Road trip po Češkoj: samostan, selo i dvorac
Nastavljamo road trip po Češkoj, dok putujemo prema Norveškoj. Nakon što smo istražili Češki Krumlov, obilazimo još tri manja mjesta u blizini. Posjetili smo samostan Zlata Koruna, povijesno selo Holašovice i dvorac Hluboka, jedan od najljepših čeških dvoraca.
Ako želite obići ova četiri mjesta u Češkoj, prespavajte u gradu Češke Budejovice. Dobra je baza za obilazak regije. Češki Krumlov će vas sigurno privući da u njemu ostanete cijeli dan, a u drugom danu obiđite preostala tri mjesta.

Češke Budejovice
Samostan Zlata Koruna
Samostan Zlata Koruna se nalazi 8 kilometara sjeverno od Češkog Krumlova. Danas je najbolje očuvani cistercitski samostan u Češkoj. Ulaznice se kupuju na samom ulazu, a kroz samostan idete s vodičem.
Samostan je osnovao češki kralj Premysl Otakar II., 1263 godine. U njega je pohranio relikviju, navodni trn s Kristove krune i poželio da samostan dobije ime Sveta kruna od trnja. Početkom 14. stoljeća samostan je preimenovan u Zlata Koruna (Zlatna kruna), možda zbog velikog bogatstva koje je u njemu čuvano. Ovaj naziv je dobilo i selo u blizini samostana.

Redovnička soba.
Autom po Češkoj: Istražite povijesno selo Holašovice
24 kilometra sjeverno od Češkog Krumlova, nalazi se povijesno selo Holašovice, itekako vrijedno skretanja s puta. Primjer je prekrasno obnovljenog i očuvanog tradicionalnog češkoga sela iz 19. stoljeća. U selu se i danas živi, stoga se ulaz ne naplaćuje. Za prošetati selom nam je trebalo 40-ak minuta, a u njemu se nalaze 23 imanja i jedan restoran.
Zanimljivost: U selu Holašovice je u potpunosti očuvan srednjovjekovni plan gradnje iz ovog kraja. Kuće su smještene oko pravokutnog centralnog parka, u kojem se nalazi kapelica, križ, kovačnica i mali ribnjak.

Kuće i spremišta žita su uređeni u stilu nazvanom “narodni barok”.
U ovom se selu dva puta u povijesti promijenio sastav stanovništva. Prvi put se to dogodilo u 16. stoljeću, kada je kuga usmrtila većinu Čeha koji su živjeli u selu. Prazno selo su zauzeli njemački doseljenici. Druga promjena stanovništva se dogodila nakon Drugog svjetskog rata, kada Nijemci iseljavaju iz sela, a vraćaju se Česi.

Selo Holašovice je od 1998. godine pod zaštitom UNESCO-a.
Jedan od mještana je svoju kuću pretvorio u mini muzej. Izložio je razne alate korištene u zadnjih 200 i više godina. Naravno, on je i vodič i priča samo češki. Ulaz se nešto sitno naplaćuje.
Dvorac Hluboka: jedan od najljepših dvoraca u Češkoj
Naš kratki road trip po Češkoj, završavamo obilaskom još jednog UNESCO-vog sitea u blizini. Kraljevski dvorac Hluboka nalazi se u mjestu Hluboka nad Vltavou. Prvi je dvorac ovdje izgrađen u drugoj polovici 13. stoljeća, a kroz vrijeme je više puta proširen i obnovljen. Obilazi se s vodičem, a ulaznice smo kupili na samom ulazu. Više o obilasku, cijenama i radnom vremenu, saznajte ovdje.
Evo priče kako je dvorac Hluboka dobio današnji izgled:
1838. godine bila je krunidba kraljice Viktorije u Velikoj Britaniji. Kao počasni gosti, na krunidbu su pozvani i princ Jan Adolf II. Schwarzenberg i njegova supruga, princeza Eleonora, tadašnji vlasnici dvorca Hluboka. U Velikoj Britaniji se princezi jako svidio kraljevski dvorac Windsor, pa je po uzoru na njega dvorac Hluboka rekonstruiran sredinom 19. stoljeća. Tada je uređen i okolni park.

Dvorac je nacionaliziran 1947. godine, a danas njim upravlja Nacionalni institut za spomenike.
Dvorac Hluboka ima 140 soba i 11 tornjeva!
Ovo mjesto trebaju posjetiti svi koji vole dvorce! Kao ni u dvorcu u Krumlovu, nije dozvoljeno slikanje unutarnjih prostorija. Brojne sobe su ukrašene raskošnim lusterima od Murano stakla, vitrajima, keramikom i slikama europskih majstora iz 16. i 18. stoljeća. Namještaj je velikim dijelom originalan i dobro je očuvan. Vidjeli smo i predivnu staru drvenu biblioteku. Obilazi se i dvorska kuhinja i privatne sobe posljednjih vlasnika Hluboke.

Dvorište dvorca.
S obilaskom dvorca Hluboka, završavamo naš road trip po Češkoj. Nastavljamo put prema Norveškoj i nakon oko tri sata vožnje stižemo do Dresdena.
Ako vas zanima što sve možete posjetiti u Pragu u jednom danu, klik ovdje!
Fotografije: Maja i Nikola