Vodnjan: vodimo vas u potragu za kamenim detaljima
Kameni grad Vodnjan priča bezbroj priča, a jedna od njih (i to potpuno istinita priča) kaže da je u srednjem vijeku središte grada krasio kameni kaštel. Danas ga više nema, ali i dalje je prisutan: Dok šetate vijugavim ulicama jezgre grada, hodat ćete upravo po kamenju od kojeg je kaštel bio sagrađen. Za Vodnjan se slobodno može reći da je rođen iz bijelog istarskog kamena, a vi si za vrijeme šetnje organizirajte potragu za neobičnim kamenim detaljima u šarmantnim gradskim ulicama. Donosimo par savjeta na što trebate obratiti pažnju.
Za vrijeme ove šetnje često podižite i spuštajte pogled. Pronaći ćete detalje od istarskog kamena iz različitih razdoblja, a možda ćete, kao pravi znalci, uspjeti prepoznati utjecaje venecijanske, gotičke i srednjovjekovne arhitekture.
Kaštel u Vodnjanu
U potragu za istarskim kamenom krenite na glavnom gradskom trgu u Vodnjanu. Da ste se upravo na ovom mjestu našli u 14. stoljeću, pred vama bi se uzdizao veličanstveni kameni kaštel s dvije kule i cisternom. Okruživao ga je rov preko kojeg je vodio pomični most. Pogledajte prema dolje, kamene ploče čuvaju tlocrt kaštela.
Kroz stoljeća je vodnjanski kaštel bio na udaru Mađara, vojske Frankopana pa opet Mađara i Uskoka te ga je često trebalo renovirati i popravljati. Vodnjan je ostao bez kaštela 1808. godine, kada se javila potreba za slobodnim prostorom za gradski trg. Kaštel je srušen, a njegov je kamen iskorišten za popločavanje vodnjanskih ulica, dok je dio prodan za privatne potrebe. Grb koji je nekada stajao na kaštelu premješten je na pročelje Gradske palače, a i sad tamo stoji pa ga možete pogledati.

Kamene ulice su nagnute prema središtu puta kako se kišnica ne bi skupljala pred vratima kuća.
Zahvaljujući modernoj tehnologiji doživljaj kaštela nije sasvim izgubljen. Oživljen je aplikacijom AR koja omogućuje šetnju oko kaštela i unutar njega, ali i fotografiranje. Potražite ju na linku.
Palače pričaju priče o bogatstvu vodnjanskih plemića
Na glavnom trgu u Vodnjanu obratite pažnju na tri palače. Palača Bradamante (Palača sa satom) ističe se elegancijom, uklesanim glavama, prozorima s polukružnim lukom, prekrasnom triforom i gradskim satom. Njezino je pročelje napravljeno u baroknom stilu, a iznad trifore pogledajte grb grada Vodnjana. Gradska palača je najmlađa građevina na trgu, izgrađena 1911. u venecijanskom stilu, s dekoracijama slikara Pietra Lucana i intenzivnim bojama koje mame poglede. Kuća Benussi izgrađena je pak u gotičko venecijanskom stilu, s ukrašenim prozorima i pročeljem u kamenu. U blizini trga nalazi se još jedna palača, također u gotičko venecijanskom stilu, Palača Bettica u kojoj je danas smješten Gradski muzej.

1. Palača Bradamante, 2. Gradska palača, 3. Kuća Benussi
Vodnjan i okolica imaju najveći broj crkvi i crkvica u Istri
Prohujala vremena baš su Vodnjanu i okolici ostavila u nasljeđe najveći broj crkvi i crkvica u Istri. Nije to sve, ovdje je pohranjeno i čudesno sakralno blago s najbogatijom zbirkom svetačkih relikvija na svijetu!
Obratite pažnju na pročelje najznamenitije vodnjanske crkve, bazilike sv. Blaža. Krase ga kameni kipovi svetaca, oblikovani rukama samoukog kipara Giovannia Trevisana: sv. Blaž, sv. Kvirin, sv. Lovro, sv. Petar i sv. Pavle. “Sveci” s visine promatraju brojne druge vodnjanske crkve koje su, svaka posebna na svoj način, izrasle iz kamena. Uz župnu crkvu sv. Blaža, tu je i crkva Gospe Karmelske, crkva sv. Martina, sv. Jakova, sv. Križa, sv. Roka i sv. Antona, sv. Franje, sv. Katarine te brojne druge.

Sveti Blaž na istoimenoj bazilici.

Crkva Gospe Karmelske
Ako želite istražiti crkve u Vodnjanu, više detalja saznajte ovdje.
Koliko kamenih detalja možete naći na kućama?
Grad Vodnjan izgrađen je od istarskog kamena, a zanimljivo je da je cijeli ovaj kraj toliko bogat kamenom da su u prošlosti i najsiromašniji stanovnici imali kamene kuće. U nastavku saznajte koje sve kamene detalje trebate primijetiti na vodnjanskim kućama.
Podignite pogled i promotrite kamene balkone. Najljepše će zablistati u proljetnim i ljetnim mjesecima, kada oku ugodne boje cvijeća istaknu bjelinu kamena na pročeljima zgrada nekad bogatih vodnjanskih obitelji.

