismo bili, a spominjem da znate da postoji. Zip Line-om sam “letjela” samo iznad Pazinske jame.
Otočić Visovac: mirna oaza na jezeru koje nije jezero
Visovačko jezero je proširenje rijeke Krke između Skradinskog buka i Roškog slapa. Krasi ga mali otočić na kojem se od 1445. godine nalazi crkva i franjevački samostan, koje posjećuju brojni hodočasnici. Ako želite i vi na otočić, ovdje saznajte kako.
Autom smo se dovezli do vidikovca Visovac, s kojeg pada divan pogled na “jezero”. Na vidikovcu će vam društvo praviti kip Petra Svačića, posljednjeg hrvatskog narodnog kralja. Spomenik Petru Svačiću je podignut 2002. godine, na 900. obljetnicu njegove pogibije. Vladao je iz Knina.

Legenda kaže da se Petar Svačić rodio u gradu Kamičku, iznad klisure nad rijekom Krkom.

Pogled s vidikovca na otočić Visovac.
Slapovi Krke: Roški slap, “Ogrlice” i Oziđana pećina
Idemo dalje. Još jedan ulaz u Nacionalni park Krka nalazi se kod Roškog slapa, a do njega smo došli autom.
Roški slap se s visine od 22,5 metara obrušava u Visovačko jezero.

Na Roškom slapu je do prije šezdesetak godina radilo šest vodenica.

Ovdje prođite kružnu poučnu stazu dugu oko 1.300 metara.

Vodenica kod Roškog slapa, a tu je i restoran.
Kružna staza kod Roškog slapa nije naporna, uglavnom je ravna i hodate kraj rijeke, dok se iznad vas uzdižu litice. Ako niste s (pre)malom djecom i nemate ništa protiv stepenica, začinite si šetnju jednom avanturom: popnite se po 517 (!) drvenih stepenica po litici na lijevoj obali Krke, do Oziđane pećine.

S nama se u jednom od ranijih dolazaka, do pećine popelo i šestero djece.
Ovo mi je bilo jedno od najljepših iskustava na Krki, zbog pogleda s visine na niz kaskada na rijeci, koje je narod prozvao “Ogrlice” jer tako izgledaju.

Pogled na “Ogrlice” na Krki…
Znate li s kojeg vidikovca pada najljepši pogled na kanjon Zrmanje?
Tunelasta Oziđana pećina je mjesto života neolitičkog čovjeka (period od oko 6.000 g.pr.Kr. do 1.500 g.pr.Kr.). Za obilaske je otvorena od travnja do listopada. Pećina nije velika, arheološku ćete zbirku u njoj istražiti u 10-15 minuta. Zanima li vas kako izgleda nalazište krapinskog pračovjeka?

Oziđana pećina.
Na kružnoj ćete stazi kod Roškog slapa prijeći dva mosta preko Krke. Jedan od njih ćete u nastavku avanture prijeći i autom, uski most koji se nalazi na istom mjestu gdje se rijeku prelazilo i u rimsko doba. Idemo još malo uzvodnije u Nacionalni park Krka.
U NP Krka istražite manastir Krka!
Evo nas na desnoj obali Krke. Nakon 20-tak minuta vožnje autom od Roškog slapa, stići ćete do pravoslavnog manastira Krka. U manastir ulazite s ranije kupljenom ulaznicom za Nacionalni park Krka. Oko njega vodi kružna staza pa ako imate vremena prošetajte.
Zanimljivost: Od travnja do listopada, od Roškog slapa do manastira se može doći i izletničkim brodom. Za vrijeme plovidbe vide se ruševine srednjovjekovnih utvrda Nečven i Trošenj. Smještene su na strmim klisurama Krke, jedna nasuprot druge. Obje su utvrde kroz dio 16. i 17. stoljeća bile pod vlašću Turaka.

Manastir Krka se prvi put spominje 1402. godine, ali nema točnih podataka o godini izgradnje.
U manastiru nas je dočekao vodič s kojim smo istražili predivno oslikanu pravoslavnu crkvu, saznali brojne detalje o njoj, o motivima i ikonama na zidovima te o načinu provođenja vjerskih obreda.

Manastir Krka.

Pravoslavana crkva.
Nakon toga iznenađenje: vodič nas je poveo u podzemlje, katakombe u kojima se u rimsko doba nalazila tajna crkva. O tajnim crkvama i progonima prvih kršćana, već sam govorila u priči o Eufrazijevoj bazilici u Poreču.

Na zidu tajne crkve nacrtana je riba, tajni simbol kršćanstva.
Nacionalni park Krka ima i rimski amfiteatar!
Rimljani su progonili rane kršćane, zato su se oni i okupljali u tajnim crkvama. Upravo se u kraju uz rijeku Krku, prije oko 2.000 godina nalazilo veliko rimsko naselje. Nacionalni park Krka je pun iznenađenja pa tako ovdje možete posjetiti i jedini vojni amfiteatar na području Hrvatske. Procjenjuje se da je star oko 2.000 godina, a mogao je primiti 6.000 ljudi.
Vaš je zadatak stati na sredinu amfiteatra i nešto otpjevati ili teatralno izrecitirati. Ovo provjereno dovodi do dobrog raspoloženja kod svih prisutnih. Svi će vas čuti jer je akustika u amfiteatru izvrsna!

Možete parkirati odmah kod amfiteatra, ne morate stati na prvom parkingu kojeg vidite.
Istražite s nama još neke rimske amfiteatre!
Manojlovački slap: najviši slap na Krki
Nakon samo par minuta vožnje, od amfiteatra stižete na parking u blizini najvišeg slapa na Krki, Manojlovačkog slapa. Dug je oko 500 metara, sastoji se od niza sedrenih barijera, a ukupan mu je pad nešto manji od 60 metara. Ako dođete u ljeto postoji šansa da je slap malen jer mu vodu uzima akumulacija HE Miljacka.
Završni dio slapa možete dobro vidjeti s Carskog vidikovca, nazvanog tako jer je s njega u pogledu na slap uživao car glavom i bradom, i to car Franjo Josip I.. Bila je s njima i njegova supruga, carica Elizabeta. S vidikovca gledate u završni dio Manojlovačkog slapa, koji je visok 32 metra. Do vidikovca stižete za 5-6 minuta pješice od parkinga, a tu je i staza kojom se možete približiti slapu.

Spomen-ploču caru Franji Josipu I.
Zanimljivost: brat od ovog cara, nadvojvoda Maksimilijan Habsburški, dao je izgraditi dvorac Miramare.

Slap Manojlovac je po mnogima najljepši slap na Krki.
Znate li koji je najviši slap u Hrvatskoj? A koji je najviši slap na svijetu?
Nadam se da sam vas uvjerila da u Nacionalni park Krka dođete autom i da u jednom danu uđete na više ulaza u Park. Za kraj ove priče vodim vas na mjesto gdje cijela ova bajka počinje, a to je uistinu jedinstven izvor rijeke Krke, do kojeg od Manojlovačkog slapa autom stižete za oko 25 minuta.