Tvrđava Hohenwerfen: atrakcija za djecu i odrasle
Kada putujete autocestom iz Zagreba prema Salzburgu, 40-tak minuta prije Salzburga vidjet ćete fantastičnu tvrđavu na vrhu brda. Vjerojatno ćete pomisliti kako bi bilo dobro obići ju, a meni se ta misao pretvorila u stvarnost čak dva puta. Tvrđavu ili, kako neki kažu, dvorac Hohenwerfen, posjetila sam za vrijeme road tripa po Austriji 2021. pa opet u ljeto 2023. godine. Na drugom sam dolasku u obilazak povela i djecu. Vjerojatno pretpostavljate zašto: tvrđava Hohenwerfen prepuna je sadržaja, kako za odrasle, tako i za djecu.
Visoko u planini iznad tvrđave Hohenwerfen, nalazi se najveća ledena špilja na svijetu, Eisriesenwelt. Obišli smo ju isti dan kao i tvrđavu. Preporuka da učinite isto, samo vodite računa da je špilja “otvorena” samo u toplo doba godine.
Zašto je sagrađena tvrđava iznad Werfena?
Zahtjev za izgradnju tvrđave Hohenwerfen, u 11. je stoljeću dao nadbiskup Gebhard. Odluku je donio nakon dugog perioda nemira, nastalih zbog narodnog nezadovoljstva. Seljaci nisu bili zadovoljni načinom upravljanja zemljom, a gospodin nadbiskup je dobro zaključio da bi on, kao vođa zemlje, trebao biti bolje zaštićen od vlastitog naroda. Uz ovu je tvrđavu naredio i gradnju tvrđave iznad Salzburga (Hohensalzburg) i tvrđave Petersberg u Friesachu.
Prvo su izgrađene drvene utvrde, a danas tvrđava Hohenwerfen velikim dijelom izgleda kao nakon obnove u 16. stoljeću. Obnova je bila neophodna jer je tvrđava zapaljena. Pogađate, krivci su nezadovoljni seljaci, a u to su vrijeme prijetili i turski napadi.

Pogled na tvrđavu iz velikog utvrđenog dvorišta.
Obilazak tvrđave Hohenwerfen
Tvrđava je smještena na vrhu brda, u podnožju kojeg je veliki besplatni parking. Možete birati hoćete li gore uspinjačom ili 15-tak minuta pješice uzbrdo, šumskom stazom. Uzbrdica ne završava kada uđete u tvrđavu, do unutarnjeg dvorišta cijelo vrijeme hodate strmo uzbrdo ili po stepenicama. Postoje razne vrste ulaznica, a neke uključuju vožnju uspinjačom.

U zidinama tvrđave postoje skrivena unutarnja stepeništa, kojima su se vitezovi neopaženo kretali između raznih dijelova dvorca.
Preporuka: kupite ulaznice za obilazak unutarnjih prostorija tvrđave. Te su ulaznice najskuplje, ali bez njih nećete moći obići najzanimljivije dijelove. Kada dođete u tvrđavu, na info pultu na unutarnjem dvorištu zapišite se za termin obilaska. Obilasci počinju s istog tog mjesta svakih pola sata, a mogući su samo s vodičem. Vodič vam zapravo neće pričati o tvrđavi, već će paziti na ponašanje grupe, a vi ćete priču slušati na audiovodiču na engleskom ili njemačkom jeziku. Cijene online ulaznica pogledajte ovdje.

Na unutarnjem dvorištu tvrđave je restoran, suvenirnica i info pult s kojeg kreće vođeni obilazak.
U tvrđavi se nalaze brojni sadržaji zanimljivi djeci. Npr. na ulazu za 2€ možete kupiti slikovnicu na engleskom ili njemačkom pa pratiti priču i tražiti odgovore na brojna pitanja prilagođena djeci. U unutarnjem dvorištu djeca mogu vježbati hodanje na štulama i igrati razne igre. (bonus: vi za to vrijeme sjedite u kafiću).
Idemo u svijet vitezova
Da ste vitez, morali bi moći nositi željezni oklop težak oko 30 kilograma. Oklopi su rađeni od više od 100 željeznih dijelova, međusobno povezanih kožnim trakama kako bi se vitez mogao kretati. Svaki je vitez imao “custom made” oklop, koji je samo njemu pristajao. Ovo je bio statusni simbol i nije si ga svatko mogao priuštiti.