Balkone su vodnjanski klesari često ukrašavali floralnim motivima.
Potražite pogledom neki od brojnih kamenih stupova. Ovaj lijepi detalj osim dekorativne ima i veliku uporabnu funkciju. Štiti i daje oslonac balkonima i stubištima, privlači poglede i uljepšava pročelja važnih kuća.

Držač stupova vodnjanski su majstori oblikovali koristeći različite tehnike, dok je kapitel uglavnom bio ukrašen korintskim lišćem.
Zadržite li pogled na pročeljima kuća, osobito onih srednjovjekovnog stila, zamijetit ćete još jedan kameni ukras: manje ili više obrađene vijence i dobro uglačane oluke. Podignite pogled još malo prema gore, na visini gornjih katova kuće primijetit ćete kamene držače s rupama (istake).

Stari Vodnjanci pričaju da bi se kroz istake umetale drvene motke korištene za vješanje i povlačenje ručno tkanih platna.
Baladuri: kamene vanjske stepenice koje vode na gornji kat kuća
Baladure i dalje možete naći na ulicama Vodnjana. O njima u knjizi “Vodnjan kroz stoljeća” (Dignano nei secoli) nadahnuto piše autorica Carla Rotta:
“Te izlizane stepenice pričaju nam priče o radosnom trčanju djece, polaganom i teškom uspinjanju starica, svjedoče o tome da se život u njemu uglavnom odvijao na otvorenom. Gotovo da možemo čuti tešku nogu težaka, koji je, vrativši se s polja, osjetio olakšanje zbog povratka voljenom domu. Ovdje su se djeca igrala, odrasli raspravljali o svakodnevnim problemima, mladići pjevali serenade svojim dragama”.
Baladur je prisutan i u scenografiji poznatog djela autora Antonia Smareglie “Nozze Istriane”.

Inspiriran Vodnjanom, Smareglia je napisao operu u kojoj upravo na baladuru Lorenzo izjavljuje ljubav svojoj Marusi.
Potraga za kamenim grbovima u Vodnjanu
Najbogatije obitelji voljele su istaknuti svoj značaj i vlasništvo nad nekom od palača pa su ih ukrašavale grbovima, trudeći se postići originalnost i prepoznatljivost. Vodnjan je tako grad na čijim ulicama možete pogledati 40-tak originalnih kamenih grbova, a replike nekih moguće je razgledati u atriju Palače Bradamante.
O vodnjanskim smo grbovima već pisali, a ako ih želite tražiti po vodnjanskim ulicama, više saznajte ovdje.
Netko vas gleda u Vodnjanu?
Ako se u vama probudi osjećaj da vas netko promatra dok šećete Vodnjanom, u pravu ste. Podignete li pogled susrest ćete se “oči u oči” s kamenim glavama ili mascheronima. Posebno su dojmljivi mascheroni na Palači Bradamante te u kući u kojoj je rođen svestrani i znameniti Vodnjanac, Giovanni Andrea Dalla Zonca (Trgovačka ulica 3).

Kamene glave ozbiljnog lica nadziru život na ulicama, a naći ćete ih iznad vrata i prozora vodnjanskih palača.
Kada već spominjemo vrata i prozore, znajte da vas čak i oni u Vodnjanu mogu iznenaditi i zadiviti. Neosporan znak venecijansko-gotičke arhitekture su višeslojni prozori, bifore Palače Bettica ili trifora na Palači Bradamante.

Ukrašeni prozori čine pročelja razigranima i dinamičnima, a palačama daju življi i skladniji izgled.
Na uglovima nekih vodnjanskih kuća potražite još jednu kamenu posebnost, rubnjake “paracari”.

Paracari su kameni različitih veličina, pričvršćeni na krajeve fasade da ju zaštite od mogućih udaraca kola.
Kamene šterne u Vodnjanu
Idemo dalje kroz Vodnjan, a potraga za detaljima od istarskog kamena dovest će vas do šterni. Građene su od kamena jer je dobar izolator, a zahvaljujući njemu mnoge su pretvorene u ljepotice skladnih oblika i ukrašene su dekorativnim elementima.

Šterne su u prošlosti bile simbol bogatstva jer je voda bila privilegij imućnih stanovnika.
S pričom o istarskom kamenu prošetali smo kroz Vodnjan. Za kraj trebate znati da i vodnjanska groblja čuvaju vrhunska djela talentiranih klesara. Neke od kamenih grobnica prava su umjetnička djela, poput one obitelji Marchesi koju krasi i njihov grb.
Ako vas zanima još par preporuka što raditi u Vodnjanu, pročitajte i putopis.
PR objava
Fotografije: Ana Bolobicchio (Anuschka)
Izvor:
Dignano nei secoli (Volume III), Carla Rotta
Comunità degli Italiani di Dignano, 2010