Crkva na stijeni u Gruziji: put za raj
Zamislite da ste redovnik koji vjeruje da je najbliže Bogu u staroj crkvi na vrhu 40 metara visoke, okomite stijene. Vjetar puše, kiša pada, vi se penjete… Sunce prži, snijeg pada, vi se penjete… Metalne ljestve škripe. U svojoj vjeri svakodnevno zanemarujete strah od visine. Crkva na stijeni u Gruziji kao da je na putu za raj.
Mnogo prije gradnje crkve okomita stijena je smatrana svetim mjestom. Pogani su vjerovali da predstavlja boga plodnosti. U 4. stoljeću, u vrijeme dolaska kršćanstva na ovo područje, stijena je postala mjesto potpune izolacije i asketizma vjernika.

Fotografija: Andrew Milligan Sumo, flickr
Vinski podrum na vrhu stijene u Gruziji
Procjenjuje se da je crkva izgrađena oko 9. stoljeća. Svi mi možemo samo nagađati kako je izgledao prvi uspješan uspon na stijenu, kao i kako su ljudi gore donijeli materijal za gradnju. Crkva je napuštena u vrijeme invazije Osmanlija u 15. stoljeću. Nitko se stoljećima poslije nije uspio popeti do vrha stijene pa su se oko crkve i svega što se na stijeni nalazi počele stvarati legende.
Tek sredinom 20. stoljeća na vrh stijene uspjeva doći mala grupa istraživača.
U kompleksu uz crkvu su otkrili grobnice i tri odaje za pustinjake. Ali sve je iznenadilo otkriće malog vinskog podruma, koje je u pitanje dovelo pretpostavku asketizma kojim su živjeli svećenici…

Fotografija: Arian Zwegers, flickr
Život u osami na vrhu stijene
Na svijetu jedinstvena crkva leži na vrhu stijene u blizini gruzijskog sela Katskhi. Površina joj je malo veća od 150 kvadratnih metara. Obnovljena je početkom 21. stoljeća. Posljednji redovnik koji je živio u osami na vrhu stijene bio je otac Maksim. Njemu se potreba da živi u potpunoj izolaciji javila nakon što je izašao iz zatvora u 90-im godina 20. stoljeća. Održavao je crkvu punih 20 godina, sve do 2015. godine.
Znate li da je jedan pustinjak živio u špilji na Plitvičkim jezerima?

Fotografija: Andrew Milligan Sumo, flickr
Mnogi ovu stijenu nazivaju stup života. Ispod nje je izgrađen samostan i kapela, a uređuje se centar za posjetitelje i suvenirnica.
U samostanu žive redovnici koji se svaki dan odvaže na opasan 20 minutni uspon po metalnim ljestvama do stare crkve na vrhu stijene. Tvrde da ih molitva na tom svetom mjestu jako približava Bogu i da se zapravo penju po stepeništu koje vodi do raja. Hodočasnicima nije dozvoljen ulazak u samostan, kao ni penjanje ljestvama do crkve.

Fotografija: Andrew Milligan Sumo, flickr
Uspon do crkve nikada u povijesti nije bio dozvoljen ženama!
Hodočasnici se mogu popeti do prve razine, odmorišta na kojem mogu zapaliti svijeću i pomoliti se. Ovdje se nalazi križ za kojeg se procjenjuje da je uklesan u stijenu u 6. stoljeću, a to ga čini jednim od nastarijih kršćanskih simbola na svijetu.

Fotografija: Andrew Milligan Sumo, flickr
Kako doći do crkve na stijeni?
Gruzija je zemlja na granici Europe i Azije. Crkva na stijeni se smjestila oko 200 kilometara zapadno od Tbilisija, glavnog grada Gruzije.
Ovim dijelom zemlje ne voze vlakovi. Najlakše je doći autobusom iz Tbilisija do malog rudarskog grada Chiature. Vožnja busom traje oko tri i pol sata. Iz Chiature treba taksijem prijeći 10-ak kilometara do sela Katskhi. Slijedi 20 minuta duga šetnja za vrijeme koje će vam se, u idiličnom gruzijskom krajoliku, prikazati ogromna stijena s crkvom na vrhu.