Vitezu je trebalo oko sat vremena da obuče oklop i nije to mogao napraviti sam.
U tvrđavi Hohenwerfen pogledajte spektakl sokola, orlova i supova!
Tvrđava Hohenwerfen je od davnina poznata po sokolarstvu, koje se smatra umjetnošću gdje trenirane ptice za vas love plijen. I danas visoko obrazovani sokolari žive u njoj i brinu se o pticama. Ovaj način lova je stariji od 4.000 godina, a proširio se iz Mongolije i Kazahstana po Aziji i Europi. U srednju Europu je trend stigao oko 300. godine, a vrhunac je doživio u srednjem vijeku. Krajem srednjeg vijeka i žene su sudjelovale u lovu sa sokolima, a cijelo su vrijeme lova lovci jahali. U tvrđavi se nalazi i muzej u kojem možete puno saznati o povijesti sokolarstva.
Zanimljivost: Najvažniji modni dodatak sokolara je kapuljača za sokola. Ovo pravo umjetničko djelo kreirano je na način da smiri sokola prije lova. Zahvaljujući kapuljači, lovac je mogao jahati noseći mirnog sokola na ruci.

Možete li zamisliti da trenirana ptica može uloviti lisicu pa čak i vuka??
U tvrđavi Hohenwerfen možete nekoliko puta dnevno gledati demonstraciju sokolarstva. Sjedit ćete na klupama ili na travi u velikom dvorištu, a ptice će iznad vas izvoditi prave vratolomije. Na službenim stranicama unaprijed provjerite termine demonstracije, njih ne smijete propustiti!
Nisam nikada prije vidjela treniranog sokola u lovu, juri kao metak, leti i leđno, ptica je fantastična. Društvo mu prave ogromni orlovi i supovi. Orao za razliku od sokola samo raširi krila. Izgleda kao da je netko stisnuo pauzu dok je u zraku, lebdi na mjestu bez ikakvog truda.
Znate li da orlove možete vidjeti na stadionu Benfice u Lisabonu???

Alpski vrhovi u pozadini…
Najvažnije pravilo kada ste u blizini treniranih ptica: NE koristite selfie štap! Ptica bi mogla pomisliti da treba na njega sletjeti, što može dovesti do ozbiljnih ozljeda ptice (zbog vas koji se uplašite ptice i počnete mlatiti štapom).

U podnožju tvrđave je rijeka Salzach, ista rijeka koja nizvodno teče Salzburgom.
Vještice i čarobnjaci iz okolica Salzburga
Tvrđava Hohenwerfen ima u brojnim kulama razne izložbene prostore, a jedna vas izložba vodi u mračno doba salzburške povijesti, doba vještica i čarobnjaka. U periodu između 1675. i 1679. godine kraljevski je dvor optužio 198 ljudi, sljedbenike navodnog čarobnjaka Jakoba Kollera, za bacanje vradžbina. Mučeni su kako bi priznali da su vještice ili čarobnjaci, a 138 ih je ubijeno.
U to je vrijeme samo mali broj ljudi sumnjao u istinitost tvrdnji o postojanju vještica. Vjerovalo se da one čuvaju neka tajna znanja… Kako drugačije objasniti neku vremensku nepogodu, npr. oluju, nego kao namjernu vradžbinu?
Na ovoj ćete izložbi vidjeti sve, od čarobnica i vještica iz bajki do kultova koji i dan danas prakticiraju magiju. Izložba je interaktivna i multimedijalna, a brojni izlošci koje se smije dirati biti će posebno zanimljivi djeci.
Toranj sa zvonom: zašto zvono zvoni?
Na vrh slikovitog tornja u glavnom dvorištu tvrđave, možete se popeti samo ako uzmete ulaznicu za obilazak unutarnjih prostorija. Vidjet ćete zvono teško 4 tone i precizan mehanizam koji zvono i sat pokreće stoljećima. U srednjem vijeku ovo zvono nije korišteno samo da obavještava o vremenu. Kako sam spomenula, vještice su smatrane glavnim krivcima za loše vremenske prilike. Zvono je moralo dugo i glasno zvoniti u vrijeme oluje, da odbije zlu čaroliju koja je izazvala oluju.
Zanimljivost: U nekim se tornjevima austrijskih gradova nalazilo više zvona, od kojih je jedno uvijek zvano vještičje. Zadatak mu je bio odbiti zle čini. Zbog česte uporabe vještičjih zvona, ona su bila u lošem stanju, a legende pričaju da su ih vještice izgrizle da zaustave zvonjavu.

