Obilazak Alhambre: sve što trebate znati!
Alhambra je najočuvanija i najslavnija islamska srednjovjekovna palača. Smjestila se kao kruna na brežuljku iznad Granade, a iz nje su vladali brojni maurski kraljevi. Ako planirate u obilazak Alhambre, u putopisu saznajte sve što trebate znati: od kupovine ulaznica, dolaska do Alhambre, obilaska, a kao bonus i par zanimljivosti!
U svibnju 2022. godine, “uhvatile” smo jeftin let iz Zagreba za Malagu. Jedan dan smo iz Malage javnim prijevozom otišle na izlet u Granadu pa obišle Alhambru.
Granada je grad u španjolskoj pokrajini Andaluziji. Smjestila se na brežuljcima u podnožju Sierra Nevade, na sat vremena vožnje od obale Sredozemnog mora. Ovaj je grad bio posljednje uporište islamske vlasti u Španjolskoj i središte kalifata sve do 1492. godine, kada su ga osvojili katolički redovnici. Velika i jaka dinastija Nasrid, posljednja je maurska dinastija koja je vladala Španjolskom.
Postoji jako malo podataka o gradnji Alhambre, troškovima gradnje i životu koji se za vrijeme dinastije Nasrid odvijao unutar njenih zidina.
Izlet iz Malage u Granadu
Iz Malage smo u Granadu putovale busom. Dužina vožnje varira ovisno o liniji, od 1,5 do 2 sata. Karte za bus smo kupile online preko ove stranice, na kojoj možete vidjeti cijene i raspored polazaka. Dobit ćete popust na povratne karte, ako vas ide više. U Malagi se autobusni i željeznički kolodvor nalaze jedan kraj drugoga.
Autobus nas je u Granadi ostavio na autobusnom kolodvoru. Uzele smo gradski bus broj 33, do centra grada. Cijena jedne vožnje javnim prijevozom u Granadi je bila 1,40 eura. Iz centra Granade, s trga Plaza Isabel La Catolica, do Alhambre vozi crveni mini bus. Zove se Alhambra bus, linija C30, a kreće svakih 10-tak minuta. Cijene vožnje provjerite ovdje. Do Alhambre se može i taksijem, cijena je fiksna i bila je 7 eura.
Mi smo iz centra Granade do Alhambre stigle pješice, za oko 25 minuta. Iskoristile smo priliku pa prošetale ulicom Paseo de los Tristes (Promenadom tužnih), službenog naziva Paseo del Padre Manjon. Ova ulica ima zanimljivu priču vezanu uz 19. stoljeće, kada je bila glavni put do groblja. Kako iza nje kreće uspon, ljudi bi se s pokojnikom ovdje opraštali. Nije im se dalo penjati do groblja… Od tuda dolazi njen neslužbeni naziv Promenada tužnih, a danas se ova ulica smatra jednom od najromantičnijih ulica u Granadi. Prepuna je tapas barova i iz nje se pruža super pogled na Alhambru.
Ulaznice za Alhambru
Obilazak Alhambre je nužno isplanirati ranije. U sezoni se zna dogoditi da je prva slobodna ulaznica tek za mjesec dana. Djeca mlađa od 12 godina ne plaćaju ulaz, ali moraju imati svoje besplatne ulaznice. Ulaznice za Alhambru kupujete ovdje. U svibnju 2022. godine, cijena ulaznice je s taksama bila 14,85 eura za odraslu osobu.
Alhambra je jedan od najposjećnijih kulturnih odredišta Europe. Svakodnevno ju okupiraju nebrojeni turisti, zbog čega postoje ograničenja u broju turista koji se puštaju u palaču.

Na kraju lipnja 2022. godine, ulaznica za Alhambru se mogla kupiti tek za kraj srpnja!
Pri kupovini karte, vodite računa da se u palaču Nasrid može ući samo u vrijeme koje vam piše na ulaznici. To ste vrijeme sami odabrali pri kupovini. U redu za ulaz se čeka oko pola sata. Druge dijelove Alhambre možete obići bilo kad u danu, ljeti od 8:30 do 20 sati, a zimi od 8:30 do 18 sati.

