Tvrđava sv. Mihovila: razlog zašto postoji Šibenik
Tvrđava sv. Mihovila leži na izuzetnoj strateškoj poziciji, na vrhu sedamdesetak metara visoke, strme stijene. Visina znači savršen pogled, a on stalno leti na grad i more… Više smo ju puta do sada obišli, zadnji put u svibnju 2023. godine, a svaki je put Šibenik ponosno stajao pod našim nogama, u bojama kamena, mora i crvenih krovova. Znate li da je ova tvrđava glavni razlog zašto je Šibenik nastao?
Prema arheološkim nalazima, na ovoj su stijeni sklonište našli i stari Iliri. Šibenik se prvi put spominje 1066. godine, u povelji hrvatskog kralja Petra Krešimira IV.

Pogled na Tvrđavu sv. Mihovila i Šibenik s plaže Banj.

Pogled na Krešimirov grad.
U Šibeniku možete posjetiti čak četiri tvrđave!
Tvrđava sv. Mihovila: detalji o obilasku
Ulaznica za Tvrđavu svetog Mihovila se kupuje pojedinačno ili u kombinaciji s ulaznicama za Tvrđavu Barone i Tvrđavu sv. Ivana. Kombiniranu ulaznicu od srca preporučujem, vrijedi 7 dana, a s njom obilazite tri šibenske tvrđave. Djeca mlađa od sedam godina ne plaćaju ulaz. Tvrđava sv. Mihovila radi svaki dan osim ponedjeljkom. U info centru preuzmite multimedijalni vodič, koji je uključen u cijenu ulaznice. Tu je i kafić i suvenirnica.

Uspon prema Tvrđavi svetog Mihovila. Stepenica ima, ali puno manje od očekivanog.
Tvrđava sv. Mihovila je građena kroz 15. i 16. stoljeće, a njeni su najstariji dijelovi iz 13. stoljeća. U prošlosti se po zidinama moglo doći skroz do morske obale. Danas ćete ostatke zidina vidjeti na nekoliko mjesta.
Ušće rijeke Krke
S tvrđave se dobro vidi Šibenski most i rijeka Krka. Petnaestak kilometara uzvodno na Krki se nalazi Skradin, iz kojeg možete organizirano brodom u Nacionalni park Krka. Znate li gdje izvire rijeke Krka?

U daljini se vidi Šibenski most.

Na jednoj od kula tvrđave u 20. je stoljeću izgrađena semaforska stanica. Upravljala je morskim prometom do kraja 90-ih godina.

Malo otplešete na velikoj ljetnoj pozornici u tvrđavi. Ovo gledalište može primiti čak 1077 posjetitelja.
Avantura u cisternama tvrđave
Jeste li nekada turistički istražili unutrašnjost cisterne za vodu? Možda u Materi u Italiji? Tvrđava svetog Mihovila ima dvije velike cisterne, za koje se pretpostavlja da su iz 15. stoljeća. S punim je cisternama 40 vojnika moglo izdržati godinu dana opsade tvrđave. Zidovi cisterni su danas kulisa za zanimljive multimedijalne prezentacije. U jednoj ćete saznati više o bogatoj povijesti tvrđave i Šibenika, a u drugoj priču o svetom Mihovilu i borbi protiv zla.
Ovdje pogledajte raspored projekcija u cisternama. Između projekcija se prikazuje 3D izložba arheoloških nalaza iz tvrđave.

Cisterna u Tvrđavi svetog Mihovila

Moram li napomenuti da su ove projekcije oduševile djecu?

U tvrđavi možete vidjeti krušnu peć u kojoj se pekao kruh i posebni keksi za vojnike.
Tvrđava sv. Mihovila i Mlečani
Šibenik je pripao Mletačkoj Republici 1412. godine, a u njihovoj vlasti ostaje skoro 400 godina. Oružje za obranu grada je dolazilo iz Venecije, ali su i u samom Šibeniku tada djelovala tri proizvođača mačeva.
Zanimljivost: Mlečani su prvo planirali srušiti Tvrđavu sv. Mihovila. Srećom, predomislili su se. Kako bi svima pokazali da je tvrđava sada njihova, na čak su tri njena zida postavili likove krilatih mletačkih lavova, simbole svetog Marka. Zabavite se potragom za ovim lavovima, a uz njih na zidovima nađite i osam plemićkih grbova.
Mletački plemići su svoj obiteljski grb smjeli staviti na zid tvrđave, samo ako bi nadogradili ili dodatno utvrdili neki njen dio.

U 15. i 16. stoljeću topovi su bili brončani, a ispaljivali su kamene kugle.
Tvrđava sv. Mihovila ima predivne zidine po kojima možete hodati. S njih ćete vidjeti i preostale tri šibenske tvrđave.

Zahvaljujući tvrđavama, Šibenčani su se uspjeli obraniti od turskih napada u 1646. i 1647. godini.

Na vrhovima brežuljaka lijevo vidite tvrđavu svetog Ivana, a desno tvrđavu Barone.
Sveti Mihovil, zaštitnik grada Šibenika
Neće grom u koprive, ali hoće u skladište baruta! Tvrđava sv. Mihovila je čak dva puta pretrpjela veliku štetu nakon eksplozija baruta, uzrokovanih udarom groma. Prvi se put to dogodilo u 17., drugi put u 18. stoljeću. Velik dio tvrđave i zidina je oštećen, a kod prve je eksplozije izgorjela crkva svetog Mihovila, po kojoj je tvrđava i nazvana.
Ova je crkva bila prvi sakralni objekt u Šibeniku. Njene je ostatke srušila austrijska vojska u 19. stoljeću. Austrijanci su obnovili dijelove zidina koji su nastradali u eksploziji.

Pogled na katedralu svetog Jakova
Sveti Mihovil se slavi kao nebeski zaštitnik Šibenika. Njegov lik se nalazi na gradskom grbu, a bio je i na najstarijem gradskom pečatu iz 13. stoljeća. U lijevoj ruci drži zlatnu kuglu s križem, u desnoj koplje kojim probada glavu crnog vraga. Zlatnim čizmama gazi vraga. Ovaj grb možete vidjeti na nekoliko mjesta u gradu. Kip sv. Mihovila možete vidjeti i na krovu katedrale sv. Jakova, o kojoj više saznajte ovdje.

Pogled na sv. Mihovil i Šibenik s tvrđave Barone.

Pogled s Tvrđave sv. Ivana.
Šibenik je Krešimirov grad. Znate li koji je grad Zvonimirov?