Tvrđava Lovrjenac u Dubrovniku: posjetite Crvenu utvrdu Igre prijestolja
Tvrđava Lovrjenac u Dubrovniku s visine gleda na stari grad i njegove svjetski poznate zidine. Zasluženo nosi titulu Gibraltar Dubrovnika. Krenite s nama idiličnom stazom, od slikovitog zaljeva Pile do tvrđave na vrhu hridi visoke 37 metara.
Dubrovčani kažu Lovrjenac, a uz ovaj naziv pravilno je reći i Lovrijenac. Mi ćemo se držati dubrovačkog naziva.

Pogled na tvrđavu Lovrjenac s dubrovačkih zidina
Najstarija luka u Dubrovniku
Jeste li gledali Igru prijestolja, seriju u kojoj se proslavila prekrasna lučica Pile, koja je ujedno i najstarija dubrovačka luka? Zaljev Pile leži dobro zaštićen s jedne strane tvrđavom Bokar i dubrovačkim zidina, a s druge visokom hridi na čijem se vrhu uzdiže tvrđava Lovrjenac. U seriji je postao zaljev Blackwater. Mi smo se teškom mukom maknuli iz ovog zaljeva, jer su na kraju mola lokalna djeca iznenađujuće dobro pecala ribe. Naša djeca, pravi kontinentalci, u čudu su gledala svoje nove idole i u tom ih trenutku nije zanimala nikakva tvrđava… 🙂

Zaljev Pile u Dubrovniku
Zanimljivost o tvrđavi Lovrjenac
Tvrđava Lovrjenac je sagrađena radi obrane od morske sile, strašnih Mletaka. Smjestila se na teško pristupačnoj hridi s koje se grad lako branio od opasnosti s mora, a snagu joj je davao i vlastiti izvor vode. Gradnja tvrđave je započela 1018. godine.
Legenda o gradnji Lovrjenca kaže da su na ovoj hridi Mlečani htjeli sagraditi utvrdu i tako steći nadzor nad Dubrovnikom. Nakon što su to Dubrovčani saznali, požurili su se i u roku od 3 mjeseca sagradili svoju utvrdu. Kada su pod hrid doplovili mletački brodovi puni materijala za gradnju, jedino što im je preostalo je da se okrenu i vrate u Veneciju. Lovrjenac je postao simbol otpora Mletačkoj Republici, a njegova nadogradnja i dodatna utvrđivanja su trajali do 16. stoljeća.
Obilazak Lovrjenca u Dubrovniku
S ulaznicom za dubrovačke zidine, bez dodatne naplate obilazite i Lovrjenac. Mi smo ga posjetili tri dana nakon obilaska zidina. Cijenu ulaznica provjerite ovdje.
Od zaljeva Pile na hrid vode kamene stepenice. Tu je nekoliko klupa pod drvećem, s kojih možete uživati u pogledu. Slijede nešto strmije stepenice do samog ulaza u tvrđavu.
Tvrđava Lovrjenac je u Igri prijestolja pretvorena u Crvenu utvrdu (Red Keep) iz koje su vladali Lannisteri.

Stepenice prema tvrđavi Lovrjenac
Iznad ulaza u Lovrjenac nalazi se u kamenu uklesan natpis nepoznatog autora na latinskom, koji preveden kaže: Ni za sve zlato ne prodaje se sloboda.
Lovrjenac je trokutastog oblika i ima tri razine po kojima možete šetati. Ovdje se nalazi kapela sv. Lovra, sveca po kojem je tvrđava i dobila ime. Nakon što prođete ispod lukova centralnog dvorišta, stepenicama dolazite na nekoliko terasa s topovima i starim kamenim topovskim kuglama. S terasa vidite dubrovačke zidine i cijeli stari grad. Meni osobno ovo je jedan od najboljih pogleda na Dubrovnik.

Pogled na Dubrovnik s tvrđave Lovrjenac
Tvrđava Lovrjenac u Dubrovniku: mudrost u zidinama
Zbog jasnih obrambenih razloga, s morske su strane zidine tvrđave široke od 4 pa do nevjerojatnih 12 metara. Za razliku od njih zidine okrenute prema gradu široke su samo 60 cm! Možete li pogoditi zašto?
Dubrovačka Republika je uvijek bila na oprezu i imala je brojna pravila i propise, što sam već spomenula u priči o Sokol gradu. Tvrđavom Lovrjenac je upravljao kaštelan, koji je biran na samo mjesec dana iz redova vlastele. Kako bi se vi zaštitili od tog kaštelana smještenog u teško osvojivoj tvrđavi na hridi, ako mu padne na pamet preuzeti grad?
Pri gradnji Lovrjenca zidovi okrenuti prema gradu su ostavljeni “tanki”. Svaka samovolja izabranog kaštelana brzo bi se ugasila kroz tanki zid topovskim kuglama. Dio je topova s dubrovačkih zidina cijelo vrijeme bio okrenut prema Lovrjencu, čisto kao upozorenje kaštelanu… Isti je slučaj i ako bilo koji agresor uspije zauzeti tvrđavu.
Znate li da su Dubrovčani izgradili i druge najveće zidine na svijetu, a to nisu dubrovačke zidine?
Nakon pada Dubrovačke Republike, za vrijeme austrijske okupacije u 19. stoljeću, tvrđava Lovrjenac je bila vojarna. Na jednoj od terasa su bile kućice za golube pismonoše.
Lovrjenac se često koristi kao pozornica, a posebno je poznat po izvedbama Hamleta Williama Shakespearea. Postao je jedan od simbola Dubrovačkih ljetnih igara.