Obilazak Rovinja: šetnja po gradu razglednici
Koje je vaše mjesto u koje se vraćate, barem da samo jedno popodne u godini njim prošetate? Za mene je to mjesto Rovinj. Šareni gradić u Istri, u svakom trenutku čini da se osjećate kao u razglednici. Šetnja po Rovinju čarobna je u svako godišnje doba, i dok je grad pun turista ljeti i dok je van sezone prilično prazan, kao da cijeli pripada upravo vama…
Jeste li nekada u jesen pojeli pečene kestene u Rovinju? Možda u njemu dočekali Novu godinu u podne??? Ili se spustili do one male špilje na plaži ispod crkve svete Eufemije, a da u njoj nema ljudi?

2022. godinu smo ispratili dočekom u podne, uz puštanje balona u zrak u Rovinju.
Obilazak Rovinja izvan sezone
Zanimljivost: Slikoviti poluotok na kojem se smjestio Rovinj, u prošlosti je bio otok. Na tom se otoku razvilo naselje još u 3. stoljeću. 1763. godine zatrpan je uski morski kanal i stvoren je poluotok.
U 7. stoljeću su izgrađeni bedemi oko grada, koji su kasnije ojačani kulama. Jednu od kula iz 12. stoljeća možete vidjeti na glavnom gradskom trgu. Danas je na kuli gradski sat, a ispod njega grad nadgleda krilati lav, simbol Mletačke Republike. Lava možete vidjeti gore, na slici s balonima.

Ispod kule se u prošlosti nalazio zatvor.
Šetnja po Rovinju
Kroz stare gradske bedeme u grad se ulazilo kroz sedam gradskih vrata, od kojih su sačuvana troja. Na mjestu glavnih gradskih vrata danas se nalazi Balbijev luk. Vrata su srušena u 17. stoljeću, a na njihovom je mjestu izgrađen luk, nazvan po načelniku koji ga je dao izgraditi.

S jedne strane Balbijevog luka potražite isklesanu glavu Turčina, a s druge strane glavu Mlečanina.
Kada prođete kroz luk, lijevo ćete vidjeti Gradsku palaču, čiji su najstariji dijelovi izgrađeni početkom 14. stoljeća. Danas iz nje vlada gradonačelnik i gradska uprava Rovinja.
Kreće labirint uskih kamenih ulica, koje preko malih trgova vijugaju prema gore, do vrha poluotoka na kojem se nalazi crkva svete Eufemije. Najpoznatija je kamena ulica Grisia, u kojoj brojni umjetnici izlažu i prodaju svoja djela. Tu je i bezbroj suvenirnica, a samo neke rade izvan sezone.
Ljeti se kamenim uličicama kreću rijeke turista, suvenirnice imaju širom otvorena vrata, a kafići i restorani su uvijek puni ljudi, unatoč višim cijenama. Ali prazan vam grad izvan sezone pruža priliku da njim lutate, tražite razne detalje kao na primjer brojne zanimljive dimnjake (!), proučavate arhitekturu, gledate šarenilo visokih i uskih kućica.
U jesen i zimu možete pustiti djecu da trče i skreću u koju god slikovitu uličicu žele, a vi ih pratite… Gužvi nema, a vaši mali vodiči će vam pružiti jedinstven obilazak Rovinja.
1963. godine stari dio Rovinja je proglašen spomenikom kulture.
Zalasci sunca u Rovinju
Stijene ispod starog grada, najljepše su mjesto za gledanje zalaska sunca. Ljeti se ovdje svaki dan okupi bezbroj ljudi, koji žele uživati u zadnjima zrakama sunca, a nevjerojatne boje sačuvati na fotografijama. U jesen je ovdje puno manje ljudi, ali su zalasci često jednako spektakularni. Ponesite si neko piće, sjednite na stijene i uživajte u trenutku.
Rovinj je jedan od najromantičnijih gradova, a obilazak Rovinja “začinite” barem jednim zalaskom sunca.

