Tvrđave u Srbiji: obišli smo 3 fantastične utvrde u jednom danu
Proljetne praznike početkom travnja iskoristili smo za petodnevni roadtrip po Srbiji. Prešli smo oko 1.500 kilometara, obišli brojna mjesta, vidjeli nestvarne prirodne ljepote, uživali u odličnoj hrani, a i više se puta izgubili u potrazi za nekim vidikovcem. Za početak vas vodimo u tri tvrđave u Srbiji koje možete posjetiti u jednom danu.
Tvrđava u Smederevu
Tvrđava u Smederevu je izgrađena u 15. stoljeću na desnoj obali Dunava. Leži uz ušće rijeke Jezave, četrdesetak kilometara nizvodno od Beograda. Gledano iz zraka ima trokutast oblik, a okružuju ju zidine s tornjevima. Uz tvrđavu se u srednjem vijeku razvio grad, također okružen zidinama s kulama, a i jarkom s vodom. Naselje se širilo i izvan zidina grada. Kratko je vrijeme ovaj grad bio prijestolnica Srbije.
Tvrđave u Srbiji su većinom građene na uzvisinama. Za razliku od njih, Smederevska utvrda leži u nizini. Jedna je od najvećih nizinskih utvrda u Europi i reprezentativan je primjer srednjovjekovnog vojnog graditeljstva u Srbiji. Velik dio se može obići bez naplate.
Zanimljivost: najveći izazov pri gradnji ove tvrđave je bio nedostatak kamena u okolici. Radnici su ga morali dovoziti s kamenoloma udaljenih više desetaka kilometara. U gradnji je korišten i kamen sa starih groblja i obližnjih antičkih utvrđenja.
Smederevska tvrđava je 1459. godine došla pod tursku vlast i tada se ubrzano razvija. Uvođenjem baruta u ratnu tehniku, tvrđava postaje zastarjela. U dobrom je stanju izdržala sve do Drugog svjetskog rata kada je pretpjela velika oštećenja. U drugoj polovici 20. stoljeća gubi vojnu funkciju, a obnovljena je u novijoj prošlosti. Više o tvrđavi saznajte ovdje.
Tvrđava s pogledom na najljepši zalazak sunca
Druga postaja našeg roadtripa po Srbiji je “nova” utvrda na Dunavu. Nova, jer je obnova završena 2019. godine.
Ramska tvrđava je sagrađena 1483. godine po naredbi sultana Bajazida II., Sulejmanovog djeda. Jedna je od prvih tvrđava u ovom kraju koja je imala topovske otvore. Kroz čak 36 otvora, topovi su bili usmjereni na sve strane. U tvrđavu se ulazi preko pokretnog mosta. Zidine povezuju pet kula, svaka kula ima tri kata, a jedna od njih je Branič kula (Donžon). Više o obilasku saznajte ovdje.
Zanima li vas kako izgleda Branič kula na utvrdi Dubovac u Karlovcu?
Dunav je kod Rama širok, spor i miran. Iz tvrđave se pruža prekrasan pogled na ogromnu rijeku, posebno lijep u vrijeme zalaska sunca. Navodno se ovdje mogu vidjeti neki od najljepših zalazaka sunca u Europi.
Zanimljivost: jedna legenda kaže da je Ram dobio ime po Remu, Romulovom mlađem bratu. On je sa suprugom Leticijom krenuo u potragu za naromantičnijim mjestom, a pronašli su ga kada su ovdje ugledali zalazak sunca iznad Dunava.
Preko Dunava vozi skela. Ako imate vremena provozajte se njom pa bacite pogled na tvrđavu s riječne strane. Skela prevozi putnike i vozila iz Rama do Banatske Palanke i nazad, a raspored vožnji pogledajte ovdje. Moguće je i turističkim brodom ploviti ispod same tvrđave.

Pogled na široki Dunav i skelu
Tvrđava Golubački grad: je li ovo najljepša tvrđava u Srbiji?
Od tri tvrđave koje smo u Srbiji posjetili u jednom danu, zadnja nam je bila najdojmljivija. Tvrđava Golubački grad ili skraćeno Golubac leži na visokim i strmim liticama iznad Dunava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru.
Koliko ste skloni avanturama? Tvrđava Golubački grad ima devet kula, a nekoliko ih je smješteno na jako strmim liticama. Pristup ovim kulama po uskim stazama litice, dozvoljen je samo punoljetnim osobama uz pratnju. Uspon je moguć po lijepom i suhom vremenu. Dok smo obilazili tvrđavu palo je par kapi kišice i odmah su zatvorili mogućnost odlaska na gornje kule. Donji dijelovi tvrđave nude puno sadržaja pa smo se ovdje dosta zadržali.
Ponedjeljkom tvrđava ne radi. Cijene ulaznica i detalje obilaska saznajte ovdje. Na linku možete vidjeti i filmić koji pokazuje strmi uspon do gornjih kula.
Ne zna se točno kada je tvrđava Golubac izgrađena, a pretpostavlja se da su ju izgradili Ugari. Prvi se put spominje 1335. godine, kao utvrda s ugarskom vojnom posadom. Nadogradili su ju i dodatno utvrdili Turci. U tvrđavu se ulazilo preko drvenog mosta iznad jarka s vodom.

Topovska kula je sagrađena za vrijeme vladavine Turaka. Čuvala je pristanište brodova.
Nakon što smo u prvom danu našeg roadtripa obišli tri tvrđave u Srbiji, sljedeća postaja je Đerdapska klisura. Znate li da je ovo jedna od najpoznatijih prirodnih atrakcija u Srbiji, kao i najveći i najduži kanjon u Europi?
Fotografije: Maja i Nikola