Vukovarski vodotoranj, pogled na život
Odlučili smo ići stepenicama do vrha tornja. Htjeli smo vidjeti rupe od granata u zidovima, svjesni kako su se upravo ovdje, po nekim drugim stepenicama, u ratu penjala dva hrabra Vukovarca. Popnite se s nama na Vukovarski vodotoranj, simbol Vukovara, hrabrosti i otpora agresiji, na kojem ćete osjetiti neopisiv ponos.
Njegovo je ime Ivan, za prijatelje Ivica Ivanika. U ratu mu je za uspon do vrha vodotornja, po poluurušenim stepenicama trebalo nekoliko sati. Uporno je i prkosno na vrh vodotornja vraćao hrvatsku zastavu. Kasnije mu se pridružio i Hrvoje Džalto. Ivica je ubijen u Vukovaru kada je imao 24 godine.
Nakon sedam godina okupacije Vukovara, 1998. godine je grupa hrvatskih branitelja na vrh vodotornja napokon opet postavila hrvatsku zastavu.
Vodotoranj u Vukovaru
52 godine star vodotoranj je u godini svoje izgradnje bio visok više od 50 metara, a na 34. metru visine nalazio se restoran. U trenutku izgradnje je bio jedna od najvećih građevina te vrste u Europi. Svoju osnovnu funkciju, reguliranje opskrbe grada vodom, vršio je do 1970. godine, kada je spremnik za vodu puknuo. Sigurno nitko nikada nije pomislio da će se upravo u bivšem vodospremniku, 2020. godine smjestiti Memorijalno-izložbeni postav.
U Domovinskom je ratu Vukovarski vodotoranj pogođen sa 640 projektila, ali se nije srušio. Danas je Memorijalno spomen obilježje. Od 30.10.2020. godine je otvoren za posjetitelje.
Obilazak Vukovarskog vodotornja
Ispod vodotornja nalazi se parking, kafić, ispred kafića dječje igralište. Tu je i park s klupama koje gledaju na Dunav. Znate li da vodotoranj možete vidjeti i prilikom vožnje panoramskim brodom po Dunavu?
Cijeli je izložbeni prostor i vidikovac (osim samog vrha) prilagođen dječjim i invalidskim kolicima. Ako želite, kao mi, u vodotoranj doći stepenicama, cijena je 55 kuna. Uspon liftom je 65 kuna. Saznajte više o obilasku.
Memorijalno-izložbeni postav u Vukovarskom vodotornju
Na sedam interaktivnih ekrana možete saznati sve o žrtvi i stradanju Vukovara, ali i cijele Hrvatske u ratu. Sva su događanja prikazana kronološki i prostorno te zapravo spoznate koliko je ogromna površina Hrvatske bila zahvaćena ratom. Iako to već znate, ovdje se s užasom prisjetite koliko je agresor bio nadmoćniji, i koji su se sve zločini dogodili. Ne samo u Vukovaru, već i na brojnim drugim mjestima.
Nakon što razgledate sve ekrane, kreće uspon zanimljivo osmišljenim stazama. Vijugaju, skreću i penju se kroz bivši vodospremnik, vodeći vas zamišljene i sjetne do izlaska na vidikovac na gornjoj razini vodotornja.
Vidikovac na vrhu vodotornja
Na ovom sam vidikovcu mogla ostati sigurno sat vremena… Sunce sja i grije, toplinom vas podsjećajući da su užasi rata završili. Na vrhu se ponosno vijori hrvatska zastava. Gledat ćete Dunav, brodove, cijeli Vukovar, Vukovarsku adu, mala sela u daljini, polja, brežuljke, šume…
Pogled puca na život.
Iz vodotornja izlazite s knedlom u grlu, ali i s jakim osjećajem ponosa zbog neslomljivosti hrvatskog zajedništva u Domovinskom ratu, a i kasnije. Upravo su Vukovarski vodotoranj obnovile donacije nebrojenih Hrvata iz Hrvatske, dijaspore i svijeta.
Saznajte što još trebate posjetiti u Vukovaru.