Tvrđava svetog Mihovila: razlog zašto postoji Šibenik
Tvrđava svetog Mihovila se smjestila na izuzetnoj strateškoj poziciji, na vrhu sedamdesetak metara visoke, strme stijene. Visina znači savršen pogled, a on stalno leti na more… Ožujak je i oblačno je, a Šibenik ponosno stoji pod našim nogama u bojama kamena i crvenih krovova. Znate li da je ova tvrđava glavni razlog zašto je Šibenik nastao? Saznajte koje još tvrđave postoje u Šibeniku!
Prema arheološkim nalazima, na ovoj su stijeni sklonište našli i stari Iliri. Šibenik se prvi put spominje 1066. godine, u povelji hrvatskog kralja Petra Krešimira IV.

Pogled na Krešimirov grad
Obilazak Tvrđave sv. Mihovila u Šibeniku
Ulaznica za Tvrđavu svetog Mihovila se može kupiti pojedinačno ili u kombinaciji s ulaznicom za Tvrđavu Barone. Cijena objedinjene ulaznice je neznatno veća, a obilazak druge tvrđave treba biti u roku od sedam dana. Djeca mlađa od sedam godina ne plaćaju ulaz. Obilazak je moguć svakim danom osim ponedjeljkom, a na ulazu možete preuzeti multimedijalni vodič. U tvrđavi je kafić i suvenirnica.

Uspon prema Tvrđavi svetog Mihovila. Stepenica ima, ali puno manje od očekivanog.
Najveći dio tvrđave je izgrađen kroz 15. i 16. stoljeće, a najstariji su dijelovi iz 13. stoljeća. U prošlosti se po zidinama moglo doći od tvrđave do morske obale.
Ušće rijeke Krke
Sa tvrđave se dobro vidi Šibenski most u blizini kojeg je potopljeno ušće rijeke Krke u Jadransko more. Na završnom dijelu Krke je danas Prokljansko jezero. Petnaestak kilometara uzvodno na Krki se nalazi Skradin, iz kojeg možete organizirano brodom u Nacionalni park Krka. Znate li gdje izvire rijeke Krka?

U daljini je Šibenski most u blizini kojeg je ušće Krke

Na jednoj od kula je u 20. stoljeću izgrađena semaforska stanica. Do kraja 90-ih godina je regulirala promet morskim kanalom.
Malo otplešete na velikoj ljetnoj pozornici pred praznim gledalištem. Sjećate li se vremena kada bi se na koncertu ili predstavi okupilo puno ljudi? Ovo gledalište čeka nekorona vremena i svojih 1077 posjetitelja.

Ljetna pozornica u Tvrđavi svetog Mihovila
Avantura u cisternama tvrđave
Jeste li nekada turistički istražili unutrašnjost cisterne za vodu? Možda u Materi u Italiji? Tvrđava svetog Mihovila ima dvije velike cisterne, a pretpostavlja se da su izgrađene u 15. stoljeću. S punim je cisternama 40 vojnika moglo izdržati godinu dana opsade. Zidovi cisterni su danas kulisa za zanimljivu multimedijalnu prezentaciju bogate povijesti tvrđave i Šibenika. Ovdje pogledajte raspored projekcija u cisternama. Između projekcija se prikazuje 3D izložba arheoloških nalaza iz tvrđave.

Cisterna u Tvrđavi svetog Mihovila

U tvrđavi možete vidjeti krušnu peć u kojoj se pekao kruh i posebni keksi za vojnike.
Tvrđava sv. Mihovila i Mlečani
Šibenik je pripao Mletačkoj Republici 1412. godine, a u njihovoj vlasti ostaje skoro 400 godina. Oružje za obranu grada je dolazilo iz Venecije, ali su i u samom Šibeniku tada djelovala tri proizvođača mačeva.
Zanimljivost: Mlečani su nakon osvajanja Šibenika odustali od prvotnog plana da sruše tvrđavu. Sreća u nesreći! Kako bi svima bilo jasno da tvrđava sada pripada Mletačkoj Republici, na njene su zidove stavili čak tri krilata mletačka lava, simbola svetog Marka. Zabavite se potragom za ovim lavovima, a uz njih na zidovima nađite i osam plemićkih grbova.

