Istražili smo Quito u Ekvadoru: glavni grad u središtu svijeta
Kada dođete u Ekvador velika je šansa da ćete se probuditi oko 5 sati ujutro. Jet lag radi svoje. Jedva ćete dočekati doručak pa kao pravi nadobudni turisti krenuti rano ujutro u obilazak. Ovo se upravo nama dogodilo kada smo doputovali u Quito u Ekvadoru na samom kraju prosinca 2020. godine.
Quito se smjestio na nadmorskoj visini od 2.850 metara, ali nema se taj dojam jer ga okružuju vrhovi od preko 3.500 mnv. Čak se i u samom gradu nalazi par “brežuljaka” koji se uzdižu do 3.000 mnv. Grad su osnovali španjolski kolonizatori u 16. stoljeću, izgradivši ga na temeljima starog grada Inka. Iako je glavni, nije i najveći ekvadorski grad. Veći od njega je grad Guayaquil.
Prevedeno s kečuanskog, ime Quita znači “mjesto u središtu svijeta”.
Let iz Milana za Ekvador
Povratnu kartu Iberiom iz Milana za Quito s presjedanjem u Madridu, platili smo po osobi 550 eura. Auto smo ostavili na parkingu P Linate Parking kod Milana. Cijena za 22 dana parkiranja je 70 eura, a s parkinga postoji organizirani prijevoz do i od milanskog aerodroma. Viza za Ekvador je potrebna ako ostajete duže od 90 dana.
Od aerodroma do smještaja u centru Quita taksijem treba 40 minuta. Vožnja je bila 25 dolara po taksiju, isto kao i cijena Ubera. Prve tri noći smo smješteni u hotelu Quito Antiquo.
Maske su u Ekvadoru trenutno svugdje obavezne, i na zatvorenom i otvorenom, osim kada se sjedi za stolom restorana. Tu su mjeru donijeli dan prije našeg dolaska, i zanimljivo je da je se u većim mjestima gotovo svi pridržavaju.
Obilazak Quita u Ekvadoru
Quito se smatra za najmanje izmijenjen španjolski kolonijalni grad u Novom Svijetu.
Glavni gradski trg je Trg neovisnosti (Plaza de la Independencia ili među narodom Plaza Grande). Nalazi se u centru starog dijela grada. Na njemu su građevine koje lijepo demonstriraju kolonijalni stil grada, a posebno se ističe Gradska vijećnica. Tu je i nekoliko palača, a u jednoj od njih je hotel.
Na sredini trga nalazi se veliki spomenik s kraja 19. stoljeća, posvećen herojima koji su oslobodili Ekvador od španjolske monarhije. Na trgu su česti razni nastupi, javna okupljanja i prosvjedi, a tu se okupljaju i turisti. Ima nekoliko simpa restorančića. Od gradskog trga se pružaju slikovite i šarene ulice stare gradske jezgre, na kojima je zbog nama nepoznatog razloga bilo dosta policije. Probudilo je neke navijačke uspomene… 🙂
Popnite se na toranj katedrale u Quitu
U Quitu se nalazi čak 57 crkvi, a katedrala se smjestila u blizini glavnog trga. Ime joj je Basilica del Voto Nacional, a na njena dva tornja se moguće turistički popeti. Kada se popnete vidjet ćete izbliza brojne kipove koji predstavljaju životinje s Galapagosa, a i uživat ćete u super pogledu na grad.
Bazilika djeluje nedovršeno s razlogom: Ekvadorci vjeruju da će svijet prestati postojati ako katedrala bude završena. Stoga se ne žure s nastavkom radova.

Katedrala u Quitu
Zanimljiva umjetnička četvrt prepuna grafita za istraživanje je La Floresta. Ovdje se nalaze brojni coffee-shopovi i galerije, na nekoliko mjesta svira jazz, a tu su i kazališta i razni restorani. Zelena oaza Quita je La Carolina Park, kojeg neki uspoređuju s Central Parkom u New Yorku. U parku se nalazi botanički vrt, jezero, igrališta za djecu i puno drugih atrakcija.

Jedna od crkvi u Quitu
45 metara visok kip Gospe čuva Quito u Ekvadoru
Obzirom na smještaj Quita među planinama, tu su brojni vidikovci koji gledaju na grad. Mi smo se popeli na jedan od njih, na brdo El Panecillo s kojeg pogled pada na pola grada i cijelu staru gradsku jezgru. Iz Quita do ovog vidikovca vozi i turistički bus.
Na vrhu vidikovca se nalazi vjerski motiv, kao i često u katoličkim zemljama. U ovom slučaju to je veliki kip Gospe (Virgen de El Panecillo), danas jedan od najprepoznatljivijih simbola Quita. Kip je visok 45 metara, postavljen je 1976. godine, a prikazuje Gospu s krilima koja gazi zmiju stojeći na zemaljskoj kugli. Moguće se uz naplatu popeti na vidikovac na podestu ispod samog kipa.
Znate li koji su najpoznatiji sveti kipovi na svijetu?

Foto: Pixabay
Kako se priprema za uspon na veliku nadmorsku visinu?
Za nekoliko dana planiramo uspon na snijegom prekriven vrh vulkana Cotopaxi. Obzirom na njegovu veliku nadmorsku visinu, moramo odraditi nekoliko aklimatizacijskih uspona. Pravilo je da za svakih 1000 metara nadmorske visine planine na koju se planirate popeti, trebate provesti jedan dan u aklimatizaciji. Cotopaxi je nešto niži od 6.000 metara pa bi idealno bilo provoditi aklimatizacijske uspone šest dana prije tog velikog uspona.
Najčešće smetnje koje smo imali zbog velike nadmorske visine su mučnina i iscrpljenost. Nestanu kao čarolijom čim se spustite niže.
Top atrakcija Quita: ljuljačka na vrhu vulkana Pichincha
Jedna od planina iznad Quita je neaktivni vulkan Pichincha. Do vrha vozi žičara (Pichincha Teleferico), ali na žalost tih dana nije radila zbog remonta. Taksijem smo došli do visine od 3.200 metara pa nastavili uspon pješice. Cijelo vrijeme uspona uživali smo u prekrasnim vidicima na planine i grad.

Pogled na žičaru i Quito
Ako je vedar dan, pogled s vrha ovog vulkana je jedna od top atrakcija Quita. Popeli smo se do 4.100 mnv gdje smo se zadržali oko četiri sata radi bolje aklimatizacije.
Na gornjoj stanici žičare nalaze se fora ljuljačke s pogledom na grad. Dvije se osobe zajedno mogu ljuljati iznad ponora.
Prošetajte po ekvatoru
Država Ekvador je nazvana po ekvatoru. Upravo zbog blizine ekvatora u Quitu postoje samo dva godišnja doba, ljeto kada je sušno razdoblje i zima kada često pada kiša.
Ekvator se nalazi 25 kilometara sjeverno od Quita. Ako se želite pohvaliti da ste hodali po sredini svijeta, iz Quita postoji turistički bus koji vas vozi do Mitad del Mundo-a. Ovdje se nalazi spomenik koji simbolično obilježava ekvator, odnosno lokaciju za koju su francuski istraživači proračunali da se na njoj nalazi ekvator.
Iz Quita letimo na Galapagos.
Fotografije: Maja i Nikola