Trsatska gradina: must visit mjesto u Rijeci!
Postoji li neko mjesto koje godinama gledate u prolazu jer je WOOOW i nikako da ga posjetite? Za mene je to do nedavno bila Trsatska gradina. Okupira pogled dok ulazite u Rijeku i zove, bar na kavu! Obilazak Trsatske gradine je bio šlag na torti divnog vikend road tripa po sjevernoj Istri. A i kava je bila vrhunska, s pogledom na cijelu Rijeku i Kvarnerski zaljev.
Trsatski kaštel je jedna od najstarijih fortifikacija u Hrvatskom primorju.
Obilazak Trsatske gradine
Trsatski kaštel iz 13. stoljeća leži na vrhu 138 metara visokog brijega, iznad strmog kanjona Rječine. U njemu će vam cijela Rijeka biti pod nogama. S ovog se mjesta još u prapovijesti kontrolirao put iz unutrašnjosti prema moru. Kada su Hrvati naselili Kvarner, kulu na Trsatu su koristili kao vojnu utvrdu.

Rimska kula i mauzolej
Zanimljivost: Najveća kula u kaštelu je okrugla. Vjeruje se da su ju izgradili Rimljani pa se naziva i Rimska kula, iako na prostoru gradine nisu nađeni ostaci iz rimskog vremena.
Stari Rimljani su živjeli malo dalje od Trsata, u gradu-utvrdi Tarsatika koja se nalazila u današnjem riječkom Starom gradu. Na Trsatu su odvojeno od Rimljana živjeli domorodački stanovnici. Izgleda da se lokalcima svidio naziv rimske utvrde jer su ga preuzeli, prilagodili čakavskom izgovoru i tako je Trsat dobio ime.

Do vrha Rimske kule se možete popeti. Ovdje pripazite djecu jer je ograda malo neobična.
Možda vam zatreba na nekom kvizu: Vinodolski zakonik
Kratki podsjetnik: Hrvatsko-ugarski kralj Andrija II., 1225. godine darovnicom prepušta cijeli Vinodol na upravljanje Krčkim knezovima. Nitko naravno nije pitao slobodne seljake u ovom kraju žele li postati kmetovi feudalnoj gospodi, pa su se oni pobunili. Nastali su brojni sukobi koji su trajali oko 63 godine (!). 1288. godine uspjeli su se dogovoriti.
Predstavnici devet vinodolskih općina-gradova se sastalo u današnjem Novom Vinodolskom, gdje su priznali vlast Krčkih knezova. Za uzvrat su seljacima i kmetovima priznata neka prava i dogovorene obostrane dužnosti. Zašto ovo spominjem? Jer se u ovom zakoniku prvi put spominje Trsatska gradina.
Vinodolski zakonik je najstariji hrvatski zakon. Pisan je hrvatskom jezikom i pismom glagoljicom.
Koliko znate o Frankopanima?
Krčki knezovi se prvi put spominju u 12. stoljeću, a zovu se Krčki jer potječu s otoka Krka. Svima je vjerojatno poznatije ime Frankopani, koje nose od 15. stoljeća.
Znate li kako se u to doba mijenjalo ime? Početkom 15. stoljeća među europskim je plemstvom bilo u modi dokazati srodstvo sa starim rimskim plemićkim obiteljima. To i nije bilo tako teško, ako imate novca trebali ste naći trgovca i kupiti novo rodoslovlje! Moram li spomenuti da su se u to doba trgovci roslovljima jako obogatili?
Frankopani su dakle vlasnici Trsatske gradine od 1225. godine, a tada su dobili i kaštele u Novom Vinodolskom, Ledenicama, Bribiru, Grižanama, Driveniku, Hreljinu, Bakru i Grobniku. Super je što danas možemo obići sve ove kaštele! Neki su u odličnom stanju, neki ruševine, a svi pripadaju kulturno-turističkoj ruti “Putovima Frankopana“. Sve detalje saznajte ovdje, a u Trsatskoj gradini posjetite interpretacijski centar i saznajte više o Frankopanima. Znate li da su oni vladali i Ogulinom?

U vlasti Frankopana Trsat ostaje do kraja 15. stoljeća, nakon čega mijenja brojne vlasnike. Gradina propada od sredine 18. stoljeća.
Kako je rimski hram završio na Trsatu?
Ruševine kaštela je 1826. godine kupio austrijski feldmaršal grof Laval Nugent. Zaposlio je venecijanskog kipara Giacoma Paronuzzia, čiji je zadatak bio preurediti kaštel u raskošnu rezidenciju. Kako više nije bila bitna obrambena funkcija kaštela, “ukrašene” su i kule. Tako je Ulazna kula dobila nove prozore, a Rimska kula krunu od grudobrana. Kaštel je opremljen skupocjenim namještajem i brojnim umjetninama.

“Novi” prozori na Ulaznoj kuli
Da ste bogataš koji živi u to doba, možda bi kao i grof Nugent poželjeli mauzolej u stilu rimskog hrama. Tada je to bilo vrlo trendi. Tako je Trsatska gradina dobila svoj mali rimski hram, koji i danas krasi pročelje mauzoleja obitelji Nugent.

Na ulazu u mauzolej je natpis Mir junaka, jer se grof Nugent iskazao kao junak u borbi protiv Napoleona 1814. godine.
Trsatska gradina: fotkajte se s kraljem reptila
Jeste gledali Harryja Pottera i Odaju tajni? U ovom se filmu Harry bori s baziliskom, mitskim čudovištem koje ubija ako vam se susretnu pogledi, a okameni vas ako ga vidite u zrcalu. Baš mi je neobično što mauzolej u Trsatskoj gradini čuvaju čak dva brončana baziliska, bića s glavom pijetla, tijelom zmaja i repom zmije. Ljudi ih nazivaju Trsatskim zmajevima, a provjereno vole pozirati za fotke!

Trsatski zmajevi ne miču pogled s Kvarnerskog zaljeva.
Iz rubrike “jeste li znali”: Originalne skulpture baziliska je 1862. godine izradio austrijski kipar Antun Dominik Fernkorn. Isti ovaj kipar je izradio i spomenik banu Jelačiću koji stoji na glavnom zagrebačkom trgu. Skulpture je radio u u Carsko-kraljevskoj ljevaonici u Beču.
Fragmenti originalnih baziliska su pronađeni prilikom obnove kaštela 60-ih godina prošlog stoljeća. Od 2013. godine rekonstruirani bazilisci ponovo stoje na starom mjestu.

Dok vam Trsatski zmaj čuva leđa, pogled je ovakav.
Danas je Trsatska gradina jedna od najposjećenijih kulturno-turističkih znamenitosti u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji. Istražite ju, popnite se na Rimsku kulu, obiđite galerijski prostor pa sjednite u kafić i uživajte u pogledu. U toplije doba godine ovdje su česti koncerti, kazališne predstave na otvorenom, a gradinu je posebno lijepo posjetiti u vrijeme Adventa. Program događanja pogledajte ovdje.