Tvrđava u Salzburgu: saznajte zašto ju morate posjetiti!
Vodimo vas u najveću u potpunosti očuvanu tvrđavu u srednjoj Europi! Tvrđava u Salzburgu (Burg Hohensalzburg) stoji visoko iznad krovova baroknog centra grada, a čuva ga skoro tisuću godina. Iz nje pogled puca na sve strane svijeta. Obavezno je mjesto za posjetiti kada putujete u Salzburg, a pruža puno sadržaja za odrasle i djecu.
Nemojte podcijeniti veličinu ove salzburške ljepotice! Odvojite minimalno tri sata za obilazak, a može i više, inače ćete puno toga propustiti vidjeti.

Pogled na tvrđavu iz vrtova Mirabell.
Obilazak tvrđave u Salzburgu
Tvrđava je za obilaske otvorena cijelu godinu. Mi smo ju obišli u vlastitom aranžmanu, za vrijeme road tripa po Austriji. Uzeli smo ulaznice koje uključuju obilazak svega što se nudi, jer smo htjeli vidjeti i kraljevske odaje. Provjerite radno vrijeme jer unutarnji dijelovi tvrđave rade kraće od vanjskih, tj. dvorišta tvrđave su duže otvorena za obilaske.
Ulaznice su jeftinije ako ih kupite online, a uključuju i vožnju uspinjačom u jednom ili oba smjera. Možete i pješice do tvrđave, ali uspon je dosta strm. Pri kupnji ulaznice odabirete vrijeme ulaska u uspinjaču ili tvrđavu.
Odvojite cijelo popodne za obilazak
U tvrđavi se nalaze četiri muzeja. Saznat ćete sve o prošlosti ovog kraja, nastanku tvrđave i nadbiskupima koji su njom vladali. Djeci će se posebno svidjeti Muzej marioneta, a vjerojatno i zbirka starog oružja i viteških oklopa.

Tko je gledao film “Moje pjesme, moji snovi”? U filmu su prikazane brojne znamenitosti Salzburga.

Detalj iz jednog muzeja u tvrđavi.
U dvorištima tvrđave su restorani i kafići, suvenirnice, a česte su i predstave na otvorenom. Ako ste u mogućnosti, budite na nekoj terasi u vrijeme zalaska sunca. Zalazi iza alpskih vrhova i prizor je spektakularan.
Najstariji dio tvrđave su temelji kapelice iz 12. stoljeća. Većina tvrđava srednjeg vijeka su imale crkvu ili kapelu, čija veličina ovisi o plemićkom rangu njenog naručitelja. Aristokrati su često imali privatni put iz dvorca do kapele, a njihova su mjesta bila na galeriji nasuprot oltara. Narod je u crkvu dolazio drugim putem.
Princ nadbiskup, apsolutni vladar Salzburga
Salzburgom su stoljećima vladali nadbiskupi, noseći titulu princ nadbiskup. Evo kako je ta tradicija krenula: Misionar, biskup Rupert se smatra osnivačem grada. U 7. stoljeću je kao bazu za izgradnju biskupije uzeo bivše rimsko naselje. Njegov misionarski posao je u 8. stoljeću nastavio irski učenjak, biskup Virgilije, gradnjom prve katedrale. Papa tada proglašava područje nadbiskupijom. Biskupi Rupert i Virgilije se danas smatraju svecima, zaštitnicima Salzburga. Prvi put se naziv Salzburg spominje 755. godine.
Tvrđava Hohensalzburg se počela graditi na brdu iznad grada u 11. stoljeću, po zahtjevu nadbiskupa Gebharda. U to su doba zemljom vladali nemiri, a nadbiskup je dobro zaključio da bi on, kao vođa zemlje, trebao biti bolje zaštićen od vlastitog naroda. S vremenom je tvrđava u Salzburgu sve više rasla, a današnji je izgled iz 16. stoljeća.
Stižemo do prefiksa “princ”: Salzburg u 14. stoljeća postaje kneževina, neovisna od vlasti bavarskog vojvodstva. Nadbiskup tada dobiva potpunu vjersku i političku moć nad gradom. Sljedećih je petstotinjak godina, Salzburgom u ime pape vladalo stotinjak nadbiskupa. Obzirom na apsolutnu vlast nad gradom, nadbiskup je nosio titulu princ nadbiskup.
Istražite kraljevske odaje u tvrđavi
Tvrđava Hohensalzburg je ponosni vlasnik najspektakularnije uređenih unutarnjih prostorija iz perioda kasnog srednjeg vijeka. Radi se o kraljevskim odajama izgrađenim na kraju 15. stoljeća, za vrijeme vladavine princa nadbiskupa Leonhard von Keutschacha.
Samo je nekoliko prinčeva nadbiskupa ovdje živjelo, većinom su odabirali gradske palače za život. Vodite računa da je uspon do tvrđave prilično strm, ali i da nadbiskupi često nisu bili u nekoj boljoj fizičkoj formi. U tvrđavu bi se sklanjali samo u slučaju opasnosti.

U Zlatnoj dvorani su se održavali balovi i razna svečana primanja.

Na zidovima Zlatne dvorane nalaze se brojni grbovi.