Zalasci su divni sa svih strana poluotoka.
Čuvaj se rovinjskih galebova!
Glavno pravilo: galebove se ne smije hraniti! Ako ih se hrani, postaju preodvažni i zahtijevaju ljudsku hranu kad ju vide. Lakše im je to, nego loviti ribu.
U Rovinju smo dva puta imali bliski susret s galebovima. Jednom su nam dva velika primjerka ušla kroz prozor u hotelsku sobu i raskopala torbe u potrazi za hranom. Nije bilo lako izbaciti ih van iz sobe jer su se ponašali kao da su često u njoj. Drugi put mi je galeb iz ruke oteo (ni više ni manje nego) pitu sa špinatom! Pri tom me ogrebao po cijeloj dužini podlaktice, a metar ispred mene su ga napali drugi galebovi i počela je opća tučnjava za moj burek… Srećom, taj put nisam bila s djecom.
Prodavačica u pekari je komentirala da se u Rovinju hrana jede samo na natkrivenom mjestu. Pogledajte malo bolje krovove kuća u blizini pekara. Velika je šansa da sa svakog krova vreba barem jedan galeb…

Proučite i plakate koji objašnjavaju zašto je hranjanje galebova zabranjeno!
Crkva svete Eufemije u Rovinju
Obilazak Rovinja ne može proći bez odlaska u crkvu svete Eufemije. Znate li priču o ovoj svetici? Živjela je u 3. stoljeću u blizini Carigrada. Bila je kršćanka, a zbog svoje je vjere zarobljena, mučena i bačena lavovima 304. godine. Njeno tijelo su kršćani sačuvali i prenijeli u Carigrad, u kojem je njoj u čast car Konstantin dao podići crkvu.
Narodna predaja kaže da je jedne olujne noći sarkofag nestao iz Carigrada. 800. godine se pojavio na rovinjskoj obali. Stanovnici grada su ovo smatrali čudom te su svetu Eufemiju počeli štovati kao zaštitnicu grada.

Možete ući u crkvu do mramornog sarkofaga u kojem se nalaze kosti svetice.
Sarkofag su htjeli vidjeti brojni hodočasnici iz Rovinja i drugih mjesta u Istri pa se javila potreba za većom crkvom. Gradnja nove crkve je započela u 10. stoljeću, na mjestu male crkve svetog Jurja.
S dogradnjom i izmjenama kroz stoljeća, stvorena je 51 metar duga crkva. Crkva svete Eufemije je do danas najveći spomenik u gradu.

Crkva svete Eufemije u Rovinju.

Zvonik crkve dominira nad poluotokom, a na njegov se vrh možete popeti.
U ljetnim mjesecima oko poluotoka možete ploviti u tradicijskoj barci, batani.
Popnite se na vrh zvonika u Rovinju!
Crkveni je zvonik izgrađen u 17. stoljeću i sa 62 metra visine, jedan je od najviših u cijeloj Istri. Pogled s njegovog vrha je teško nadmašiv, ali ako se bojite visine preskočite ovaj uspon! U siječnju 2023. godine, ulaznica za zvonik se naplaćivala 4 eura. U zvonik ulazite kroz crkvu.

Stepenice u zvoniku su nekima bile strašne…

Pogled s vrha zvonika.

Na vrhu zvonika stoji bakreni kip svete Eufemije. Visok je 4,70 m i okreće se oko svoje osi upravljan vjetrom.
Da zaključimo rovinjsku čaroliju:
Rovinj kao brod plovi morem, valovi se razbijaju o njegove stijene, a sveta Eufemija kao prava zaštitnica grada, sigurno njim kormilari s vrha zvonika.
Idemo dalje: Što kažete na izlet iz hrvatske Istre u slovensku Istru? Vodimo vas u šarmantni gradić Piran.