Cuenca, najljepši grad u Ekvadoru
Cuenca je po mnogima najljepši grad u Ekvadoru, a ja se nakon obilaska u potpunosti s tim slažem. Šarmantna kolonijalna arhitektura, kamene uličice po kojima možete besciljno lutati, puno boja i ljudi… Grad je u potpunosti prilagođen turistima, a mi u njemu provodimo jedan dan prilikom putovanja Ekvadorom.
Cuenca je kao španjolska kolonija osnovana 1557. godine. Kolonizatori su izgleda imali jaku nostalgiju za domom pa je novo naselje dobilo ime po Cuenci u Španjolskoj. Puno ime grada je Santa Ana de los Cuatro Rios de Cuenca.
Ako krećete iz Quita, do Cuence ćete se busom voziti oko 9 sati (450 km) ili manje od sat vremena avionom. Nama je od Banosa busom trebalo šest sati. Posjetili smo ju u siječnju 2021. godine, što je ljetni period i kišna sezona (traje od listopada do svibnja). Kiša i sunce su nam se izmjenjivali cijeli dan. Temperature kroz godinu osciliraju između 14 i 18 stupnjeva, a zbog blizine ekvatora sunce uvijek zalazi oko 18:30 sati.

Kolonijalne kuće imaju balkone s ogradama od kovanog željeza.
Obilazak Cuence u Ekvadoru
Centar grada je zbog brojnih povijesnih građevina pod zaštitom UNESCO-a. Među štandovima sa suvenirima i bogatom ponudom ulične hrane, nalaze se kafići, razni restorani i agencije. U njima možete dogovoriti jednodnevne i višednevne izlete po okolici i dalje.
Glavno jelo u Cuenci vam se možda neće svidjeti, posebno onima koji ih imaju kao kućne ljubimce, ovdje jedu zamorce. Prodaju se na brojnim mjestima u gradu. Jede se dosta piletine i svinjetine, a najpoznatija su jela hornado i fritada. U prehrani se koristi puno kukuruza i krumpira koji raste na Andama. Najobilniji obrok u danu je ručak, uglavnom počinje s juhom, a slijedi ga mesno jelo.

Pečeni zamorci se na puno mjesta prodaju kao street food.

U gradu se nalaze brojni murali.
Zanimljivost: Stara katedrala (Iglesia de El Sagrario) je izgrađena 1557. godine. Kako je populacija grada rasla, javila se potreba za većom katedralom. Arhitekt Nove katedrale je napravio grešku u proračunima pa tornjevi katedrale nisu dovršeni jer ih temelji ne bi mogli nositi. Nova katedrala je završena 1975. godine i danas je jedan od simbola Cuence. Može primiti 9.000 ljudi.

Ispred Nove katedrale je veliki trg.

U daljini se vide kupole Nove katedrale.
Možete posjetiti tržnicu cvijeća, kuću orhideja, ZOO, istražiti prostrane gradske parkove i brojne muzeje. Tu je i vidikovac Mirador de Turi, s kojeg se vidi cijeli grad. Mi smo jedan dan u Cuenci posvetili lutanju po staroj gradskoj jezgri.
Najljepši grad u Ekvadoru
Cuenca, iako je u Ekvadoru, zbog španjolske kolonijalne arhitekture nalikuje europskim gradovima. Brojne kuće u centru grada imaju crvene krovove i balkone sa kovanim željeznim ogradama s kojih se prelijeva cvijeće. Između kuća vijugaju slikovite kamene uličice.
Cuenca je treći po veličini grad u Ekvadoru. Nalazi se u dolini na 2,560 metara nadmorske visine i u potpunosti je okružena vrhovima Anda. S okolnih planina u grad dolaze četiri rijeke. Ako uzemete u obzir da je najviši vrh u Hrvatskoj visok 1.831 metar, možete pretpostaviti da je u Cuenci zrak rjeđi nego u većini svjetskih gradova.

Tržnica cvijeća u Cuenci

Po ulicama se prodaju razne stvari i hrana.
Nalazište Ingapirca: najveće poznate ruševine Inka u Ekvadoru
U Cuenci hvatamo lokalni bus koji nas vodi za grad El Tambo. Iz njega se taksijem još pola sata vozimo do Ingapirca-e, najvećeg arheološkog nalazišta iz vremena Inka u Ekvadoru. Ovo je bila najjeftinija varijanta dolaska. Može se ići i preko agencije iz Cuence, što je nešto skuplja opcija, ali bolja jer ćete dobiti vodiča na engleskom. Na samom je nalazištu prisutno puno vodiča koji govore samo španjolski. Udaljenost od Cuence do Ingapirce je oko 80 kilometara.
Inke su štovale sunce pa je najznačajnija građevina na cijelom nalazištu Hram Sunca, smješten na velikoj stijeni. Zovu ga i dvorac, a izgrađen je od besprijekorno izrezbarenih kamenih blokova. Kasnije civilizacije su bile štovatelji mjeseca pa je cijeli arheološki kompleks zapravo u obliku polumjeseca.
U sklopu sajta nalazi se mali muzej u kojem možete vidjeti narodne nošnje starosjedioca i naučiti o njihovom životu i žitaricama koje su uzgajali. Arheološkim je istraživanjima utvrđeno da su ljudi na ovom području živjeli čak 8000. godine prije Krista. Više detalja o obilasku ovog nalazišta saznajte ovdje.
Naš dojam: Ako ste bili u Peruu, ovo nalazište slobodno preskočite. Iako je najveće u Ekvadoru, ne može se usporediti niti s osrednjima u Peruu. Navratite ako vam je usput, ali nikako nije vrijedno duže vožnje.