Što trebate znati kad putujete u Tunis?
Malo poslije 23 sata sletjeli smo na aerodrom u blizini Tunisa. Čim smo izašli iz aviona zapuhnuo nas je topli miris mora i palmi, nešto prekrasno, pa mi smo u Africi!! Dočekalo nas je puno vodiča koji usmjeravaju putnike u busove ovisno o mjestu u koje idu. Naše je odredište Hammamet.
Problem velikog broja turista koji su došli u Tunis su razne crijevne viroze. Vodu u Tunisu Europljanima nije preporučljivo piti. Kupuje se na recepciji hotela ili u trgovini, gdje je puno jeftinija. Na recepciji se dobije voda u staklenoj boci koju vam odmah i otvore. Preporuka je oguliti voće prije jela.




Hotel u Hammametu
Uz povremena zaustavljanja i iskrcaj putnika u hotel smo stigli oko pola 5 ujutro. Našu je prtljagu odmah zgrabio mlađi zaposlenik hotela i trčeći ju odnio do sobe! To je baš bilo smiješno, jer smo morali udariti tempo za njim koji je nosio naše kofere, a sve zato jer se njima daju napojnice pa im je cilj odnijeti u sobe torbe što većeg broja turista. S ugodnim iznenađenjem smo ustanovili da nas je u sobi dočekala zdjela s raznim tropskim voćem i boca vode, kao poklon mladencima na bračnom putovanju!
Hotelu pripada prekrasan veliki vrt prepun palmi i brojnog neobičnog cvijeća. Naša je soba u prizemlju i ima veliku terasu koja gleda na vrt. Mogli smo s nje brati smokve!
Spremačica svako jutro promijeni ručnike i napravi krevet te ga ukrasi umjetničkom kreacijom od posteljine. Običaj je da se spremačici svako jutro na krevetu ostavi napojnica. Novac koji se u sobi nalazi na nekom drugom mjestu, osim na krevetu, neće dirati. Ako odlučite dati veću napojnicu od jedan dinar, onda i sve ostale dane morate dati tu veću napojnicu. Ako date manje spremačica onda neće htjeti spremiti sobu! Tako da, ako ste baš zadovoljni sa spremačicom, dajte veću napojnicu pred kraj puta ili zadnji dan!
Doručak i večera su švedski stol, odnosno stolovi na kojima se može naći svega za svačiji ukus. Voće je obavezan sastojak svih obroka i to u ogromnim količinama. U Tunis nemojte ići s ciljem da tamo smršavite, bilo bi šteta!
Pješčana plaža i “galebovi”
Svaki hotel ima svoju plažu, plaža se zaključava navečer i čuvar ju čuva. Plaža je prekrasna, dugačka, od jako sitnog pijeska. U moru nema algi, sve je jako čisto i održavano. Za cijenu ležaljki na plaži, kao i svega drugog u Tunisu, može se dogovoriti, odnosno cjenkati. Na plaži postoje brojni sadržaji za turiste, od leta padobranom dok te vuče gliser, razni gumenjaci na kojima sjediš dok te vuku morem, turistički obilazak hammametskog zaljeva gusarskim brodom, skuteri, sve do jahanja na konju ili čak na devi!





Na plaži smo vidjeli samo nekoliko lokalnih obitelji, žena je skroz obučena, ali doslovno od glave do pete, a tata i sin u kupaćim gaćicama. Mlađe generacije su modernije pa se mogu vidjeti i lokalne cure u bikiniju. A lokalni dečki su pravi tamnoputi “galebovi” koji obilaze turistkinje ljepšeg spola! I to vrlo izravno i bez okolišanja.
Klima u Tunisu je prilično ugodna, jako su visoke dnevne temperature, ali se one zbog niske vlage zraka dobro podnose. Ali pazite, jako se brzo može izgorjeti na suncu! I naravno, treba piti puno vode dok si vani. Obavezna je upotreba kreme s visokim zaštitnim faktorom jer sunce prži, a preporučljiv je i šešir i sunčane naravno.

