Strasbourg, Ribeauville, Riquewihr i Colmar: autom po Francuskoj
U ljeto 2023. godine napravili smo veliki krug autom po Francuskoj. Prva regija koju smo posjetili bila je regija Alsace, a prvi posjećeni francuski grad bio je Strasbourg. Uz njega smo obišli i grad Colmar te dva predivna sela, Ribeauville i Riquewihr. U putopisu saznajte više o njima.
Smještaj u kampu s dabrovima
Naš road trip po Francuskoj trajao je tri tjedna, a putovali smo s dvoje djece i bakom. Prvi smještaj i to za dvije noći, uzeli smo u kampu u Strasbourgu. Cijena glamping šatora za pet osoba po noćenju je bila 60 eura. U kampu se nalazi i bazen, što se posebno svidjelo djeci.

Zanimljivost kampa je da je smješten u samom gradu i to uz rijeku u kojoj žive dabrovi, koji vole navratiti u kamp.
Strasbourg: što posjetiti u jednom danu?
Ujutro krećemo pješice iz kampa do centra Strasbourga, do kojeg nam je trebalo 20 minuta. U gradu smo proveli veći dio dana. Ovo je bio moj treći dolazak u Strasbourg, a grad me i dalje oduševljava kao prvi put.

Strasbourg je poznat po slikovitim ulicama uz koje se nižu raznobojne drveno-ciglene zgrade.

Srednjovjekovno središte grada i njegovi kanali koji vode do Rajne, pod zaštitom su UNESCO-a od 1988. godine.
Preko kanala vode brojni mostovi. Najpoznatija su tri mosta iz 13. stoljeća (Ponts Couverts), koja zajedno s četiri kule čine obrambenu građevinu. Mostovi i dalje nose naziv “natkriveni”, iako od 18. stoljeća na njima nema drvenog krova.

Ponts Couverts

Kvart Mala Francuska (Petite France) najfotografiraniji je dio grada.
Barrage Vauban jedan je od najpoznatijih mostova u gradu. Most je zapravio brana izgrađena u 17. stoljeću, koju je osmislio jedan vojni inženjer. Svrha joj je bila da u slučaju napada napravi poplavu i spriječi dolazak neprijateljske vojske na južnu stranu grada. Danas je na krovu mosta panoramska terasa, na koju se ne naplaćuje ulaz.

Barrage Vauban je dug 120 metara i ima 13 lukova. Foto: Pixabay
Katedrala u Strasbourgu
Katedrala u Strasbourgu (Notre-Dame de Strasbourg) vrlo je lijepa, ali nama nije bila ni blizu impresivna kao neke druge već posjećene katedrale. Zanimljiva je zbog astronomskog sata, čiji trenutni mehanizam datira iz 1842. godine. U njegovoj su izradi sudjelovali matematičari, tehničari, urari i razni umjetnici.

Glavna atrakcija sata su figure koje svakog dana u pola 12 “izlaze” iz sata.
Najstariji dijelovi katedrale datiraju iz 11. stoljeća, a 142 metra visok toranj izgrađen je u 15. stoljeću.
Popnite se na platformu na krovu katedrale!
Nemojte propustiti popeti se na platformu na krovu katedrale, pogled na Strasbourg (kao i pogled na toranj iz blizine) stvarno se isplati vidjeti. U prošlosti je platforma korištena kao protupožarni vidikovac. Na mjestu gdje je trebao biti izgrađen drugi toranj katedrale, nalazi se stražarska kuća. U njoj su dvije dizalice s kotačima iz 15. stoljeća, sustav koji se u prošlosti koristio za podizanje kamenja, kao i stari satni mehanizam. Cijene ulaznica u katedralu i radno vrijeme pogledajte ovdje.

Do gore vodi 330 spiralno postavljenih stepenica.

Pogled s katedrale. Prema zakonu niti jedna građevina u Strasbourgu ne smije biti viša od katedrale.
Najveći gradski trg preko dana je tržnica, nešto kao naš Dolac. Navečer izgleda puno bolje, kad s njega maknu štandove. Što se tiče restorana, Strasbourg je prilično skup grad. Hrana s pićem za jednu osobu bila je oko 30 eura. U restoranu Le Baeckeoffe d’Alsace, probali smo tradicionalno jelo ovoga kraja.
Šetnja kroz selo Ribeauville
Sljedeće jutro nakon doručka u spomenutom kampu sjedamo u auto, napuštamo Strasbourg i idemo u obilazak još par mjesta u regiji Alsace. Vinogradi su u ovoj regiji čest prizor jer je cijeli kraj jaka vinska regija u Francuskoj. Najprije obilazimo selo Ribeauville, koje je svakako vrijedno posjete. Zadržali smo se u njemu oko sat vremena, što je dovoljno za laganu šetnju kroz cijelo selo i sladoled “s nogu”.
Kuće centra sela izgrađene su u periodu između 15. i 18. stoljeća. U selu su brojni trgovi s fontanama, a oko sela pružaju se vinogradi. Ovdje saznajte više prijedloga što sve možete raditi.

Ovdje djeluju razni proizvođači vina, a neke je vinske podrume moguće posjetiti.

Oko sela se nalaze čak tri ruševne utvrde.
Riquewihr: možda i najljepše selo u Francuskoj
Sljedeće selo, Riquewihr, od prvog je udaljeno samo 10-tak minuta vožnje. Obzirom da za ovo selo kažu da je jedno od najljepših u Francuskoj, a i da iz njega imam fotografija kao iz 10x većeg Strasbourga, dobilo je svoj putopis.
Colmar, neslužbeni glavni grad vina u regiji Alsace
Colmar je najrazvikaniji grad regije Alsace, a mi smo ga obišli na kraju dana. Grad je svakako jako lijep i vrijedan posjete, ali da moram birati između njega, malih sela i Strasbourga, stavio bih ga kao zadnju opciju.

Colmar je manji od Strasbourga, a zajedničko im je da su im najljepše građevine smještene uz kanale i da oba imaju kvart Mala Venecija.
Zanimljivost: U Colmaru se rodio Frederic Auguste Bartholdi, kipar iz 19. stoljeća koji je dizajnirao Kip slobode.

Colmar je jedan od gradova s najmanje oborina u cijeloj Francuskoj.
Grad i okolica imaju posebnu mikroklimu s jako malo kiše, a puno sunca, što odgovara sortama grožđa koje ovdje rastu. Zato Colmar smatraju neslužbenim glavnim gradom vina u regiji Alsace.

Nešto između ručka i večere, predjelo tipično francusko.

Samostan u Colmaru
Nakon oko dva sata lutanja po Colmaru, posjetili smo lokalni muzej Musee Unterlinden. Ako mene pitate, slobodno ga preskočite i ne gubite vrijeme u njemu.
Oko 19 sati opraštamo se s regijom Alsace. Krećemo na tri sata dugu vožnju do Luksemburga, kojeg uzimamo kao pauzu na putu do francuske regije Normandije.
Fotografije: Maja i Nikola