Luksemburg: posjetite kazamate i dvorac Vianden
U državi punog naziva Veliko Vojvodstvo Luksemburg, proveli smo jedan dan te posjetili dva zanimljiva mjesta. U glavnom smo gradu istražili kazamate prokopane u litici ispod tvrđave, nakon čega smo u 50 minuta udaljenom gradu obišli najveći dvorac u zemlji, dvorac Vianden. Vodimo vas u Luksemburg.
U Luksemburg dolazimo kasno navečer nakon obilaska francuske regije Alsace, a prije odlaska u Normandiju. Od grada Colmara nam je trebalo oko 3 sata vožnje. Putovali smo u vlastitom aranžmanu, osobnim autom. Smještaj za jednu noć uzeli smo u kampu pokraj glavnoga grada, koji se zove isto kao i država.
Ujutro krećemo u obilazak grada Luksemburga, u kojem sam ranije već bio i nije me nešto posebno oduševio, ali nije loš za provesti par sati. Odabrali smo ga zbog njegove lokacije, da nam “razbije” put autom od regije Alsace do Normandije.

Pogled na Pont Adolphe i park koji okružuje stari dio grada.

U Luksemburgu u lipnju noć pada iza 22:30.
Luksemburg: “Gibraltar sjevera”
U 10. stoljeću na uzvisini iznad današnjeg grada Luksemburga, grof Sigfried je sagradio tvrđavu. Bila je to jezgra oko koje se razvio grad. Danas su stari centar grada i njegove zidine pod zaštitom UNESCO-a, a zaštićeno je i podzemlje ispod tvrđave, tj. kazamati ukopani u samoj litici. Nazvani su “Bock Casemates”, a radi se o podzemnom obrambenom sustavu sastavljenom od kilometara i kilometara tunela i galerija.

Iz kazamata se kroz “prozore” u litici pruža jako lijep pogled na Luksemburg.
Wikipedija piše da je kazamat utvrđeni topnički položaj ili armirana struktura iz koje pucaju topovi, a izvorno je označavala nadsvođenu komoru u utvrdi.
Zbog impresivnih je utvrda Luksemburg dobio epitet “Gibraltar sjevera”.

Obišli smo neke od tunela za 8 eura po osobi.

Podzemne galerije prvobitno su isklesane u 17. stoljeću pod španjolskom vlašću, a kasnije su dva puta proširene.
Radno vrijeme i aktualne cijene ulaznica u kazamate provjerite ovdje.
Dvorac Vianden: najveći dvorac u Luksemburgu
Država Luksemburg poznata je po brojnim dvorcima, a mi smo odlučili obići najveći među njima: utvrđeni dvorac Vianden u istoimenom gradu. Nismo se razočarali, svakako preporuka da ga posjetite, ako vas put ovdje nanese. Od glavnog grada dvorac je udaljen 50-tak minuta autom.
Dvorac Vianden (Chateau De Vianden) slikovit je srednjovjekovni dvorac, građen u periodu između 11. i 14. stoljeća na temeljima stare rimske utvrde ili “castelluma”. Jedan je od najvećih utvrđenih dvoraca zapadno od rijeke Rajne. Dominira iznad grada Vianden: stoji na 310 mnv, dugačak je 90 metara, a gleda na rijeku Our oko 100 metara niže.

Dvorac Vianden je sve do početka 15. stoljeća bio sjedište utjecajnih grofova Viandena.

Grofovi Viandena su bili u bliskoj vezi s francuskom kraljevskom obitelji i njemačkim carskim dvorom.
U toplije doba godine do dvorca (tj. malo iznad dvorca) možete doći i sjedežnicom pa pri silasku pješice obići dvorac. Ova avantura nije za ljude koji ne vole visine. Više saznajte ovdje.
Zanimljivost: 1820. godine, za vrijeme vladavine nizozemskog kralja Williama I., dvorac Vianden je prodavan dio po dio. Kao rezultat toga s vremenom je postao ruševina, a ruševina je i ostao sve dok ga obitelj velikog vojvode od Luksemburga nije prebacila u državno vlasništvo 1977. godine.

Dvorac Vianden je obnovljen relativno nedavno, velikim projektom koji je trajao do 1990. godine.

Pogled na grad Vianden.

Ovaj je dvorac danas jedna od najvećih i najljepših feudalnih rezidencija romanike i gotike u Europi.

Rezidencijalni dio dvorca.

Dvorska kuhinja.
Radno vrijeme i cijene ulaznica u dvorac Vianden provjerite ovdje.
Nakon obilaska dvorca napuštamo Veliko Vojvodstvo Luksemburg i vraćamo se našem road tripu po Francuskoj. Nekoliko sati vožnje kroz predivnu prirodu, dijeli nas od Normandije.
Ako planirate putovanje u Luksemburg, trebate znati i da je ova zemlja jedna od 6 osnivača Europske Unije. Više o povijesti saznajte ovdje.
Fotografije: Maja i Nikola