Sveti Petar u Šumi: skroz drugačije istarsko mjesto
Koliko često promjenite plan putovanja i posjetite mjesto koje niste u tom trenutku mislili? Mi smo, istražujući priču o istarskom vampiru u selu Kringa, vidjeli putokaz za Sveti Petar u Šumi. Mojih dvoje školaraca su odmah htjeli tamo ići, zbog vrlo jedinstvenog razloga: To je jedno od mjesta koje se u školi često spominje kada se uči o velikom i malom slovu… Odluka je pala, idemo makadamskom stazom oko brda, kroz šarenu jesensku šumu i idilične krajolike centralne Istre u Sveti Petar u Šumi.
Uz to što svi školarci Hrvatske na samom početku školovanja saznaju za ovo malo mjesto, znate li da je Sveti Petar u Šumi ponosni vlasnik velikog i jedinstvenog samostana? Krenite s nama u obilazak!
Sveti Petar u Šumi
Dobro došli u Sveti Petar u Šumi, ni malo tipično istarsko naselje. Zapravo bi se moglo reći da uopće nema obilježja istarskih naselja! Dok su druga mala mjesta u centralnoj Istri većinom građena oko crkve na vrhu brežuljka, kod Svetog Petra u Šumi malo je drugačija priča. Kuće su ovdje kroz dug vremenski period građene raštrkano uz polja i vinograde i što dalje od crkve, sve to kako bi svećenici u samostanu imali mir.
Benediktinski samostan se spominje od 1174. godine, a vjerojatno je i stariji. U 15. stoljeću car Fridrih III. predao je samostan i crkvu na upravljanje pavlinima, braći reda sv. Pavla.
Najraskošnija crkva u Istri
U samom središtu mjesta, velikim trgom dominiraju crkva, njen zvonik visok 33,5 metra i samostan. Prema njima gleda kafić, a s druge strane slabo prometne ceste nalazi se malo dječje igralište i parking. Crkva sv. Petra i Pavla je dovršena je 1755. godine.

Ulaz u crkvu
Kada zakoračite u crkvu primjetit ćete da ste skroz krivo obučeni, jer kao da ste se vratili u vrijeme baroka i zaboravili obući krinolinu… Nalazite se u jednoj od najraskošnije uređenih crkvi u Istri. Gdje god da pogledate vidite bogatstvo detalja i boja, od oltara, orgulja, rezbarija u drvetu, stupova do pozlaćenih zidinih tapeta, brojnih slika i ikona.
Pavlini su zaslužni za izgled ove crkve. Jedan od njih, Pavao Riedl, izradio je sve oltare, kao i kućište orgulja, propovjedaonicu i kipove na pročelju crkve.

Orgulje u crkvi
Hodočašće u Sveti Petar u Šumi: slika koja je plakala
Jedan drugi pavlin, nepoznati slikar, izradio je sliku koja je danas glavni razlog hodočašća u ovu crkvu.
Na glavom oltaru možete vidjeti čudesnu sliku Majke Božje Čenstohovske, koja je po izjavama brojnih svjedoka plakala na Badnjak 1721. godine. Nekoliko godina nakon toga su se događala čudotvorna ozdravljenja ljudi.
Slika nosi ovo ime jer je izrađena po uzoru na sliku iz najvećeg poljskog marijanskog svetišta.
Samostan u srcu Istre s prekrasnim klaustrom
Kada putujete na primjer u Lisabon, sigurno nećete propustiti posjetiti klaustar samostana svetog Jeronima… Ako možete u Portugalu posjećivati samostane, možete to i u centralnoj Istri! I to besplatno. 🙂
Klaustar samostana u Svetom Petru u Šumi, sigurno će vas iznenaditi svojim izgledom. U sredini se nalazi bunar, a stupovi i lukovi se nižu u prizemlju i na katu. Kada su pavlini dobili samostan na upravljanje, odlučili su preurediti klaustar tako da su u prizemlju postavili nove stupove, a stare premjestili na prvi kat.
Samostan je u 17. stoljeću bio spaljen i djelomično srušen pa obnovljen. 1783. godine car Josip II. je ukinuo crkvene redove te samostan postaje državno dobro. Zbog neodržavanja počinje propadati. 210 godina kasnije, 1993. godine pavlini ponovno preuzimaju upravljanje crkvom i samostanom, te njima upravljaju i danas.
Sveti Petar u Šumi je udaljen 11 kilometara ili 15 minuta vožnje od Pazina. Kada se nađete u centralnoj Istri, posjetite njegovu crkvu i samostan, sigurna sam da ćete biti iznenađeni otkrićem. 🙂