Mletački plemići su obiteljski grb smjeli staviti na zid samo ako bi nadogradili ili dodatno utvrdili dio tvrđave.

U 15. i 16. stoljeću su topovi bili brončani, a ispaljivali su kamene kugle.
4 tvrđave u Šibeniku
Znate li da uz Tvrđavu sv. Mihovila postoje još tri tvrđave u Šibeniku?! Sve ih možete vidjeti dok šetate po zidinama sv. Mihovila. Proučite ploče na kojima je detaljno opisano što gledate.
U daljini ćete vidjeti Tvrđavu svetog Nikole, jedinu šibensku tvrđavu koja se nalazi na moru. Izgradili su ju Mlečani u 16. stoljeću kako bi Osmanlijama onemogućili pomorski prilaz Šibeniku kroz Kanal svetog Ante. Tvrđava je bila toliko bitna Mlečanima da ju njen upravitelj, mletački kaštelan, nikada nije smio napustiti. Odlazak s posla se kažnjavao smrću…
Ulazak u Tvrđavu svetog Nikole je moguć samo s vodičem i to s morske strane. Brod vozi u periodu između 1. svibnja i 10. listopada, a kreće sa šibenske rive. Sve o obilasku saznajte ovdje. Mi smo do ove tvrđave išli prvo autom pa pješice završnim dijelom šetnice uz Kanal sv. Ante. Ako imate više vremena možete proći cijelu šetnicu, duga je oko 4 kilometra.
Zanimljivost: Šibenik je jedan od nekoliko gradova na svijetu, koji ima čak dva spomenika pod zaštitom UNESCO-a: Tvrđavu svetog Nikole i katedralu sv. Jakova!

Nakon što je izgrađena Tvrđava svetog Nikole, Šibenik više nikada nije napadnut s mora.
Tvrđava Barone i Tvrđava svetog Ivana leže iznad crvenih krovova grada, na vrhovima dva susjedna brežuljka. Tvrđava Barone je obnovljena 2016. godine, a danas ju obilazite uz tehnologiju proširene stvarnosti.
Zanimljivost: Ove su dvije tvrđave vlastitim sredstvima izgradili stanovnici grada i to u manje od dva mjeseca (!) u 1646. godini. Šibenik je tada bio pod mletačkom vlašču, a Mlečani su cijelo stoljeće ignorirali molbe Šibenčana da utvrde vrhove brežuljaka… Da tvrđava nije bilo, Turci bi vjerojatno na ove brežuljke postavili topove i vrlo lako topovskim kuglama probili gradske zidine pa ušli u Šibenik.

Zahvaljujući tvrđavama, Šibenčani su se uspjeli obraniti od turskih napada u 1646. i 1647. godini.

Na vrhovima brežuljaka lijevo vidite Tvrđavu svetog Ivana koja se trenutno obnavlja, a desno Tvrđavu Barone.
Sveti Mihovil, zaštitnik grada Šibenika
Neće grom u koprive, ali hoće u skladište baruta i to dva puta. Mletačko skladište baruta u Tvrđavi svetog Mihovila je dva puta eksplodiralo zbog udara groma, jednom u 17. i drugi put u 18. stoljeću. Velik dio tvrđave i zidina je oštećen, a kod prve je eksplozije izgorjela crkva svetog Mihovila po kojoj je tvrđava i nazvana. Ova je crkva bila prvi sakralni objekt u Šibeniku, a njene je ostatke srušila austrijska vojska u 19. stoljeću. Austrijanci su obnovili dijelove zidina koje su također nastradale u eksploziji.

Pogled na katedralu svetog Jakova
Sveti Mihovil se slavi kao nebeski zaštitnik Šibenika. Njegov lik se nalazi i na gradskom grbu, a bio je i na najstarijem gradskom pečatu iz 13. stoljeća. U lijevoj ruci drži zlatnu kuglu s križem, u desnoj koplje kojim probada glavu crnog vraga. Zlatnim čizmama gazi vraga. Ovaj grb možete vidjeti na nekoliko mjesta u gradu.
Šibenik je Krešimirov grad. Znate li koji je grad Zvonimirov?