Kraljevski apartman se sastoji od odaje s knjižnicom i spavaće sobe koja je imala vlastiti WC, u to vrijeme pravo bogatstvo.
Zavirite u dvorsku kuhinju
U srednjem vijeku, vremenu kada su živjeli naši prinčevi nadbiskupi, bilo je teško skladištiti hranu. Nije bilo frižidera i hrana se brzo kvarila.
Dvorske kuhinje su građene dalje od prostorija u kojima se živjelo, jer se kuhalo na otvorenoj vatri i bili su česti požari. Tako jedan zanimljiv primjer odvojene kuhinje nalazimo u dvorcu u Našicama. Ovdje se kuhinja nalazila u građevini odvojenoj od dvorca, a povezivali su ih podzemni hodnici. Ipak, salzburški nadbiskupi su imali kuhinju odmah uz svoje odaje, u kojoj je kuhano samo za njihove potrebe. Otpad nastao pri kuhanju se izbacivao van kroz rupu na zidu. Sličan smo primjer rješavanja otpada vidjeli u Predjamskom gradu u Sloveniji.

Srednjovjekovna kuhinja u tvrđavi.

Rupa u zidu za izbacivanje kuhinjskog otpada.
Zanimljivost: U srednjem vijeku je šećer koštao pravo bogatstvo. Ljudi su hranu zaslađivali voćem.
“Sol je zlato” ili “kad nadbiskup pokrene trgovinu”
U blizini Salzburga se nalazi rudnik soli kojeg možete turistički obići. Mi smo posjetili jedan takav rudnik iznad obližnjeg Hallstatta. Više detalja o obilasku rudnika saznajte ovdje.
Salzburg se kao grad počeo ubrzano razvijati krajem 10. stoljeća, kada je car dozvolio razvoj trgovine. Glavno prijevozno sredstvo u srednjem vijeku su bili brodovi, a rijekom Salzach su najčešće plovili brodovi prepuni soli. Profit od prodaje soli je pripadala princu nadbiskupu, koji je i davao dozvole za plovidbu rijekom. Možete li zamisliti da je sol tada bila vrijedna kao zlato danas? U doba bez frižidera, jedino je ona mogla dugotrajno očuvati hranu od propadanja. Više o soli kao zlatu, saznat ćete u nekoliko prostorija tvrđave.

Rijeka Salzach je dobila ime po soli koju su prevozili brodovi (njem. salz=sol).
Nastavak obilaska vas vodi iz krajnosti u krajnost, od tamnica u podzemlju, prostorija za mučenje pa sve do vrha kule s koje kao da vidite cijeli svijet.

Prostorija za mučenje ima na podu otvor za ubacivanje zatvorenika u tamnicu.

Pogled iz tvrđave na Salzburg
Malo skrećem s teme: Ako vas zanima kako izgleda tvrđava u Mađarskoj iz koje se pruža divan pogled na jezero Balaton, klik ovdje!
Tvrđava Hohensalzburg: Istražite tajne prolaze u zidinama
Kada se spustite iz spomenute kule, krenut ćete u šetnju 400 metara (!) dugim hodnikom iz 16. stoljeća. Vodi vas kroz gornji dio vanjskih zidina. Iz hodnika su vojnici imali dobar nadzor nad okolicom i mogli su brzo doći s jednog kraja tvrđave na drugi.

Srednji dio poda hodnika je pokriven daskama, a prateći njih vojnici su se mogli noću kretati bez paljenja svijeće i odavanja svog položaja.
Zasvirajte na orguljama!
Na kraju hodnika, sami pokrenite orgulje nazvane “Salzburški bik”! Zovu se tako jer stvaraju zvuk nalik urliku bika, u prošlosti korišten za razne signale i obavijesti, slično kao i zvona. Na primjer, u 4 ujutro bi “Salzburški bik” budio ljude iz sna, ili ih slao na spavanje u 19 sati. Slične su orgulje postojale na tornjevima u brojnim gradovima.

Salzburški bik su stare orgulje koje same sviraju tri puta na dan.

Danas ćete, kada zavrtite ručkicu, uz urlik bika iz orgulja čuti i prekrasnu glazbu.
Kako je bik spasio Salzburg
Još jedna zanimljivost vezana uz bika: 1525. godine Salzburg je bio pod opsadom neprijatelja. Kada je u gradu preostao samo jedan bik, stražari su dobili ideju. Svaki dan bi bika obojali u drugu boju i prošetali ga po gradskim zidinama. Prali bi ga i ponovo bojali. Protivnički vojnici su nakon nekog vremena odustali od opsade, zaključivši da grad ima previše hrane. Salzburžane se tada nazivalo i peračima bika.
Sličnu legendu o prijevari neprijateljske vojske možemo naći i u hrvatskom Đurđevcu. Đurđevčani doduše nisu imali bika, ali su imali pijetla kojeg su ispucali na Turke. Turci su zaključili da imaju viška hrane kad se njom razbacuju, pa su odustali od opsade. Više o Đurđevcu saznajte ovdje.
Tvrđava u Salzburgu samo je jedna od brojnih tvrđava koje su dali izgraditi salzburški nadbiskupi. Na ovom smo road tripu obišli još jednu fantastičnu tvrđavu, onu u Werfenu.
Saznajte više o obilasku obilasku Salzburga!