Znate li kako su Sveta tijela stigla u Vodnjan?
Neki ljudi vode toliko uzbudljive živote, da njima mijenjaju sudbine cijelih gradova. Jedan od njih je venecijanski slikar Gaetano Grezler, koji je 1818. godine život u Veneciji zamijenio Vodnjanom. Selidba ovog svestranog čovjeka nikako nije bila obična, jer je sa sobom u Vodnjan donio nadaleko poznato i cijenjeno venecijansko sakralno blago, a njim obogatio vodnjansku baziliku sv. Blaža. Ako do sada niste čuli za “mumije iz Vodnjana“, tj. neraspadnuta Sveta tijela koja su u Grezlerovom jedrenjaku stigla u Vodnjan, ova je priča za vas.
Grezler vjerojatno nikada nije ni pomislio da će njegov “miraz” u budućnosti značiti prekretnicu turističkog razvoja Vodnjana. Upravo njegova Zbirka sakralne umjetnosti i čudotvornih moći relikvija, danas u Vodnjan privlači sve veći broj vjernika, turista, znatiželjnika i stručnjaka.

Bazilika svetog Blaža u Vodnjanu. Fotografija: TZ grada Vodnjana
Tko je bio Gaetano Grezler?
Talijanski akademski slikar, profesor, član Carske kraljevske Akademije lijepih umjetnosti u Veneciji i strastveni kolekcionar, neke su od titula koje je nosio Gaetano Grezler. Čak mu se i prezime spominje u više varijanti: Gressler, Gresler, Greyzler, Graisler.
Grezlerov su život obilježila tri grada, Verona, Venecija i Vodnjan. U prvom je gradu rođen 1764. godine, u drugom je živio i stvarao te mu se pred kraj života vratio, a u maleni Vodnjan dovela ga je nevjerojatna životna odluka, koja je zauvijek promijenila povijesno lice istarskog gradića.

Venecija. Fotografija: Pixabay
Gaetano Grezler je bio vješt slikar, sklon monumentalnim formama i dekorativnosti, a u Veneciji je najuspješnije radio kao portretist. Kada je počeo gubiti naručitelje slika, prepoznao je kolekcionarstvo kao priliku za stjecanje novca.
Predaja kaže da je Grezler od nekog vojnika, također kolekcionara, otkupio Sveta tijela, mnoštvo relikvija i umjetničkih djela. Čuvao ih je u palači Lezze alla Misericordia. Zbirku je obogaćivao predmetima iz ukinutih crkvi i samostana, donacijama, lukavstvima ili novcem, od državne imovine, časnih sestara, sakristana, svećenika, fratara i ostalih. Zasigurno bi bilo zanimljivo znati koliko je avantura proživio Gaetano Grezler, dok nije stvorio svoju impresivnu kolekciju! Na kraju je shvatio da će Napoleonovim gašenjem moćne Venecijanske Republike, njegovo sakralno blago vjerojatno biti nepovratno izgubljeno…

Venecija. Fotografija: Pixabay
Odluka o selidbi u Vodnjan
Život ponekad piše uistinu nevjerojatne priče, pa se baš tih godina dogodio sudbonosni susret Gaetana i kanonika Cristorforo Forlani-ja, koji je u Veneciju došao po nove oltare za tek izgrađenu Župnu crkvu u Vodnjanu. Sklapa se dogovor po kojem se Gaetano Grezler pristaje preseliti sa suprugom Magdalenom u Vodnjan. U istarskom će gradu pronaći trajni smještaj za svoju zbirku, a zauzvrat dobiti doživotno uzdržavanje te posao opremanja i dekoriranja interijera vodnjanske Župne crkve.

Bazilika sv. Blaža. Fotografija: Danilo Dragosavac
Jedrenjak s tijelima svetaca na putu prema Vodnjanu
Gaetano Grezler napušta Veneciju u tajnosti, jedrenjakom u čijoj se utrobi uz drvo, pepeo, ulje, vino, vunu i svilu smjestio jedan od najneobičnijih tereta u povijesti. Sa svojim “blagom” u zaprežnim kolima, Gaetano 23. lipnja 1818. stiže u Vodnjan.
Drveni sarkofazi s neraspadnutim Svetim tijelima i s manjim ostacima drugih svetaca, smještaju se u Župnu crkvu. Grezler vodnjanskoj općini daruje više umjetničkih djela raznih slikara iz 17. i 18. stoljeća. Danas su ova djela objedinjena u zbirku slika, a možete ih razgledati u Muzeju Vodnjana, na prvom katu ranogotičke palače Bettica u staroj jezgri grada.

