Vodnjan u proljeće: posebna mjesta i gastronomski aduti
Okrenite se za 360 stupnjeva na vodnjanskom glavnom trgu. Boje pročelja će vas s pravom asocirati na tople dane, osunčanu i rascvjetanu prirodu. Posjetite Vodnjan i doživite buđenje proljeća u njegovim slikovitim i skrovitim kutcima te uživajte u kolorističkoj paleti njegovog okruženja. Nakon proljetne šetnje kušate vodnjanske sezonske namirnice. Zamirisat će vam sa stolova konoba, restorana i kušaonica, uvijek poškropljene zlatnim kapima nagrađivanih vodnjanskih djevičanskih maslinovih ulja.

Panorama Vodnjana. Foto: Danilo Dragosavac
Vodnjanske kuće, crkve i grbovi – cvjetne latice na povijesnim znamenitostima
Prohujala vremena baš su Vodnjanu i okolici odlučila ostaviti u nasljeđe najveći broj crkvi i crkvica u Istri te čudesno sakralno blago s najbogatijom zbirkom svetačkih relikvija na svijetu. Oltari crkvi prepuni su cvijeća iz vodnjanskih vrtova, a na ponekim crkvenim vratima cvjetni vjenčići žele vam dobrodošlicu.
Znate li kako su Sveta tijela stigla u Vodnjan?

Crkva Gospe od Karmela. Foto: Medium

U Vodnjanu se nalazi najviši crkveni toranj u Istri. Foto: Medium
Promotrite bolje vrata vodnjanskih kuća i palača: na nekima ćete naći izrezbarene cvjetne krune. Motivi flore i faune pronašli su svoje mjesto i na grbovima uglednih vodnjanskih obitelji. Možete ih razgledati u prizemlju palače Zajednice Talijana Vodnjan, na Narodnom trgu.

Grbovi vodnjanskih obitelji. Foto: Medium
Maštoviti murali – šareni vatromet boja i oblika na čak 35 zidova
Zanimljivi murali nalaze se na 35 lokacija Vodnjana, često u skrivenim uličicama i na trgovima. Nastali su za vrijeme Boombarstick festivala i Street Art festivala, na kojima su sudjelovali domaći i inozemni street art umjetnici i glazbenici. Vodnjanske fasade su im poslužile kao ogromna platna, koja danas oduševljavaju eksplozijom boja.
Sve murale možete naći ako pratite ovu kartu.
Tradicija vodnjanskog seoskog života
Vrijeme je za proljeće na selu. Samo nekoliko minuta od središta Vodnjana, na didaktičkoj farmi Ekomuzeja Istrian de Dignan čeka vas proljetna atmosfera izvornog seoskog života. Osim mediteranskog vrta i maslinika koji se nalazi u neposrednoj blizini osnovne škole, na velikoj farmi društvo će vam praviti najstariji istarski boškarin Boško i njegovi prijatelji magarci, koze, perad i kunići.

Boškarin Boško.

Na farmi Ekomuzeja ćete vidjeti kako napreduju vrtovi, čije plodove možete pronaći na slikovitoj vodnjanskoj tržnici.
Galižana u minijaturi
Potrudite se da vas proljetna šetnja dovede u obližnju Galižanu, u kojoj ćete pronaći skladnu kombinaciju rascvjetalog cvijeća, zelenila i istarskog kamena. Radi se o Galižani u minijaturi, izložbi na otvorenom umjetnika Giovannia Fabrisa, sazdanoj od istarskog kamena.
Osim kamenih maketa galižanskih kuća i župne crkve, izložba prikazuje i reproducira alate i nekadašnje “strojeve” korištene u svakodnevnom životu i radu u poljima. Osvijetljena pomoću solarnih panela, minijatura s 40 malih galižanskih kuhinja zasjat će pred vašim očima i noću.

Galižana u minijaturi. Foto: Medium
Tri kažuna – kameni divovi ogrnuti u zelenilo
Istražujući okolicu Vodnjana u proljeće, ne propustite jedinstven prizor, lokaciju “Tri kažuna”. Nalaze se nedaleko bazilike svete Foške, uz biciklističku stazu 327. Ovdje ćete u zelenom okruženju pronaći prave divove: tri kažuna puno većih dimenzija od uobičajenih. Sagrađeni su u nesvakidašnjoj formaciji, vrlo blizu jedan drugoga.

Tri kažuna iz zraka. Foto: Medium
Poželite li saznati kako su kažuni nastali, posjetite Park kažuna. U njemu ćete, njišući se na ljuljački i uživajući u proljetnom povjetarcu, otkrivati tajnu nastanka kamenih kućica, ali i uživati u pogledu na zazelenjena polja, maslinike i siluetu Vodnjana u daljini.
O vodnjanskim smo kažunima već pisali, a detalje saznajte ovdje.