Toranj sa zvonom u tvrđavi Hohenwerfen.
Kada se popnete na galeriju na vrhu tornja, doslovno će vas opaliti jedna vremenska nepogoda, neumoran i nezaustavljiv vjetar. Jednoj su ženi odmah odletjele sunčane naočale, valjda ih je neka vještica poželjela pa stvorila vjetar.
U tvrđavi ćete obići i staru kuhinju pa proviriti u 6 metara duboku cisternu iz 17. stoljeća, u koju je skupljana kišnica s krovova. Tvrđava Hohenwerfen, za razliku od mnogih drugih tvrđava, nije imala vlastiti izvor vode. Vidjet ćete i kapelu, vinski podrum i odaje u kojima su živjeli nadbiskupi.

Odaja nadbiskupa
Zatvor u kojeg ne želite ići
U tvrđavi se nalazi zatvor čiji su zidovi debeli 4 metra. Na podu zatvora je otvor, jedini ulaz u tamnicu u prostoriji ispod. Zatvorenike bi kroz taj otvor doslovno bacali u tamnicu, a oni bi se nakon pada od 9 metara našli zatvoreni u potpunom mraku. Neki su zatvorenici u tamnici proveli više godina, da bi na kraju oslijepili i poludili. Da se ne mora ići daleko, odmah uz zatvor je prostorija za mučenje. Danas su u njoj izložene razne sprave za mučenje.

Pojas nevinosti iz 18. stoljeća.
Clint Eastwood i Richard Burton u tvrđavi: Let iznad Orlovog gnijezda
U ratnom filmu Let iznad Orlovog gnijezda (Where Eagles Dare), tvrđava Hohenwerfen predstavlja žestoko utvrđen dvorac Adler, sjedište njemačke tajne službe. Dvorac je prikazan kao da se nalazi visoko u Alpama i da do njega vodi žičara. Tvrđava doduše je na brdu, ali do nje ne ide žičara.
Zanimljivost: što napraviti kada ne završite snimanje, a proljeće stiže i snijeg se topi? Prvo ćete donijeti tone snijega s viših alpskih vrhova, a kada se i taj snijeg otopi, naći ćete zamjenu za snijeg. Čak 11 tona soli je “glumilo” snijeg. Kasnije je kiša isprala sol, krave iz werfenskog kraja su se razboljele od slane vode, dugo nisu davale mlijeko, a farmeri su dobili visoku odštetu…

Scena iz filma
U prostoriji gdje je izložba o filmu, pogledali smo zanimljiv dokumentarac u kojem statisti pričaju o svojim doživljajima. Tako, između ostalog, dva starija gospodina iz Werfena pričaju kako su par puta virili u kupatilo dok se Elizabeth Taylor tuširala, a na snimanje je došla posjetiti svog supruga, Richarda Burtona.
Zanimljivosti o tvrđavi Hohenwerfen
U 19. stoljeću tvrđava u Werfenu je velikim dijelom bila ruševna. Carev brat ju je odlučio obnoviti i pretvoriti u bazu u kojoj boravi za vrijeme lova. Krajem tog stoljeća u tvrđavi je izložena velika zbirka umjetnina i oružja. 1931. godine glavnu je građevinu tvrđave uništio požar. Nacisti su ju kasnije koristili kao centar za trening vojnika, a poslije Drugog svjetskog rata ovdje je bila policijska škola. Tvrđava je turistička atrakcija od 1987. godine.
Još jedna vrhunska tvrđava koju se stvarno isplati obići u Austriji, nalazi se u blizini Klagenfurta! Više o njoj saznajte ovdje.
Zanima li vas možda izlet na Bled???