Kako bi stigli na vrijeme ući u palaču Nasrid, u Alhambri morate biti barem sat vremena prije termina ulaska.
Obilazak Alhambre
Alhambra je građena u 13. i 14. stoljeću. Gledana iz Granade, izgleda kao golema tvrđava svijetlih zidova od pečene crvene opeke. Ime joj potječe od arapskog naziva i znači Crveni dvorac. Mi smo uzele ulaznice nazvane “Alhambra general” i s njima obišle sve, osim Karlove palače. Na ulazu u svaki dio Alhambre su kontrolirali naše osobne iskaznice i ulaznice. Za obilazak Alhambre treba vam minimalno tri sata, ali nemojte se iznenaditi ako ostanete satima duže. Alhambru nije moguće obići s bebom u kolicima, nego će vam na ulazu dati nosiljku za bebu.
Preporuka je uzeti audiovodič jer inače nećete znati što gledate. Moguće ga je i “skinuti” na mobitele (više ovdje). Nigdje nema ploče s objašnjenjem što se gleda, napisani su samo nazivi soba.
U kompleksu se nalazi nekoliko automata s pićima, sendvičima i grickalicama. Tu je naravno i suvenirnica i neki mali kiosk s pićem i kavom. Sladoled je bio oko 3 eura, mala konzerva piva oko 2 eura. WC je super veliki. Najbliži je restoran pred samim ulazom u Alhambru i terasa mu je bila prepuna ljudi.

Nevjerojatna je količina detalja gdje god pogledate!
Najspektakularnija stvar u Alhambri je način na koji je sagrađena. Palača je u potpunosti prilagođena vrućem podneblju u kojem se nalazi. Doslovno “lovi” i najmanji povjetarac sa Sierra Nevade, pušta ga u svoje prostorije i tako ih rashlađuje. Unatoč visokoj temperaturi, u Alhambri je bilo prilično ugodno.
Najpoznatiji dio Alhambre: Lavlje dvorište
Ideja kod gradnje Alhambre je da ona predstavi raj na zemlji, gdje se iz građevina ulazi u prekrasna dvorišta. Podijeljena je na tri osnovna dijela, tvrđavu Alcazabu sagrađenu u vojne svrhe, medinu i palače. Cijeli kompleks funkcionira kao pravi mali grad. Tu su i džamije, kupatila, odaje za sluge, štale, radionice i brojni drugi prostori.
Najslavniji dio Alhambre je Lavlje dvorište, Platio de los Leones.
U sredini dvorišta je mramorna fontana okružena lavovima isklesanima od kamena. Od fontane na četiri strane svijeta odlaze kanali pa ulaze u prostorije palače. Okolo se nalaze čak 124 tanka stupa, od mramora, bjelokosti i cedra.

Na žalost, zabranjen je pristup u središnji dio dvorišta.
Raskošna arhitektura Alhambre
Palače su sagrađene od cigle, a u njima se nalaze raskošno ukrašeni mramorni stupovi i podovi. Najljepši ukrasi se mogu vidjeti u stalaktit stropovima u predvorju sobe dviju sestara (Sala de las dos Hermanas).
Zanimljivost: Prilikom renoviranja palača kroz vrijeme, dodani su natpisi na pseudoarapskom, nerazumljivom arapskom pismu napravljenom da oponaša arapski tekst. Među raskošnim ukrasima nalaze se i stihovi iz Kurana te imena sultana.

Ovakav način ukrašavanja svodova, naziva se muqarnas arhitektura.
Zašto Alhambra u Granadi nije srušena???
U posljednjoj fazi gradnje, kada su kršćani došli na vlast, sagrađena je palača za Karla V. i crkva svete Marije. Crkva je izgrađena na prethodnoj džamiji. Karlo V. je kao Sveti Rimski Car vladao Austrijom i Mađarskom, dok se u Španjolskoj kratko zadržavao.
Alhambra je nakon kršćanskog preuzimanja srećom ostala neoštećena. Kršćani su ju sačuvali kako bi simbolizirala slom islamskog kraljevstva.

Karlova palača u Alhambri, foto: Pixabay
Obilazak vrtova Alhambre
Moguće je kupiti ulaznicu s kojom obilazite samo vrtove Alhambre. U njima se nalaze brojna stabala mirte i naranče, cvijeće, fontane, bazeni, jezerca i kanalići s tekućom vodom. Voda je tu da djeluje kao zrcalo i pridonosi osjećaju mira i prozračnosti.

Vrtovi u kojima su se odmarali kraljevi…