Fora kafić blizu hotela
Vožnja taksijem
Kako nas je vodič savjetovao, u taksiju se treba pretvarati da znate smjer koji je najkraći, jer će vas inače taksist provesti duplo dužim putem od potrebnoga! Zahtjevajte da upali taksimetar. Taksisti često nudi prijevoz i sami ponude cijenu koja je često puno veća od stvarne.
Vožnja je bila stravična, svi voze bez pravila, svi trube, prestrojavaju se bez propisa… Slično smo iskustvo s vožnjom taksijem imali u Napulju!
Medina u Hammametu
Centar Hammameta je prepun života. Mladi, uglavnom muški, sjede vani i druže se. U kafićima nema lokalnih žena. Po svuda su šarene lampice i zastavice. Promet u centru je prekaotičan, cesta se jedva može prijeći od brojnih auta. Daleko u zaljevu nalazi se naš hotel, do kojeg bi se moglo stići i pješke, plažom. Doduše teško je procjeniti koliko bi ta šetnja trajala!




Kraj samog mora nalazi se medina, kamenim zidovima ograđen stari grad u kojem se nalazi tržnica suvenirima. Kada se uđe u medinu sa svih te strana prodavači raznih tuniskih suvenira doslovno uvlače u svoje trgovine i obećavaju baš za tebe najpovoljniju cijenu i najkvalitetniju robu. Dok prolaziš između njih samo dovikuju “Kroejša”, “Serbija”, “Slovenia” i naravno kad pogode odakle si odmah znaju i neke najvažnije fraze na tvom jeziku.
Mi smo prvi dan u svom tom metežu bili jako pogubljeni. Srećom nas je vodič savjetovao da prvih par dana ništa ne kupujemo dok se ne uhodamo. Malo smo se pokušali cjenkati, ali vrlo neuspješno pa smo brzo odustali. Taj sav metež nije mjesto za ljude kratkih živaca, brzo bi mogli planuti zbog brojnih pokušaja uvlačenja u trgovine.
Tradicionalni cvijet u Tunisu je jasmin, bijeli cvijet prekrasnog mirisa, kojeg muškarci beru preko dana i vežu u male guste kitice, a dječaci ih navečer prodaju turistima. Paziti da, ako niste zainteresirani za kupnju, ne uzmete cvijet u ruku. Ako ga uzmete u ruku od vas će očekivati da ga i platite. Znate li koji cvijet simbolizira jugoistočnu Istru? Brnistra.
Alkohol i nargila
Kafić kojeg morate posjetiti ako želite osjetiti pravi arapski duh nalazi se na morskoj strani medine. Prekrasno je ukrašen brojnim šarenim ćilimima, jastucima, velikim amforama, a sam kafić je skroz kameni. Sjedi se na kamenim klupama ili na ćilimu na podu, po izboru, naravno sve s pogledom na more. Ovdje su hit sokovi od svježe iscjeđenog voća, alkohola nema. Mi smo pili jako gusti sok (smoothie) od jagode.
Kafić je prepun lokalnih muškaraca koji piju kavu i puše nargilu, obučeni u tradicionalne dželabe. Alkohol je moguće kupiti u hotelu i u nekim kafićima.
Naručite nargilu. To je poseban uređaj za pušenje duhana s aromom raznog voća, mi smo uzeli s aromom jabuke. Dim prolazi kroz vodeni filter na dnu posude, a uvlači se kroz dugačku cijev. U slučaju da ne dobijete, obavezno tražite plastični nastavak za cijev koja se stavi u usta, jer bojni lokalni stanovnici puše bez tog nastavka.
Oko 23 sata nas je desetak taksista odbilo voziti do hotela jer je dosta izvan centra. Na noćnu se tarifu nitko ne obazire. U svim taksijima taksimetri su bili ugašeni i nema šanse da ih upale. Ako zahtjevaš po noći da upali taksimetar, taksist će se jednostavno odvesti do sljedećih turista koji trebaju prijevoz! Tako da smo pristali na cifru koju je jedan taksist tražio, ipak nas je četvero pa ćemo podijeliti trošak!
Sutra idemo na izlet u Tunis.