Kažuni su zaštitni znak ovog kraja. Foto: Medium

Ljuljačka u Parku kažuna. Foto: Loris Županc
Crkva sv. Spiridona u Peroju – cijela paleta živih boja u neobičnoj crkvi
Peroj, još jedno mjesto Vodnjanštine, osim s prekrasnom šetnicom uz more, iznenadit će vas i koloritom te posebnošću svog nasljeđa. Crnogorsko porijeklo njegovih stanovnika, pretvorilo ga je u istarsku rijetkost. U vjerskom smislu postao je pravoslavni otok Istre.
Crkvu sv. Spiridona krase brojne ikone i obredni predmeti, zvonik s kupolom, raskošno oslikani svodovi kapele, a tu je i groblje prepuno zanimljivih detalja i impozantnog drveća, poput stoljetnih čempresa.

Detalj iz crkve sv. Spiridona u Peroju.
Plaže, šetnice i biciklističke staze Vodnjanštine
Za razliku od ljetnog sunca, proljetno će vam dopustiti šetnju tijekom cijelog dana. To svakako iskoristite jer Vodnjanštinu krasi 8 km obale, stjenovite i šljunčane plaže, više od 2.400 sunčanih sati godišnje i kristalno more. Ako imate psa, on će vjerojatno uživati još više od vas jer se tu nalaze i plaže za pse.

Plaža za pse u Peroju. Foto: Medium.
Poseban doživljaj pružit će vam plaže u Barbarigi jer s njih puca prekrasan pogled na brijunsko otočje.

Mol u Barbarigi. Foto: Danilo Dragosavac, Medium
U proljetnim bojama Vodnjanštine možete uživati i pedalirajući, a popis biciklističkih staza dugih čak 120 km, pogledajte ovdje.

Biciklistička ruta TZG Vodnjana. Foto: Medium
Proljetni gastro gušti: gdje dobro jesti?
Nakon duge proljetne šetnje, čak i ako ste ponešto degustirali u nekoj od uljara i vinarija, konačni doživljaj treba zaokružiti vrhunskim objedom. Kako se u proljetnim mjesecima turistička sezona tek zahuktava, predlažemo restorane u čijim se kuhinjama svakodnevno šire zamamni mirisi istarske kuhinje.
Svratite do restorana “Maslina” u blizini nogometnog igrališta u Vodnjanu ili odaberite lokalnu pizzeriju i mjesto poznatog leskovačkog roštilja, “Pizzeria & BBQ Buffalo”. Restoran “Vodnjanka” (njegovu inačicu naći ćete i u Zagrebu) poznat po autentičnoj vodnjanskoj kuhinji, otvara vrata u svibnju ili lipnju i radi samo u sezoni. Proljeće je doba za špaletu, sve oštriju konkurenciju istarskom kralju pršutu, a oboje možete kušati u “Stanciji i pršutarni Buršić“, uz najavu tijekom tjedna te vikendom.

Vodnjanska špaleta. Foto: Stancija Buršić
Ako želite uživati u sezonskim jelima uz pogled na more i brijunsko otočje, svakako odaberite restoran “Papafigo” u sklopu kampa “Papafigo Camping+Glamping”, na Salveli u Vodnjanu. Još dalje od Vodnjana i još bliže moru nalazi se hotel “Villa Letan” koja ima odlične ponude, kako za smještaj i rekreaciju, tako i za gastro užitke.
Vodnjansko proljeće na jelovniku – recept chefice Svjetlane Celije
Ovo gastronomsko proljeće u Vodnjanu, po nečem je zaista posebno. Nadaleko poznata istarska chefica i čuvarica vodnjanske gastronomske baštine, Svjetlana Celija, koja je svoj restoran “Vodnjanka” pretvorila u sinonim za domaću, ali vrhunsku kuhinju, slavi čak 45 godina uspješnog rada.

Svjetlana Celija. Foto: Medium
Donosimo vam jedan njezin jednostavan recept, u kojem su svoje mjesto pronašle samonikle trave s vodnjanskih polja (mišanca) i ombolo.
Ombolo je mesni dio svinjskog kotleta. U komadu se, odvojen od kostiju natrlja solju i izmrvljenim paprom te sitno izmrvljenim listovima lovora, a potom ostavlja na sušenju dva do tri tjedna.
PROSUŠENI OMBOLO SA SKUTOM
20 dag prosušenog ombola
30 dag skute
30 dag mišance
maslinovo ulje, sol, papar
Mišancu kratko prokuhati i začiniti.
Ombolo i skutu narezati na kriške te ih prepržiti na maslinovom ulju.
Servirati zajedno i začiniti po ukusu.
PR objava