Znate li gdje se nalaze najneobičniji kažuni u Istri?
Kažuni se nalaze na brojnim mjestima u Istri, a najviše ih je u okolici Vodnjana. Možete krenuti u zanimljivu potragu za ovim tradicionalnim kamenim kućicama, koje su istarski ratari i pastiri koristili kao skloništa. Kroz stoljeća su kažuni postali važan dio vodnjanskog identiteta pa se kod Vodnjana danas nalazi i Park kažuna.
Kažuni su u prošlosti brzo građeni po poljima, maslinicima i vinogradima. U procesu izgradnje nisu sudjelovali arhitekti. Vrijedne ruke lokalaca su znale geometrijskom preciznošću, sitnom kamenom građom, kamen povezati u suhozid.

Kažun ima prepoznatljivu kamenu kupolu nazvanu lažna kupola, jer se zbog slaganja kamena razlikuje od klasične.
Kažuni kod Vodnjana: drugi dom usred polja
Najviše kažuna je izgrađeno u zlatno doba 18. i 19. stoljeća, kad se povećavao broj stanovnika Vodnjana. Oko naselja su nicali maslinici, vinogradi i polja, a u njima kažuni. Ove kamene kućice su služile kao mjesto za odmor i predah, sklonište od sunca i kiše, ali i mjesto gdje bi ratari i pastiri po potrebi prenoćili. Štitile su od lopova u vrijeme berbe i pružale zaklon stoci, posebno ovcama.
Većina kažuna je okrugla sa stožastim krovovima, ali oko Vodnjana se nalaze i neki neobični primjerci. Izrađivani su sve do modernog doba, kada im je mehanizacija uskratila prvotnu funkciju i pretvorila ih u baštinske spomenike.

Znate li da je suhozidna gradnja na popisu UNESCO-ve nematerijalne kulturne baštine? Od 2018. godine.
Ako želite vidjeti primjere suhozidne gradnje, Vodnjan je pravo mjesto za posjet. Oko grada se nalaze suhozidi (masiere) kojima se ograđuju polja, gromače (groumasi), ogromne hrpe kamenja i mnoštvo kažuna (casite). Neki su kažuni smješteni uz suhozid, ali mogu stajati i samostalno na polju. Mogu biti mali ili veliki, ali uvijek se njihov oblik i suhozidna građa savršeno uklapaju u mediteranski krajolik.

Krenite biciklom u otkrivanje kažuna oko Vodnjana.
Radi obnove i očuvanja ovog dragocjenog nasljeđa predaka, Grad Vodnjan već godinama svakog svibnja održava radionice “Moj kažun – La mia casita”. Ovo je prvo veće ulaganje lokalne samouprave u zaštitu kažuna u Istri. Dio radova se odvija kao javna radionica za sve zainteresirane, pa ako imate želju sudjelovati, zabilježite si podsjetnik za svibanj.
Posjetite Park kažuna kod Vodnjana
Park kažuna je nastao 2013. godine kao rezultat spomenute radionice. U njemu možete istražiti pojedine faze procesa izgradnje kažuna. Obratite pažnju i na suhozid koji okružuje Park kažuna, jer je djelomično sagrađen radom samih posjetitelja. Koga zanima izgled unutrašnjosti kažuna, web stranica TZ grada Vodnjana pruža vam VR pregled u 360 stupnjeva.

Park kažuna posjetite i noću, kada kameni divovi zbog posebnog osvjetljenja dobiju skroz novu dimenziju.
Kažuni u Istri: pronađite najneobičnije!
Uz veliku brojnost kažuna, vodnjanski je kraj ponosni vlasnik nekih neobičnih primjeraka kažuna.
Nedaleko bazilike Svete Foške, uz biciklističku stazu 327, nalazi se lokacija “Tri kažuna”. Vidjet ćete prave divove, tri kažuna puno većih dimenzija od uobičajenih. Sagrađeni su u nesvakidašnjoj formaciji, vrlo blizu jedan drugoga. Često ih se posjećuje nakon hodočašća u baziliku sv. Foške. Nešto dalje uz istu biciklističku stazu, nalazi se lokacija “Dva kažuna”, posebna po četvrtastom kažunu s neuobičajenim proširenjima (dodatnim prostorijama).

Tri kažuna. Fotografija: Manuel Angelini
Maslinovo ulje: mediteranska tajna dugovječnosti
Uz kažune, simbol vodnjanskog kraja su i masline, a Vodnjan je nadaleko poznat kao središte vrhunskih ekstra djevičanskih maslinovih ulja (akronim EDMU) u Istri. Ova se vrsta ulja smatra najčišćim oblikom maslinovog ulja. Kako se kažuni nalaze u nekim maslinicima, tako možete organizirano degustirati ulje s pogledom na kažun, a priču o maslinovom ulju možete saznati i u degustacijskim salama. U organizaciji lokalnih proizvođača mogu se obići neki maslinici i uljare, a čak možete i probati brati masline.

Maslinici uz more
Stari Vodnjanci su imali običaj započeti jutro s natašte ispijenom čašicom maslinovog ulja. Maslinovo ulje je bilo prisutno u sakramentu krštenja, pri bolesničkom pomazanju, kod svećeničkog ređenja i u obredima posvete crkve i oltara. Moderno doba donijelo je dodatne mogućnosti primjene maslinovog ulja u zdravlju, njezi i gastronomiji pa slobodno možemo reći da ide baš u sve.
Ako planirate ići u Vodnjan, ovdje saznajte što sve možete raditi u samom gradu. Za sve vas koji volite misterije, evo i linka na priču o mumijama iz Vodnjana.
Fotografije: TZ Vodnjan
PR članak