Palača Bettica u Vodnjanu. Fotografija: Danilo Dragosavac

Palača Bettica, Muzej Vodnjana. Fotografija: TZ grada Vodnjana

Rukopis G. Grezlera. Fotografija: Danilo Dragosavac
Nakon Grezlerovog dolaska u Vodnjan, iznad sakristije Župa podiže kat za slikarev atelje, spavaću sobu i kuhinju. Grezler je radio i kao konzervator relikvija koje je donio u Vodnjan. Zanimljivo je što se neke njegove metode konzerviranja primjenjuju i danas, samo se koriste bolji materijali (japanski papir).
Sukob Grezlera i Vodnjanaca i nestanak vrijednog relikvijara
Bilo bi lijepo kada bi mogli reći da je Gaetano Grezler imao sretan i plodonosan suživot s Vodnjancima. Ipak, uzbudljivi scenarij njegovog života predvidio je novi zaplet. Slikar je u Vodnjanu proveo 15-tak godina, ali nije opravdao povjerenje gradskih i crkvenih vlasti. Sukobili su se i završili na sudu. Upitno je čime se Gaetano bavio tijekom tih godina jer njegovih djela iz tog vremena nema. Tko zna, možda je uživao u financijskoj sigurnosti i prirodnim ljepotama Vodnjana i okolice…

Ulica u Vodnjanu. Fotografija: Loris Županc
Vrijedni Vodnjanci nisu pokazali razumijevanje za njegovu neproduktivnost. Toliko su mu se zamjerili da je, nakon smrti supruge, odlučio zauvijek napustiti Vodnjan. Ovaj put s njim nije otputovalo kolekcionarsko blago, ali je u inat Vodnjancima, a vjerojatno i kao zalog za financijsku sigurnost, prema nekim izvorima iz svetohraništa otuđio dragocjeni alabastreni relikvijar.
Sveta tijela i njihov čuvar, mons. Marijan Jelenić
Grezlerova donacija dugo nije značila puno Vodnjancima. Neki su čak pogrešno vjerovali da se među tijelima nalazi neraspadnuto tijelo sv. Blaža, zaštitnika Vodnjana. Zahvaljujući vodnjanskom župniku Marijanu Jeleniću, a u suradnji s Arheološkim muzejom Istre, 1984. godine utemeljena je Zbirka sakralne umjetnosti Župne crkve sv. Blaža u Vodnjanu.
Mons. Jelenić sam je istražio sve relikvijare, izradio inventar i došao do podatka da se u donaciji Gaetana Grezlera nalaze četiri Sveta tijela (Sv. Leon Bembo, sv. Ivan Olini, sv. Nikoloza Bursa, sv. Pavao, nadbiskup carigradski) i oko 300 relikvija različitih svetaca, koji dolaze iz čitavog područja Rimskog carstva.

Sveta tijela. Fotografija: Danilo Dragosavac
Oko Svetih tijela seizmološkim je instrumentima izmjereno širenje velike energije, što je rezultiralo brojnim svjedočanstvima hodočasnika, koja je zabilježio župnik Jelenić.

Fotografija: Danilo Dragosavac
Zbirka sakralne umjetnosti svečano je otvorena 20. prosinca 1984. godine. Godinu kasnije, direktori venecijanskih muzeja predložili su da se Zbirka izloži na Trgu sv. Marka. Iz nje je posuđeno 80 predmeta za izložbu “Arheologija i umjetnost Istre”, koju je u 120 dana vidjelo 57.000 posjetitelja. Tako su se, barem nakratko, kući vratili predmeti koji su obilježili venecijanske vjerske običaje i kulturu jednog nepovratno izgubljenog vremena.
Mons. Marijan Jelenić gotovo je pola stoljeća predano radio na kanonskoj rekogniciji, inventarizaciji, katalogizaciji, zaštiti i primjerenom izlaganju. O tome je snimljen dokumentarni film HRT-a, “Čuvar vodnjanskog blaga”, scenaristice i urednice filma Vesne Jurić Rukavine i redatelja Ivice Dleska.
Vrhunac njegova rada je impozantna monografija predstavljena 2022. godine u Vodnjanu, netom pred njegovo umirovljenje. Luksuzno izdanje na 830 stranica predstavlja jedinstven katalog s obrađenim relikvijama, koje je u Vodnjan donio Gaetano Grezler i materijalni dokaz važnosti i posebnosti Zbirke.
Hodočasnički turizam u Vodnjanu
Iako Vodnjan nije napustio u sretnim okolnostima, ime Gaetana Grezlera provlači se kao čvrsta i neprekinuta nit sve do današnjih dana, kad se o njemu govori i na stručnim skupovima. Danas, uz neraspadnuta Sveta tijela i relikvija svetaca, u crkvi sv. Blaža možete vidjeti i dva Grezlerova vlastoručna djela: prikaz Sv. Antuna Padovanskoga s ljiljanom i knjigom te Bogorodicu s Djetetom, sv. Antom Padovanskim, sv. Antom Opatom i sv. Gregorijem iz Spoleta.

Grezlerova slika svetog Antuna. Fotografija: Danilo Dragosavac

Bogorodica s djetetom i svecima. Fotografija: Danilo Dragosavac
Sam kraj neobičnog života Gaetana Grezlera, također je obavijen velom tajne. Nije sigurno je li život završio u Veneciji ili je prava istina da je pronađen utopljen u jednoj rijeci u blizini Trsta. U svakom slučaju, njegov odabir Vodnjana kao grada u koji će doći s kolekcionarskim blagom, obogatio je postojeće veliko sakralno blago Vodnjana, koji kroz svoju povijest broji čak 60 crkvi i crkvica.
Saznajte što još možete raditi u šarmantnom Vodnjanu!
PR objava
Izvori: Monografija “Vodnjan-Dignano – grad priča”
www.zupavodnjan.com