Obilazak Cadiza, grada tornjeva u Andaluziji
Idemo u obilazak Cadiza, grada koji morate posjetiti pri putovanju u Andaluziju! Za Cadiz se vjeruje da je najstariji kontinuirano naseljeni grad u cijeloj jugozapadnoj Europi. Osnovali su ga Feničani prije 3000 godina. Dali su mu ime Gadir, što znači “grad opasan zidinama”. Smjestio se na vrhu dugog poluotoka, koji je na nekim mjestima jedva nešto širi od autoceste. Poluotok omeđuje veliku i dobro zaštićenu prirodnu luku.
Obilazak Cadiza
Starim dijelom grada dominiraju kamene i ciglene zgrade, zbijene oko uskih kamenih uličica. Pravi je užitak šetati po ovim ulicama, istraživati i pokušati se izgubiti. Zgrade u centru imaju najviše četiri kata.
Kamen koji oblaže kuće je izvađen s dna mora te i dalje ima na sebi okamenjene školjke.
Grad ima bogatu pomorsku tradiciju te su i danas vidljivi brojni dokazi stoljetnih prekooceanskih putovanja. Bivše palače bogatih trgovaca, danas apartmani, malo su se promijenile kroz stoljeća. Najljepše palače obojane u ružičastu, krem i žutu boju, smještene su na glavnom gradskom trgu, San Antoniu. Uz njih je crkva iz 18. stoljeća, čija fasada podsjeća na južnoamerički stil, uvezen, prilagođen i nadograđen andaluzijskim.
Vile i palače imaju balkone sa željeznim ogradama izbočenima prema van, kako dame u krinolinama ne bi imale problema dok sa svojih balkona promatraju prolaznike. Taj je, u 19. stoljeću popularan stil gradnje, uvezen iz Havane.

Na trgovima i u parkovima rastu palme i drveće, koje je doveženo iz španjolskih kolonija.
Toranj Torre Tavira
Najbolji pogled na grad se pruža s 45 metara visokog tornja Torre Tavira, koji je nekada bio najviša točka u gradu. Uspon na toranj je prilično strm, ali pogled s njegovog vrha višestruko nagrađuje uloženi napor.
Jedan je od 160 tornjeva koje su koristili lokalci i trgovci, kako bi na vrijeme uočili nadolazeće neprijatelje i pazili svoje brodove. Danas je u Cadizu preostalo 126 tornjeva. Na vrhu tornja Torre Tavira nalazi se jedna od poznatijih europskih camera obscura. Radi se o prostoriji bez prozora, na čijem se stropu nalazi sustav leća i ogledala. Zadatak im je da usmjere živu sliku iz raznih dijelova grada i projiciraju ju na ogromni stol u obliku tanjura na sredini prostorije.
Zabavite se promatrajući na površini stola malene ljude i automobile, koji se upravo kreću u promatranom dijelu grada ili veš koji se negdje daleko upravo ljulja na vjetru…
Gradom su kroz povijest vladali Kartažani, Rimljani i Vizigoti. Vizigoti su ga prilično uništili. Neki su dijelovi južne Španjolske ostali pod maurskim utjecajem još sljedeća dva stoljeća.
Cadiz je jedini španjolski grad koji se obranio od Napoleonove invazije u 19. stoljeću. Tada je postao glavni grad Španjolske i tu je čast zadržao kratak period, od 1810. do 1812. godine.
U gradskom muzeju Cadiza kriju se brojni predmeti vezani uz burnu gradsku prošlost i brojne osvajače grada. Mogu se vidjeti i kameni sarkofazi Feničana stari 3000 godina. Danas Španjolci pozdravljaju okupatore i dočekuju ih širom raširenih ruku. Turiste, naravno. 🙂
Idemo sada u Granadu: Saznajte sve detalje o obilasku palače Alhambre!